×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Ēģiptes prezidents no amatiem atbrīvo augstākos ģenerāļus

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Ēģiptes prezidents Muhameds Mursi svētdien no amatiem atbrīvojis divus augstākos armijas ģenerāļus – aizsardzības ministru feldmaršalu Huseinu Tantavi un štāba priekšnieku Sami Annanu -, kā arī atcēlis militārās huntas rīkojumu, ar kuru jaunā valsts galvas pilnvaras tika ierobežotas, ar šo soli no jauna apstiprinot savu varu pār valsts bruņotajiem spēkiem.

Tantavi, būdams militārās huntas līderis, pārvaldīja Ēģipti vairāk nekā gadu, kopš pērn plašās protestu kustības rezultātā tika gāzts prezidents Hosni Mubaraks.

Tantavi arī 20 gadus ieņēma aizsardzības ministra amatu Mubaraka valdībā.

Mursi arī atcēlis konstitucionālo dokumentu, ar kuru armija pati sev bija piešķīrusi likumdošanas varu un citas prerogatīvas, apliecināja prezidenta preses pārstāvis.

Viņš uzsvēra, ka ģenerāļu atbrīvošana ir bijis prezidenta “suverēns” lēmums, kura mērķis iesūknēt armijā “jaunas asinis”. Ēģipte nevar turpināt dzīvot ar “divām galvām”, sacīja prezidenta islāmistu kustības kolēģis.

Savukārt pats Mursi skaidroja, ka šādi rīkojies “valsts labā”.

“Pieņemto lēmumu mērķis nebija vērsties pret konkrētām personām, apkaunot noteiktas institūcijas vai ierobežot brīvības,” sacīja Ēģiptes prezidents. “Es nevēlējos nodot negatīvu vēstījumu par kādu cilvēku, mans mērķis bija, lai tas nāktu par labu šai valstij un tās ļaudīm”.

Vienlaikus Mursi arī veltīja atzinīgus vārdus armijai, norādot, ka tā turpmāk varēs visus spēkus varēs veltīt savai “svētajai misijai – aizsargāt valsti”.

Tantavi pienākumus gan aizsardzības ministra, gan bruņoto spēku virspavēlnieka amatos pārņems Gens Abdelfatahs al Sisi.

Pats Tantavi gan vēl nav atklājis, vai pieņems prezidenta lēmumu.

Taču Bruņoto spēku Augstākās padomes pārstāvis Gens Muhameds el Asars ziņu aģentūrai “Reuters” skaidroja, ka Mursi lēmums balstīts uz “konsultācijām ar feldmaršalu un citiem militārās padomes locekļiem”.

Gan Tantavi, gan Annans turpmāk būs prezidenta padomnieki.

Sajūsmināti par prezidenta rīkojumiem, Kairas Tahrīra laukumā pulcējās viņa atbalstītāju tūkstoši.

“Tauta atbalsta prezidenta lēmumu,” skandēja laukumā sanākušie ļaudis.

Mursi lēmums uzskatāms par kārtējo pavērsienu ne būt ne vienkāršajās prezidenta un armijas attiecībās, un tas ir kārtējais varas līdzsvara pārbaudījums Ēģiptē.

“Ņemot vērā pašreizējos apstākļus, ir īstais laiks izdarīt izmaiņas militārajā institūcijā,” uzskata Musulmaņu brālības izveidotās Brīvības un taisnīguma partijas politiķis Murads Ali.

Mursi bija šīs partijas virzītais kandidāts prezidenta vēlēšanās. “Viņš ir spēcīgs prezidents, un viņš izmanto savas pilnvaras,” piebilda Ali.

Līdz ar lēmumu par vērienīgajām izmaiņām armijas vadībā Mursi arī apstiprinājis amatā viceprezidentu. Šajā amatā iecelts tiesnesis Mahmuds Meki, kļūstot par vien otro viceprezidentu Ēģiptē 30 gadu laikā.

2011.gada februārī Mubaraks vien dažas dienas pirms atkāpšanās viceprezidenta amatā iecēla toreizējo izlūkdienesta vadītāju Omaru Suleimanu.

Svētdien izziņotais Mursi lēmums nebūt nav pirmās nozīmīgās izmaiņas, ko Mursi īstenojis pēdējā laikā.

LETA jau ziņoja, ka pēc uzbrukumiem Sīnāja pussalā Mursi pagājušajā nedēļā no amata atbrīvoja izlūkdienesta priekšnieku ģenerāli Muradu Movafi, Ziemeļsīnāja provinces gubernatoru, prezidenta sardzes komandieri un vairākas citas augsta ranga amatpersonas.

Jau vēstīts, ka 5.augustā Ēģiptē līdzās tās robežai ar Izraēlu beduīnu drēbēs tērpušies kaujinieki atklāja uguni uz ēģiptiešu karavīriem un robežsargiem, nogalinot 16 militārpersonas.

Savukārt naktī uz 8.augustu bruņoti cilvēki netāli no Arīšas pilsētas uzbruka drošības spēku kontrolpunktiem.

Militārās policijas priekšnieks Hamdi Badēns no amata tika atbrīvots, jo viņš nespēja nodrošināt nogalināto karavīru bēru miermīlīgu norisi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+