Latvijā
Sabiedrība

ECT nepieņem tālākai izskatīšanai Denisa Čalovska sūdzību 16

Foto: LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) nav pieņēmusi tālākai izskatīšanai Denisa Čalovska sūdzību, kurš ASV apsūdzēts kibernoziegumos, aģentūra BNS uzzināja Ārlietu ministrijā.

Ministrija norāda, ka 15. decembrī Tiesas Lielās palātas kolēģija piecu tiesnešu sastāvā nepieņēma Čalovska lūgumu pārskatīt tiesas Lielajā palātā Tiesas 2014. gada 24. jūlija spriedumu lietā Čalovskis pret Latviju.

Jūlijā pasludinātajā spriedumā tiesa noraidīja sūdzību par iesniedzēja izdošanu uz ASV, secinot, ka nav saskatāms cietsirdīgas vai pazemojošas apiešanās risks gadījumā, ja iesniedzēju izdotu ASV un tur atzītu par vainīgu viņam celtajās apsūdzībās par noziedzīgajiem nodarījumiem datorvidē.

Vienlaikus tiesa atzina, ka iesniedzēja novietošana aiz metāla norobežojuma tiesas sēžu zālē, kā arī izdošanas apcietinājuma atsevišķi aspekti neatbilst Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai.

2014. gada 24. jūlija spriedumā tiesa arī norādīja, ka aizliegums izdot iesniedzēju ASV tiek saglabāts līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim vai arī līdz brīdim, kad tiesa sniegs citas norādes.

Ārlietu ministrija vēl nav saņēmusi oficiālo apliecinājumu no tiesas, ka 2014. gada 24. jūlijā pasludinātais spriedums ir stājies spēkā.

Viens no Čalovska advokātiem Saulvedis Vārpiņš norādīja, ka šāda sūdzības nepieņemšana nozīmē, ka Čalovskis ir izdodams tiesāšanai ASV. Viņš arī pieļāva, ka Latvija ilgi nevilcināsies ar Čalovska izdošanu ASV.

Latvijas pārstāve Eiropas Cilvēktiesību tiesā Kristīne Līce prognozēja, ka tiesas spriedums stāsies spēkā jau šogad.

Pagaidām gan vēl netiek prognozēts, kad Čalovskis tiks izdots ASV.

Ministrija iepriekš norādījusi – ja pārsūdzība tiek noraidīta, ECT par to paziņo abām pusēm un nosaka datumu, kad spriedums stājas spēkā esošajā redakcijā. Bet, ja Lielās palātas tiesnešu kolēģija izlemj, ka pārsūdzība ir virzāma tālāk, tā tiek nodota izskatīšanai ECT Lielajā palātā 17 tiesnešiem.

Saistītie raksti

ASV Čalovski apsūdz kibernoziegumos, skarot vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstošus datoru ASV. Ar Čalovska līdzdalību izstrādātais datorvīruss “Gozi” inficējis arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datorus. Ar vīrusa palīdzību tikusi iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāvis ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā, liecina apsūdzība. Čalovskis savu vainu neatzīst.

Pērn sabiedrībā notika aktīva diskusija par to, vai Čalovski vajadzētu izdot tiesāšanai ASV. Latvijas valdība ASV lūgumu atbalstīja, taču advokāti vērsās tiesā un ECT noteica pagaidu noregulējumu. Pagājušā gada oktobrī prokuratūra pieņēma lēmumu par Čalovska atbrīvošanu no apcietinājuma.

LA.lv