×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Eksperiments: efektīvi tauku tīrītāji
. Beržam un vērtējam!

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Virtuvē ir glīts ķieģeļu mūrītis. Ar ko to vieglāk notīrīt, ja uzsprakšķ tauki? Un kurš tīrīšanas līdzeklis ir visiedarbīgākais?” Laimdota Šenkevica

Tauki, kas cepšanas laikā sprakšķ uz flīzēm, ķieģeļu mūrīša vai cepeškrāsns sieniņām, ir vieni no visgrūtāk notīrāmajiem, it īpaši, ja tie paspējuši piedegt. No koka, ķieģeļu virsmas traipus ne ar kādiem līdzekļiem nav iespējams izņemt, jo karstie tauki dabiskā materiālā iesūcas uz palikšanu. Veikalos piedāvā dažādus tauku tīrīšanas līdzekļus, tādēļ izmēģinājumā centāmies noskaidrot, kuri no tiem ir efektīvi. Eksperimentam iegādājāmies tikai tos līdzekļus, uz kuru iepakojuma ražotājs īpaši norādījis, ka tie paredzēti tauku un piedegumu tīrīšanai virtuvē. Salīdzināšanai izmantojām arī pavisam vienkāršu tautas līdzekli – citronskābi. 
Pēc tīrīšanas virsmas kļuva spīdīgas un pārklātas ar aizsargkārtiņu, pie kuras tik cieši nepieķeras jauni netīrumi, virsmas ir vieglāk notīrāmas. Vietās, kur virsma ļoti stipri sakarst, tauku sprakšķus notīrīt ir grūti vai pat neiespējami. Vienīgais variants – regulāra tīrīšana, jo pretējā gadījumā tauki atstāj pēdas uz visiem laikiem.

berzam2

Lai redzētu tabulu lielā izmērā spied uz linka – 
Beržam un vērtējam

Svarīgi


Visi minētie tauku tīrīšanas līdzekļi ir stipra ķīmija, kas kaitē roku ādai, – tā kļūst sausa, jutīgākiem cilvēkiem pat sasprēgā un iekaist, tāpēc bez cimdiem ar šiem līdzekļiem tīrīt māju ir neprāts. Vienu eksperimenta posmu veicot bez cimdiem, līdzeklis pamatīgi sabojāja nagus – tie sadalījās pa kārtām un aplūza.

Ilgāk strādājot, ķīmija kairināja elpceļus, tāpēc telpā jābūt labai ventilācijai, it īpaši, ja mājās ir bērni vai cilvēki ar noslieci uz alerģiju.

 

Ir alternatīvas


Visi šie ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi negatīvi ietekmē gan vidi, gan mūsu veselību. To sastāvā ir agresīvas vielas, kas ne tikai likvidē netīrumus, bet arī nonāk mūsu organismā: tiešā veidā tas notiek ieelpojot un saskarsmē ar ādu, netiešā veidā – ar ūdeni un pārtiku, ko lietojam. Varētu teikt, ka stiprā ķīmija ir vajadzīga vien tādēļ, lai steidzīgajā ritmā samazinātu tīrīšanas laiku un palīdzētu tikt galā ar piekaltušiem netīrumiem, kas sen nav lupatu redzējuši. Regulāri tīrot virsmu, pietiek ar visparastāko trauku mazgāšanas līdzekli, pat maigie biolīdzekļi tiek galā ar taukiem! Turklāt ir gana daudz alternatīvu, kā notīrīt tauku traipus.

Citrona sula labi izšķīdina eļļas un tauku traipus uz flīzēm. Ar taukainām virsmām itin veiksmīgi tiek galā citronskābe (arī tējkannā ielejot ūdeni, pievienojot ēdamkaroti citronskābes un uzvārot, tā spīd un laistās).

Vēl piekaltušus tauku traipus uz flīzēm var nokasīt ar žileti, pēc tam atliek to nomazgāt un noslaucīt ar lupatiņu.

Atradums
10017782 Spritzschutz Spritzdeckel Eisen Ø 29 cm

Lai, gatavojot ēdienu traukā, kam nevajag likt vāku, nesprakšķētu tauki, nopērkami speciāli sietiņi, kurus var uzlikt uz pannas. Tauki tad nonāk nevis uz plīts virsmas vai flīzēm, bet gan paliek sietiņā, no kura tos pēc tam var viegli nomazgāt. Cena: sākot no 1,90 eiro. Var iegādāties mājsaimniecības preču un trauku veikalos.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+