×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
15. decembris, 2016
Drukāt

ECT pasludina divus spriedumus lietās pret Latviju (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Eiropas Cilvēktiesību tiesas ēka

Eiropas Cilvēktiesību tiesa 15. decembrī pasludināja spriedumus divās lietās pret Latviju,
Lietā “Vaščenkovs pret Latviju” ECT ir piespriedusi Latvijai samaksāt 3000 eiro, jo saskatīja pārkāpumus apcietinājuma piemērošanā. Savukārt lietā “Rakuzovs pret Latviju” ECT ir noraidījusi ieslodzītā sūdzību pret Latviju par pārmeklēšanu konvojēšanas laikā, informēja Ārlietu ministrijā.

Aizdomās par laupīšanu aizturētais Maksims Vaščenkovs bija vērsies ECT, atsaucoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 5.pantu, kas nosaka tiesības uz brīvību un drošību. Viņš sūdzējās par viņam piemēroto drošības līdzekli – apcietinājumu. Pašlaik Vaščenkovs jau ir miris, bet viņa prasību uzturēja vecmāmiņa.

Vērtējot iesniedzēja sūdzību pēc būtības, ECT atgādināja, ka atbilstoši konvencijai persona, kas tiek turēta aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un atrodas apcietinājumā, ir jāatbrīvo no apcietinājuma, ja vien valsts nevar sniegt pārliecinošus argumentus, ka personu nepieciešams paturēt apcietinājumā.

Vērtējot lēmumus par apcietinājuma piemērošanu, ECT norādīja, ka Latvijas tiesu tiesneši galvenokārt atsaukušies uz lietas materiāliem, kuros norādīts, ka iesniedzējs tiek turēt aizdomās par laupīšanu, taču neesot tikuši norādīti iemesli “pamatotajām aizdomām”, ka iesniedzējs tiešām varētu būt izdarījis šo noziedzīgo nodarījumu.

Tāpat ECT norādīja, ka lēmumos par apcietinājuma turpmāku piemērošanu iekļautas atsauces uz aizdomām, ka iesniedzējs varētu būt izdarījis zādzību, neskatoties uz to, ka maksimālais apcietinājuma termiņš aizdomās par šādu noziegumu izdarīšanu jau bija iztecējis.

ECT ieskatā valsts iestādes nebija sniegušas “atbilstošus un pietiekamus argumentus”, lai pamatotu iesniedzēja turpmāku atrašanos apcietinājumā, tādēļ ECT vienbalsīgi atzina, ka ir pieļauts Konvencijas 5.panta 3.punkta pārkāpums.

Iesniedzējs lūdza piespriest kompensāciju par morālo kaitējumu 12 500 eiro apmērā, taču ECT šo prasību apmierināja daļēji, kompensācijā par morālo kaitējumu piešķirot 3000 eiro.

Trīs mēnešu laikā no sprieduma pasludināšanas dienas to var pārsūdzēt ECT Lielajā palātā.

Savukārt lietā “Rakuzovs pret Latviju” ECT ir noraidījusi ieslodzītā Naura Rakuzova sūdzību pret Latviju par pārmeklēšanu konvojēšanas laikā.

Rakuzovs bija vērsies ECT, atsaucoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 3.pantu, kas nosaka spīdzināšanas un necilvēcīgas izturēšanās aizliegumu. Rakuzovs sūdzējās par to, ka pirms konvojēšanas uz tiesas sēdēm viņš ticis pakļauts pilnai pārmeklēšanai, kas esot veikta nepienācīgā veidā un radījusi pazemojuma sajūtu.

Vērtējot iesniedzēja sūdzību, ECT visupirms atgādināja, ka pilna personas pārmeklēšana pati par sevi nerada Konvencijas 3.panta pārkāpumu, ja vien pārmeklēšanas izdarīšanas veids nerada personai tādas ciešanas, kas būtiski pārsniedz neizbēgamo šādu darbību izraisīto pazemojumu.

Izskatot konkrētos lietas apstākļus, ECT atzīmēja, ka nacionālās tiesas bija pienācīgi izvērtējušas iesniedzēja apgalvojumus par citu personu klātbūtni pārmeklēšanas laikā, tajā skaitā uzklausot vairāku liecinieku liecības par notikušajiem pārmeklēšanas gadījumiem. ECT norādīja, ka tai nav pamata apšaubīt nacionālo tiesu izdarītos secinājumos par to, ka veicot iesniedzēja pilno pārmeklēšanu, valsts amatpersonu rīcība nav bijusi tāda, kas izraisītu cilvēktiesību pārkāpumu Konvencijas 3.panta izpratnē.

Tāpat ECT norādīja, ka pārmeklēšana bija notikusi, klāt esot citam ieslodzītajam un vismaz vienam konvoja darbiniekam, taču nekādi citi pārmeklēšanas procedūras pārkāpumi netika pieļauti, tādēļ sūdzības iesniedzējam radītās ciešanas nebija tādas, kas ECT liktu konstatēt Konvencijas 3.panta pārkāpumu.

Ņemot vērā šos apsvērumus, ECT secināja, ka šajā lietā nav noticis Konvencijas 3.panta pārkāpums.

Trīs mēnešu laikā no sprieduma pasludināšanas dienas to var pārsūdzēt ECT Lielajā palātā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. tas sen zināms,ja kāds nav slinks un vajag naudu,vērsieties ECT,peļņa garantēta!

Draugiem Facebook Twitter Google+