Latvijā
Politika

Egils Līcītis: No jaunuzņēmumiem pirmoreiz ievēlētie izbira kā zirņi no pāksts0


Saeimas balsu skaitīšanas komisijas vadītājs Rihards Kols (NA) ļoti cītīgi skaidroja kolēģiem prezidija locekļu ievēlēšanas kārtību, izmantojot pat vizuālus palīgmateriālus. Tomēr, neskatoties uz to, vairākiem deputātiem gadījās sabojāt savus biļetenus.
Saeimas balsu skaitīšanas komisijas vadītājs Rihards Kols (NA) ļoti cītīgi skaidroja kolēģiem prezidija locekļu ievēlēšanas kārtību, izmantojot pat vizuālus palīgmateriālus. Tomēr, neskatoties uz to, vairākiem deputātiem gadījās sabojāt savus biļetenus.
Foto: Dainis Bušmanis

Šo otrdien parlamenta namā beidzot ieradās sengaidīta drosme un neatlaidība, ideāli un godīgums, zināšanas un gudrība – jaun­ievēlēto deputātu simts uz pirmo darba dienu.

Daudziem ceļš uz valsts svarīgāko darbavietu izvērtās grūts, garš kross pa šķēršļu joslu, bez žēlastības cīņā ar konkurentiem, un runāja, ka dažs censonis, lai tiktu Saeimā, sasitis privāto ietaupījumu krājkases cūciņu. Lielā pacilātībā zelta jaunatne nāca ar slotām, švammēm, pudeļbirstēm aizslaucīt novecojušās kārtības normas. Visu mīlēti politiķi nomainīs vecos masās nepopulāros nespējniekus.

No jaunuzņēmumiem pirmoreiz ievēlētie izbira kā zirņi no pāksts.

Starpfrakcijām satiekoties, sirmā Bruņinieka nama sienās peldēja pasviestās gaisa bučas, ko “KPV LV” fifīgajām meitenēm raidīja brašie JKP puiši, un arī pavecāki kungi preilenēm meta ar acīm. Kur mēs būtu iepriekš redzējušies? Zaļumballē, krodziņā “Pie sīvā ķiplociņa” vai dzimumu līdztiesības seminārā? Svinīgos brīžus mājas albumam iemūžināja neskaitāmi fotozibšņi, žurnālisti publicitātei bez mitas eksaminēja un ekspluatēja deputātiskās zvaigznes ar diktofoniem un bloknotiem.

Daži bijušie parlamentārieši plenārsēžu zāles atvilktnēs bija atstājuši zirga pakavus, lodīšspalvu rakstītas ceļamaizes rindiņas, laba vēlējumus – sākt jaunu, skaistu dzīvi baltā kreklā un tīrām biksēm. Ikkatram likumdevējas iestādes kalnā kāpējam ir paša sagatavots solījums, rūtiņburtnīcā, disketē noglabāts darāmo darbu katalogs saskaņā ar vēlētāju norādījumiem. Valstī notiks tik kapitāls remonts, ka pēc četriem gadiem mēs vairs nepazīsim plašu pozitīvo pārkārtojumu skarto dzimteni un tēviju.

Kas attiecas uz apģērbu, dāmas lielajai dienai bija izvēlējušās augstpapēdenes un no franču, itāļu drēbniekmeistaru šujamām adatām vēl siltus izejamos tērpus – elegantus bikškostīmus, piegulošu lietišķās sievietes garderobi un neatvairāmas, “gāž no kājām femme fatale” mini kleites.

Īpaši izceļama Lībiņ-Egneres kundzes parādīšanās baltā – veiksmes un laimes ģērbā.

Arī kungi nebija skopojušies, lai iepirktu labāko no Ķīnas ražojuma, ko vien var sameklēt uz pleciņiem Gerkentēva veikalā. Deputāti bija solīdi uzposti kā melni flīģeļi, sasukāti, neviens džemperī vai “Brīvo vanagu”, “Elles eņģeļu”, kaut kādu motoklubu ādās.

