Pasaulē
Eiropa

ECT aicina Sencovu pārtraukt badastreiku0


Ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs
Ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs
Foto: LETA/AFP

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) aicinājusi Krievijā ieslodzīto ukraiņu režisoru Oļehu Sencovu pārtraukt badastreiku, bet Krieviju – nodrošināt viņam atbilstošu ārstēšanu.

ECT paziņoja, ka šāds lēmums pieņemts kā pagaidu nodrošinošs pasākums saistībā ar Sencova prasību tiesā, kurā viņš apsūdz Krievijas varasiestādes cilvēktiesību konvencijas pantu pārkāpšanā.

Kā norādīja ECT, saskaņā ar tiesas reglamentu tā var noteikt nodrošinošus pasākumus izņēmuma kārtā, ja pastāv draudi, ka prasības iesniedzēja veselībai var tikt nodarīt neatgriezenisks kaitējums.

Sencovs tika aizturēts 2014.gada 11.maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par “teroraktu plānošanu”, un 2015.gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas viņam jāizcieš stingra režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

Sencovs sākotnēji tika turēts kolonijā Sibīrijā, bet 2017.gada oktobrī tika pārvests uz Arktikas koloniju Jamalas Ņencu autonomajā apvidū.

14.maijā viņš pieteica badastreiku, pieprasot, lai Krievija atbrīvo visus ukraiņu politieslodzītos. Sencova izraudzītais laiks badastreikam sakrita ar Pasaules kausa izcīņu futbolā, kas notiek Krievijā. Laika izvēle ir apzināta, lai piesaistītu plašāku sabiedrības un mediju uzmanību.

Rietumu valdības un sabiedrībā zināmi cilvēki ir vairākkārt aicinājuši Krieviju atbrīvot Sencovu. Krievu režisors Aleksandrs Sokurovs aicināja pāvestu iejaukties šajā lietā, taču Maskava nav izrādījusi lielu entuziasmu atbrīvot Sencovu.

Kremlis ir norādījis, ka Sencovam vispirms būtu jālūdz Putinam apžēlošana, lai šis lūgums vispār tiktu izskatīts, bet režisors atteicies to darīt.

Sencova radinieki stāsta, ka režisors badastreika laikā zaudējis 15 kilogramus no sava svara. Viņš dzer tikai ūdeni un viņa organismā nepieciešamās vielas ievada ar sistēmu.

Vidēji cilvēks var izdzīvot bez ēdiena aptuveni astoņas nedēļas.

LA.lv