Kultūra
Mūzika

Egils Siliņš, Guna Zariņa rada Rīgas festivālā 0


Egils Siliņš
Egils Siliņš
Publicitātes foto

Rīgas festivāla ietvaros 15. jūnijā Rīgas Domā dzirdēsim izcilo latviešu dziedātāju Egilu Siliņu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Māra Sirmā vadībā. Savukārt 16. jūnijā Sv. Pētera baznīcā vēlā vakara stundā klausītājiem tiks piedāvāta Ērika Ešenvalda un vēl citu komponistu mūzika izrādē “Naktssardze”, kurā piedalīsies aktrise Guna Zariņa un Latvijas Radio koris.

Rīgas Domā skanēs Pētera Vaska mūzika – skaņdarbā “Viatore”, kurā dzirdēsim stāstu par ceļinieku un mūžību, savukārt kompozīcijā “Credo” izskanēs ticības apliecinājums mūžīgajai gaismai. Līdzīgas tēmas savā daiļradē izgaismo arī gruzīnu komponists Gija Kančeli. Apjomīgo “Don’t Grieve” Kančeli pabeidza brīdi pirms 11. septembra traģēdijas un līdz ar tā pēdējiem vārdiem, kas likti arī darba nosaukumā, aicina neskumt un nesērot. Kompozīcija veltīta slavenajam krievu baritonam Dmitrijam Hvorostovskim, bet Rīgas Domā tā skanēs izcilā latviešu dziedātāja Egila Siliņa izpildījumā.

Diriģents Māris Sirmais izceļ trīs personības šā koncerta kontekstā. “Divas izcilas šā laika zīmes pasaules mūzikā – komponists Gija Kančeli un Pēteris Vasks. Un trešā lielā personība, kas saliedē šo visu koncertprogrammu, ir izcilais latviešu basbaritons Egils Siliņš. Man ir ļoti, ļoti liels prieks, ka man ir atkal iespēja atgriezties pie Pētera Vaska darba “Credo”, ko es tiešām uzskatu, ka tas ir manai mūzikas gaumei un izjūtai kaut kas tik ļoti tuvs un tik ļoti atšifrējams. Ka tu diriģē mūziku un tev liekas – tā nav Pētera mūzika, tā ir mana mūzika. Vēl brīnišķīgs darbs, kas būs atskaņots ar stīgu grupu LNSO “Viatore”, – ceļinieks. Brīnišķīgs stāsts, kas ir veltīts Pētera līdzgaitniekam un zināmā mērā gara radiniekam Arvo Pertam,” stāsta M. Sirmais. Savukārt komponists Pēteris Vasks izceļ vēl ceturto personību. “Tā ceturtā, kas faktiski laikam ir pirmā personība šajā koncertā, ir Māris Sirmais,” teic P. Vasks. Runājot par savu mūziku, komponists atklāj: “Rakstot savu mūziku, katrai notij ir jābūt karstai, liesmojošai un Māra interpretācijas tiešām ir tādas. Mans skaņdarbs “Viatore”, tātad ceļinieks, ir veltījums šķiet vismīļākajam komponistam Arvo Pertam un viņš varbūt arī tur būs klāt. Mūziku, kuru es saceru, un mūziku, kuru Māris interpretē, tā nav, tā sacīt, mūzikas speciālistiem. Tā patiesībā ir mūzika jebkuram, kuram ir atvērta sirds. Un tad tas skaistais brīdis ir tāds, ka cilvēks varbūt nejauši ir atnācis uz vienu koncertu un pēkšņi viņam notiek brīnums, viņam kaut kas atveras tāds, kas līdz šim ir snaudis vai ko viņš pats nav apzinājies, un viņš iznāk no koncerta pavisam cits cilvēks, un varbūt viņa dzīve mainās. Es tiešām ticu, ka tas ir iespējams un tā tas notiek.”

Guna Zariņa un Latvijas Radio koris izrādē “Naktssardze” Rīgas festivālā ir vēl viens gandarījums satikties ar cilvēkiem, kuri rada. “Mums patīk ļauties nepieradinātajam, pārkāpt ideju, muzikālā izpildījuma un pasniegšanas robežas,” tā Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava. Ikdienā S. Kļava nemierīgi ģenerē vairāku skanisku projektu idejas, pievēršas nianšu smalkumiem un dzīves pasniegšanas tīrībai arī uz skatuves. Izrāde ir viņa nemiera satikšanās ar Gunu Zariņu, Vladislavu Nastavševu un kori kā plastisku materiālu. Režisors Vladislavs Nastavševs par izrādi teic: “Es to pat nesauktu par izrādi, drīzāk – koncertuzvedumu. Tā pamatā ir Apolinēra poēma “Mirušo māja”, kas vēsta par to, kā dzīvie satiekas ar mirušajiem, kopā pavada aizraujošu un notikumiem bagātu nakti, un tad šķiras. Sigvards Kļava kopā ar Ēriku Ešenvaldu piemeklē atbilstošu mūziku, kas varētu labāk šo tēmu atklāt. Un viscaur skanēs dzeja. Guna Zariņa iejutīsies Naktssardzes lomā. Un Pēterbaznīcai kā telpai būs milzīga nozīme!”

 

15. VI 20.00 Rīgas Domā

Cena EUR 15

16. VI 22.00 Sv. Pētera baznīcā

Cena EUR 15

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

LA.lv