Pirms noparkošanās sēdvietās jaunie gurķi saņēma pilna apjoma instruktāžu par uzvedības noteikumiem Augstā nama telpās. Ka no kanceles nedrīkst teikt vārdus, kas sākas ar p un h burtiem, ka deputāta arods ir nests upuris un ziedošanās cilvēces labā ar garīgo treniņu un nodrošinātu naudas plūsmu četru gadu garumā. Atklājot jaunas teritorijas, bija jāieņem piešķirtās partiju saimes istabas, jāizkrāmē bijušo deputātu pamestie loriņi un aizmirstās lietas, Platpera akordeons, Sudrabas leopardādas mētelis, Augusta lasāmbrilles, Klauža veikto aprēķinu klade par blēdībām vēlēšanu sakarā ar līvānietim nozagtiem krustiņiem, bērnu fonda Bērziņa pīpeskāts.

Uz atrasto mantu biroju un papīrgrozu aizceļoja saskaņiešu relikvijas, Kārļa Marksa bārdas astri, bijušo vienotībnieku mīļoto māsīcu ierāmētas ģīmetnes un tukšo pudeļu kolekcijas no partiju telpām.

Saeimiešiem noformēja pilnvaras alfabētiskā kārtībā, bija jāievēlē pašiem sava priekšniecība, prezidija virsgani, un jūs zināt, ka priekšsēdētāju Ināru apraka ziedu kalnā. Citiem amatu ieņēmējiem klājās grūtāk. Nav atceltas politiskās morāles normas, ka vienam kandidātam partiju šamaņi sola – tev, vecīt, visas mūsu balsis kabatā, sēdēsi prezidijā kā ķirbis! – un tūliņ otram telefonē, ka tas mūlāps netiks atbalstīts. Par priekšā gaidāmiem pārbaudījumiem skarbi un dziļdomīgi runāja valsts galva.

Prezidents teica, ko jau šādos gadījumos prezidenti saka, bet balsī ieskanējās skābuma notis,

apelējot pie deputātu pienākuma sajūtas sadarboties, lai sastādītu kaut cik funkcionējošu valdību un – ieteicams agrāk par 2019. gadu. Vējonis klauvēja pie apziņas, ka no Saeimas atkarīga valsts un mūsu bērnu nākotne – pirmām kārtām nav vis jāgādā par sponsoru un šauru grupu interesēm.

Arī mēs ceram, ka taps jel minimāli lemtspējīga koalīcija, kuras potenciālo vadītāju no Balviem prezidents nosauks šodien. No drošiem avotiem, prezidentam tuvu stāvošiem apakšniekiem zināms, cik ļoti madonietis saskaities, saniknots, uzvilkts kā atspere par partiju reklamēto saprašanos, “konstruktīvām darbībām” un nulles “saskarsmes punktiem”. Vējoņa labās rokas līdzstrādnieki, konstitucionālo tiesību zinātāji Jaunzeme, Pleps un Egita tā arī man sodījās, ka “bezizmēra partiju demokrātijai” jādara gals un galvu pavisam pazaudējušie politiskie līderi jānomušī. Tauta to atbalstītu.

Atzīmējams, ka vakar vecās valdības ministri un premjers sirsnīgi skāva Danu Reiznieci-Ozolu 37. dzimšanas dienā un regulāri izmantoja pārtraukumus, lai Finanšu ministrijā mielotos ar pīrādziņiem un lāsi balzama. Saeimas simts nozvērējās kalpot Latvijai, bet gandrīz visi latgaliski – apsaņemūs, tautas prīškā un tādā garā. Vairāki uzrunātie līderi pagaidām atteicās no piedāvājuma pēc igauņu rīgikogu parauga dibināt Donalda Trampa draugu klubu, bet konservatīvās pārmaiņas vēl sekos.

Lai gan tagad daudz kritizējam aizgājēju politisko paaudzi, kritušos Saeimas deputātus, kaut kas viņos bijis tāds, ka tagad arī citi ļoti vēlējušies būt par deputātiem.

LA.lv