×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
23. septembris, 2016
Drukāt

Eduards Treimanis-Zvārgulis: no epitāfijām līdz rokkoncertam

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nākamās nedēļas nogalē, no 30. septembra līdz 2. oktobrim, ar “Zvārguļa festivālu” svinēsim 150. dzimšanas dienu dzejniekam Edvardam Treimanim-Zvārgulim, – vienam no populārākajiem 19. gadsimta 90. gadu autoriem, bet mūsdienās maz zināmai personībai, kura devusi ieguldījumu gan literatūrā un populārajā kultūrā, gan Latvijas politiskajā vēsturē, LA.lv uzzināja Latvijas Universitātē.

Jubilejai veltītās norises risināsies Rīgā, Cēsīs un Priekuļu pagasta “Leukādijās”, dzejnieka dzīves un darba vietā. Pasākumu ciklā paredzēti gan akadēmiski, gan izklaidējoši pasākumi – starptautiska starpdisciplināra konference “Populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Baltijas reģionā”, dziesminieka Haralda Sīmaņa uzstāšanās ar līdz šim reti atskaņotu programmu, Zvārguļa rokkoncertu un mūsdienu dzejnieku lasījumus.

Festivāls tiks atklāts piektdien, 30. septembrī ar starptautisku starpdisciplināru konferenci “Populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Baltijas reģionā” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Nākamajā dienā konferences turpinājums norisināsies Cēsu Pieaugušo izglītības centrā. Tajā piedalīsies dažādu valstu pētnieki, kas uzstāsies ar referātiem par populārās kultūras vēsturiskajiem aspektiem 19. un 20. gadsimta mijā, kā arī tās teorētisko analīzi. Atsevišķas konferences sekcijas tiks veltītas arī Edvarda Treimaņa-Zvārguļa daiļradei un recepcijai.

Sestdien, 1. oktobrī, Cēsu Svētā Jāņa baznīcā ar tieši Edvardam Treimanim-Zvārgulim veltītu programmu uzstāsies Haralds Sīmanis ērģelnieces Leldes Krastiņas pavadījumā. Savu dziesmu tekstiem šajā programmā Haralds Sīmanis izvēlējies tieši Treimaņa-Zvārguļa dzeju, kas savulaik iekļauta ciklā “Tavā vārdā”. Savukārt vakara noslēgumā Cēsu “Fonoklubā” no plkst. 22 apmeklētāji varēs klausīties “Zvārguļa rokkoncertu”.

Svētdien, 2. oktobrī, Edvarda Treimaņa-Zvārguļa dzimšanas dienā plkst. 13 netālu no Cēsīm – Priekuļu pagasta “Leukādijās” – notiks dzejniekam veltīts pasākums. “Leukādijas” bija ilglaicīga dzejnieka dzīves un darba vieta, savu māju dārzā pēc paša vēlmes viņš arī apglabāts. Pasākumā paredzēts piemiņas brīdis dzejnieka atdusas vietā un Edvarda Treimaņa-Zvārguļa lugas “Svešinieki” izrāde Liepas pagasta teātra kopas “Krams” iestudējumā, kā arī Zvārguļa dzejas deklamācija un muzikāls dzejas uzvedums “Pēc cilvēkiem es ilgojos”.

Šoruden iznāks arī līdz šim tikai neizdotā manuskriptā pieejamās Edvarda Treimaņa-Zvārguļa radītās epitāfijas krājumā “150 epitāfi jeb kapu uzraksti”. Epitāfijas dzejnieks veltījis galvenokārt saviem laikabiedriem, bieži vien pat vēl dzīviem esot, un tās ir savdabīga žanra un kultūrvēstures liecība.

Savukārt novembrī LNB tiks atklāta LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un “Zvārguļa festivāla” radošās komandas sadarbībā ar Edvarda Treimaņa-Zvārguļa dzimtu veidotā izstāde “Populārā kultūra 19., 20. gadsimta mijā Latvijā”. Tajā būs iespēja iepazīt laiku, kurā norisinās sabiedrības modernizācija – līdz ar industrializāciju un pilsētnieku skaita pieaugumu mainās arī kultūra un ikdienas prakses.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+