Latvijā
Rīga

Egļu ceļš 20140

Foto – Zanda Birze

Jau piekto gadu Rīga mūs priecē ar vides objektu festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš”, kurā līdztekus dažām no meža nākušām un tematiski rotātām zaļsvārcēm apskatāmi arī mākslinieku, radošo industriju pārstāvju un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu veidotie vides objekti. Šogad tie ir 74 Ziemassvētku simboli, kas pārsteidz ar oriģinalitāti, ideju un lielisko izpildījumu, un ir vērts redzēt ikvienu no tiem!

“Ziemassvētku egļu ceļā” vislabāk doties pēcpusdienā, kad ārā sāk krēslot. Tad iededzas daudzās gaismiņas un pasākumu var izbaudīt visā košumā. Pirms tam noteikti vajadzētu sarūpēt īpašo festivāla karti, kurā atzīmēti visi objekti. To var dabūt Rīgas Tūrisma informācijas centros vai lejuplādēt interneta vietnē www.eglufestivals.lv.

Jau vairākus gadus tieši tā arī daru. Man šis pasākums pārvērties savdabīgā orientēšanās spēlē. Apbruņojusies ar karti un fotoaparātu, dodos Rīgas ielās egļu medībās. Vēlāk draugos top galerija, lai kaut nedaudz klātbūtnes sajūtas šajā lieliskajā pasākumā radītu tiem, kuri ir tālu un atbraukt nevar, bet, ja esat Rīgā, noteikti iesaku izstaigāt “Ziemassvētku egļu ceļu”.

Šogad festivāls ir īpaši bagāts. Līdzās 48 iepriekšējo gadu vides objektiem Rīgu rotā 26 šogad tapuši darbi. Speciālajā ceļvedī var izlasīt aprakstu par katru no tiem, bet es to nedaru. Tad saglabājas pārsteiguma mirklis, kad īsti nezini, kas konkrētajā vietā sagaida. Ieraugot iepriekšējo gadu mākslas darbus, nav vilšanās, ka šis jau pērn redzēts, bet ir prieks kā par sen neredzētu un nu satiktu draugu. Jaunos darbus gribas izpētīt vairāk. Tagad var arī izlasīt aprakstus, kas atrodas netālu uz mazām plāksnītēm.

Ar kājām vienas pēcpusdienas laikā visu maršrutu izstaigāt nav iespējams, bet objektus, kas Vecrīgā un tās tuvumā, pilnīgi noteikti var pagūt apskatīt!

Ieej svētkos! Tā saucas vides projekts Elizabetes ielas un Brīvības bulvāra krustojumā. Egli veido četras daļas, simbolizējot četrus gadalaikus, bet pamata noslēgtais aplis – gada ciklu. To var ne tikai apskatīt, bet arī ieiet iekšā, tur skan Ziemassvētku dziesmas un tā vien gribas dziedāt līdzi. Pēc gana lielas pozitīvisma devas saņemšanas pa zaļu paklāju dodamies tālāk Vecrīgas virzienā meklēt nākamo egli. Un tur jau tā ir – Pirmā Egle uz planētas Zeme, ar kosmosa kuģi tikko nosēdusies Baumaņa skvērā. Viedi ļaudis teic, ka tas ir spožākais, interesantākais, krāšņākais un visvairāk cilvēku un mediju uzmanību piesaistošais notikums pasaulē – tas jāredz katram.

Ziemassvētki ir mīlestības laiks. Šogad Līvu laukumā mūs priecē Mīlestības egle, kurā 60 kaltos metāla lukturos dejo Latvijā ražotu sveču liesmiņas. Pati egle darināta no ēvelētiem egles dēļiem un ir trīspadsmit metru augsta. Nav joka lieta tādā nomainīt un aizdegt svecītes!

Apliecinājums ro­mantiskām jūtām atrodams arī Jāņa sētā – mūžsenais stāsts par Romeo un Džuljetu. Šajos svētkos mīļotais savai sirdsdāmai dāvā ko patiesi skaistu un vērtīgu – mūsu pašu Latvijas egli. Protams, dzīve ir dzīve, un arī no šīs svētlaimīgās noskaņas realitātē mūs atgriež turpat aiz stūra kādā tumšā kaktā čurājoša Briseles egle…

Vecpilsētā valda gana liels burziņš. Vienīgi Maģiskie brieži mierīgi ganās Bastejkalna zaļajā zonā. Ja netālu gaida paša dzelzs rumaks un tuvākie vides objekti jau aplūkoti, var apmest lielāku loku pa Rīgu. Lai svētku noskaņu meklējumos neapmaldītos, ceļu rādīs Ziemassvētku bākas Akadēmijas laukumā. Turpat var redzēt arī pagājušā gada Ziemassvētku egli pastaigā.

“Ziemassvētku egļu ceļš” ir arī pārdomu ceļš, jo katrs mākslinieks savā darbā ir iekodējis kādu vēstījumu. No darba Saknes/Templis Arkādijas parkā, kurā apzināmies savu pagātni, līdz Esam klāt! pie Rīgas dzemdību nama Miera ielā, kas ļauj noticēt brīnumam un nākotnei.

Un visbeidzot vakara pasaciņas vietā – Švarcmuižas sila stāsti.

Lai jums priecīgi šie Ziemassvētki un laimīgs Jaunais gads!

LA.lv