×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
28. novembris, 2012
Drukāt

Ēģiptes policija pret demonstrantiem pielieto asaru gāzi

Foto - AFPFoto - AFP

Ēģiptes policija šodien pret demonstrantiem Kairas Brīvības laukumā lika lietā asaru gāzi.

Vairāki simti protestētāju nakti uz trešdienu pavadīja laukumā, turpinot demonstrācijas pret prezidentu Muhamedu Mursi, kurš pats sev piešķīris plašas pilnvaras. Trešdienas rītā sadursmes, kas bija izcēlušās netālu no Brīvības laukuma, pārņēma arī par demonstrāciju epicentru kļuvušo laukumu, un policijai nācās likt lietā asaru gāzi. Kā redzams televīzijā demonstrētajos kadros, maskās tērpti demonstranti asaru gāzes granātas raidīja atpakaļ likumsargu virzienā.

Otrdien laukumā pulcējās desmitiem tūkstošu protestētāju, kas asi nosodīja Mursi pieņemto dekrētu. Demonstrācijas pret Mursi aizvadītas arī citviet Ēģiptē, un ievainojumus tajās kopumā guvuši vismaz simts cilvēki, tostarp 21 Kairā. Jau nedēļu ilgajās demonstrācijās dzīvību zaudējuši vismaz trīs cilvēki.

Ēģiptiešu protestus izraisījis prezidenta dekrēts, kurā Mursi pats sev piešķīra plašas pilnvaras. Atbilstoši prezidenta Mursi izdotajam konstitucionālajam dekrētam valsts galva “var izsludināt jebkādu lēmumu un spert jebkādus soļus, lai aizsargātu revolūciju”. “Prezidenta izsludinātie konstitucionālie dekrēti, lēmumi un likumi ir galīgi un tos nevar apstrīdēt,” teikts deklarācijā, kas faktiski prezidentu padara tiesu varai nesasniedzamu. Atbilstoši deklarācijai neviena tiesu varas institūcija nevar izformēt Pārstāvju sapulci, kas izstrādā jauno konstitūciju un kas izpelnījusies sekulārās ievirzes opozīcijas kritiku, jo tajā neesot pārstāvētas visas sabiedrības grupas. Pārstāvju sapulcei, kas tika izveidota jūnijā, līdz 12. decembrim jāizstrādā konstitūcijas projekts, kas tad tiks nodots balsošanai referendumā. Divus mēnešus pēc tam būs jaunas parlamenta vēlēšanas.

Mursi pirmdien tikās ar tiesnešu pārstāvjiem, cenšoties mazināt saspīlējumu, kas radies saistībā ar viņa pieņemto dekrētu. Tomēr arī pēc sarunām Mursi atteicies mainīt savu dekrētu. Svētdien sadursmēs pie Mursi pārstāvētās Brīvības un taisnīguma partijas biroja Demanhūras pilsētā tika nogalināts partijas biedrs. Protestos pret Mursi dekrētu aizdedzināti arī vairāki partijas biroji.

Pats Mursi nedēļas nogalē apliecināja, ka plašās pilnvaras, kuras viņš nule kā pats sev piešķīris, ir pagaidu risinājums, turklāt valsts galva arī aicināja sākt dialogu, lai valstī izveidotu kopīgu politisko pamatu. “Prezidentūra no jauna uzsver, ka minētajiem soļiem ir pagaidu raksturs un tie nav iecerēti, lai koncentrētu varu, bet lai to nodotu demokrātiski ievēlētam parlamentam, kā arī nosargātu tiesu varas objektivitāti un izvairītos no tās politizēšanas,” teikts prezidenta biroja paziņojumā. Uzņemties jaunas pilnvaras “bija nepieciešams, lai sauktu pie atbildības tos, kas ir vainojami korupcijā, kā arī citos iepriekšējā režīma varas gados un pārejas periodā pastrādātajos noziegumos”, teikts paziņojumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+