Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Mans galaziņojums 16

Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911 priekšsēdētāja Inguna Sudraba pirms Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911 sēdes. Foto – LETA

Aizturot elpu un neuzdrošinoties palaist ne brīkšķīti, sabiedrība gaida Ingunas Sudrabas vadītās parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumu, kuru priekšsēdētāja no Saeimas kanceles lasīšot divas nedēļas. Apbruņoti tikai ar pelēkās vielas šūnām deputātiskajās galvās un dažiem nelabi smirdošu tekstu aizmetņiem no kanalizācijas izvilktā žurnālā, seši drosmīgi izmeklētāji uzsāka titānisko darbu – “Rīdzenē” noklausīto oligarhu sarunu svēršanu uz patiesības svariem. Nejautādami, kas man par to būs, cik par to maksās – tik vien, lai parādītu veiktspēju sabiedrības labā. Kopējā darba organizēšanai tika piesaistīti tikpat nemanipulējami, noderīgi konsultanti, sekmējot noskaidrot, kas pelna attaisnošanu un kas – bargu apsūdzības rakstu.

Lielā mērā komisijai palīdzēja tas, ka sēdes nedrīkstēja notikt, pirms rīta agrumā nebij uzlēcis Sīriuss. Jo tālā zvaigzne deva gaismu. Enerģiju, gribasspēku darboties veicināja rituāls sanākušajiem komisijas locekļiem un padomniekiem sastāties aplītī, sadoties rokās un saukt buramvārdus – enek benek avals maravia! Lai stiprinātu pleca sajūtu un atbrīvotos no varbūtēji pielipušiem sārņiem, priekšsēdētāja aicināja pēc katras sēdes visiem iet kopīgi nomazgāties dušā, bet, tā kā citi locekļi pieklājīgi atteicās, tad arī Šics vairs negribēja.

– Pret māņiem vajadzēja nēsāt amuļetus no Urantijas tempļa, – stāsta dep. Pimenovs, – man Inguna iedeva, vot, šito, ar nu pogoģi zajacu. Komisijas emblēmā bija miroņgalvas attēls – kā nāvīgs drauds netīras politikas taisīšanai un valsts nozagšanai. Lai atklātu pilnu patiesības ainu, dievbijīgā godīgā jaunava Inguna ķērās pie paņēmiena, kuru – ū, kur tie gadi! – sen nepraktizēja kopš valsts kontrolieres laikiem. Proti, jāteniski uz zižļa izlidot mēnesnīcas naktīs un ielūkoties aizdomās turamo logos. Cita taktika bija komisijā ne vārda nebildušam dep. Mežulim. Mats matā kopēdams Lieldienu salu mēmo akmens tēlu neizdibināmo, tālē vērsto skatu, smiltenietis klusēja, bet bij noģiežams, ka noslēpumainās lietas apstākļi Mežulim skaidri no paša sākuma, jo viņš veicis astronomiskos novērojumus, un teleskopā viss labāk redzams.

– No konsultantiem neatsveramākā bija Ārijas Meikališas kompetence – atzīst Sudraba, – kā lietpratējai un tulcei lasāmmateriālā bieži sastopamo necenzēto vārdu leksikonā.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija veikusi daudzpusīgas fonoskopiskās un oglekļa izotopu analīzes, nepieciešamos uzmērījumus un noklaušināšanu. Vāku virs vecās, uzsildāmās zupas katla Sudrabas komanda cēla uzmanīgi, kā Ēģiptē arheologi atver tūkstošgadu sarkofāgu. Kaut sava garīguma dēļ nesaņēmusi pielaidi slepenai informācijai, priekšsēdētāja tāpat visur bija klāt, jo valsts noslēpumi nonāk pie Sudrabas dievišķās atklāsmes ceļā. Pīpes pakšķinātājs, cilvēks no Beikerstrītas, apskaustu deputātu dedukcijas spējas un meistariskās metodes apliet kā ar verdošu ūdeni nopratināmos subjektus, ar caururbjošiem jautājumiem spiežot stūrī, ka tie nevarēja ne pakustēties. Kur un kāpēc esat dzimis? Kas esat pēc zodiaka zīmes? Vai dzerat no rītiem konjaku? Atbildiet tikai ar jā vai nē! Juzdami ap kaklu savelkošas cilpas efektu, pretī sēdētāji liecās un lūza. Nodūra acis pret grīdu, kā gribēdami ar skatienu izrakt bedri, kur noslēpties no taisnības meklētāju varenā psiholoģiskā spiediena. Nereti nopratināmais sāka elsot un saguma, defecējot turpat uz vietas.

Kā tika prognozēts, parlamentārieši izdarīja secinājumus pareizā virzienā, kas atspoguļosies galaziņojumā. Tajā izlauzīs zobus varaskārei, politiskā kapitāla taisīšanai uz nevainīgu, tikumisku cilvēku rēķina. Jurašu un Strīķi beidzot aizvilks uz karātavām par sistemātiskām prettiesiskām darbībām, jo notikusi krietnu valstsvīru zaimošana un apkaunošana, cietuši cienījami sabiedrības pārstāvji. Komisija dokumentē: “Noklausītās sarunas gluži vienkārši bija noklausītas sarunas ar personu filozofiskiem un zinātniskiem uzskatiem par pasaules uzbūvi un kārtību.”

Kurnētājiem, ka komisija bijusi cirks, klaunāde un klozets, atbildam nekavējoties. Nē, Sudrabas kolektīva darbošanās ļāva kā zvīņām no acīm nokrist par parlamentārās izmeklēšanas virzošo spēku un autoritāti. Viena komisija vēl nav likusi punktu, kad jau klāt ārsti – lai Saeima dibina jaunu komisiju izmeklēt, cik izlaupīts e-veselības projekta taisīšanā.

LA.lv