×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. oktobris, 2012
Drukāt

ECT pērn no Latvijas nodota 291 sūdzība

Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) pagājušajā gadā no Latvijas tālākai izskatīšanai tika nodota 291 sūdzība, savukārt no jau iepriekš reģistrētām sūdzībām 2011.gadā tika noraidītas 300, tā liecina Ministru kabineta (MK) pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās darba pārskats par 2011.gadu.

Kā minēts sagatavotajā pārskatā, šāda proporcija saglabājas nemainīgi augsta visām Baltijas valstīm, un tā liecina par slikti sagatavotiem pieteikumiem, jo apmēram puse no ECT saņemtajiem pieteikumiem neatbilst pat sākotnējām prasībām.

Savukārt laika posmā no 1997.gada līdz 2011.gada 31.decembrim valdības komentāru sniegšanai no ECT kopumā bija saņemtas 247 lietas, no tām 32 – pagājušajā gadā, savukārt pirmajos piecos šī gada mēnešos ir saņemtas 11 jaunas lietas. Līdz ar to tiek prognozēts, ka Latvijas valdības komentāriem nosūtīto lietu skaits nesamazināsies arī 2012.gadā.

Līdz 2011.gada 31.decembrim tiesvedība ECT tika pabeigta 113 lietās no minētajām 247. Savukārt aktīvajā lietvedībā uz pagājušā gada 31.decembri vēl arvien atradās 134 lietas. No tām 33 lietām pasludinātais spriedums bija stājies spēkā, bet galīgā rezolūcija par sprieduma izpildi pagaidām vēl nav tikusi pieņemta.

Tā kā iesniedzēji visbiežāk sūdzas par vairākiem Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumiem, tad ECT jau sākotnējā stadijā izvērtē visu sūdzību pamatotību.

Lai gan joprojām valdības komentāriem tiek nosūtītas sūdzības, kas ECT iesniegtas 2004., 2005.gadā un skar jautājumus, kas risinājušies 90.gados, vērojamas pārmaiņas salīdzinājumā ar citiem gadiem. Patlaban nemainīgi daudz sūdzību tiek saņemtas par tiesību uz taisnīgu tiesas procesu iespējamajiem pārkāpumiem, it īpaši uz attiecībā uz tiesas neatkarīgumu, tiesvedības ilgumu un pieeju tiesai.

Pagājušā gada sākumā tika saņemts daudz sūdzību par konvencijas 3.pantu – apstākļi ieslodzījuma vietās, medicīniskā aprūpe, vardarbība no ieslodzījuma vietu darbinieku puses -, savukārt gada nogalē un šī gada sākumā arvien vairāk sūdzību tika iesniegts par tiesībsargājošo institūciju veikto darbību pamatotību un atbilstību konvencijas 8.pantā ietvertajām tiesībām uz privātās un ģimenes dzīves, kā arī mājokļa un korespondences neaizskaramību.

Tāpat daudz sūdzību pagājušajā gadā tika saņemts par konvencijas 5.panta pārkāpumiem saistībā ar pastāvošo rīcībspējas regulējumu un ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā piespiedu ārstēšanā.

MK pārstāvja pārskatā tiek īpaši norādīts uz to faktu, ka to sūdzību procents, kas tiek nosūtīts Latvijas valdības komentāriem, ir ļoti zems, jo, pirmkārt, liela daļa iesniegto sūdzību atsijājas jau sākotnējā iesniegumu filtrēšanas procesā. Otrkārt, liela daļa sūdzību tiek noraidītas jau pirms nosūtīšanas valdības komentāriem – ECT arvien izteiktāk iezīmējas tendence lemt par sūdzību pieņemamību, noraidot acīmredzami nepamatotās sūdzības un nelūdzot valdības komentārus par šīm sūdzībām.

Tādēļ tiek rosināts potenciālajiem sūdzību iesniedzējiem rūpīgi sagatavot savi pieteikumi ECT, pirms tam izsmeļot pieejamos tiesību aizsardzības līdzekļus Latvijā, kā arī precīzi jānoformulē savas sūdzības, jo daudzu nepamatotu sūdzību starpā var tikt neievērotas tās sūdzības, kas ir pamatotas un atbilstošas izskatīšanai ECT.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+