Praktiski
Dārzs

Efeju stabi, puķu koks… Labas idejas katram dārzam0

Foto-Inita Šteinberga

Divstāvu liepas

Ar izdomu un iedvesmu paša radītais dārzā var būt vērtīgāks par dārgu pirkumu. Turklāt ne vienmēr viss jāizdomā pašam – kaut ko labu der arī nošpikot.

Liepas, jo īpaši cirptās, no stumbra apakšas dzen jaunas atvases. Parasti tās nogriež, taču var rīkoties citādi un tās cirpt, izveidojot dažādas formas. Rodas papildu efekts: vainagam – viena forma, pie zemes – cita.

Efeju stabi

Efektīgi izskatās ar efejām apaudzēti stabi. To karkass – ar akmeņiem pildīts metāla siets, kurā ievietots puķu pods ar efeju. Augs vislabāk jūtas ēkas ziemeļu pusē, paēnā. Ir labs papildinājums vasaras puķu košumam. Ziemā efejas glabā pagrabā.

Karaliskās kliņģerītes

Efektīgu dobi var izveidot, sējot dažādu augumu un toņu kliņģerītes. Labi un lēti! Turklāt raženās kliņģerītes neļaus izspraukties nevienai nezālei. Ziediņus var savākt vērtīgām zāļu tējām. Lai stādiņi būtu agrāk, tos der paaudzēt kastītēs. Saules zeltainajai dobei labas sabiedrotās ir samtenes. Kliņģerītes var stādīt arī dzīvžodziņā gar sakņu dārzu. Sēklas var vākt, taču nevar paredzēt, kāda izskata kliņģerītes no tām izaugs nākamgad.

Puķu koks

Nokaltis koks var būt gan puķu podu balsts, gan vieta, kur piestiprināt putnu būrus. Ja šādu koku vēlas citā, nevis augšanas vietā, tas sevišķi pamatīgi jānostiprina, jo puķes podos ir ļoti smagas.

Akmens biedrs

Skujeņiem labi dzīvesbiedri ir akmeņi. Vairāki kopā izskatās sevišķi skaisti. Akmens skujkoku it kā izceļ apkārtējā zaļumā. Maziem stādiņiem rada aizvēju. Daži dārznieki pat spriež, ka abi kopā jūtas sevišķi labi, jo akmens uzkrāto siltumu atdod skujenītim, zem tā saknītēm ir siltāk. Turklāt vīrišķās kārtas suņi savas vēstules atstāj uz mūžīgā akmens, nevis uz kociņa.

Zaļa viltība

Vietās, kur neizdodas iekopt mauriņu, jāmeklē cits risinājums. Laba ideja – ieklāt mākslīgo zālīti. Tā nopērkama dārzkopības preču veikalos un vietās, kur pārdod mākslīgās puķes. Pa gabalu zālīte izskatās gluži kā īsta. To var ieklāt arī atpūtas vietā.

LA.lv