×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 17. augusts, 2018
17. jūlijs, 2018
Drukāt

eID karte – obligāta, pase būs izvēles? Ko šodien lēma valdība (23)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Priekšējais vāks.

Valdība šodien vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes (eID) noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Ministru kabineta sēdē tika nolemts, ka tiks gaidīts Tieslietu ministrijas ziņojums par obligāto eID karšu lietošanu un tad šo jautājumu skatīs kontekstā ar minēto ziņojumu, kas varētu būt pēc pāris nedēļām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais likumprojekts “Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā” ir saistīts ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulas, kuras mērķis ir stiprināt elektronisko darījumu uzticamību iekšējā tirgū, stāšanos spēkā. Regula paredz, ka visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm no 2018.gada 1.septembra jānodrošina iespēja saņemt elektroniskos pakalpojumus pāri robežām, izmantojot jebkurā dalībvalstī izsniegtu kvalificētu un identifikācijas shēmā iekļautu identifikācijas līdzekli.

Lai iedzīvotāji pilnvērtīgi varētu īstenot savas tiesības un pienākumus, neatkarīgi no atrašanās vietas izmantojot valsts radītos elektroniskos pakalpojumus, kā arī veikt elektronisko dokumentu apriti, VARAM pauž, ka eID kartes nepieciešams noteikt kā primāro personas apliecinošo dokumentu.

“eID karte obligāta būs visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu. Savukārt pase turpmāk būs izvēles dokuments un to varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu,” norāda VARAM. Likumprojekts paredz saglabāt personas tiesības izvēlēties abus personu apliecinošus dokumentus – pasi un eID karti – vienlaikus nosakot, ka no 2023.gada 1.janvāra obligātais personu apliecinošais dokuments ir eID karte.

Plānots, ka, nosakot eID kā obligātu dokumentu, ne tikai tiks garantēta piekļuve valsts e-pakalpojumiem, bet arī nodrošināti citi digitālā tirgus izveidi veicinoši aspekti, proti, iedzīvotājiem būs piešķirts vispārpieejams identifikācijas līdzeklis, kas atbilst augstākajām drošības prasībām, kā arī būs iespēja saņemt citu ES valstu elektroniskos pakalpojumus.

Paredzēts, ka līdz ar to eID karte kļūs par vispārpieejamu līdzekli, ko varēs izmantot arī juridiskas personas, un tas ļaus arī uzņēmējiem racionālāk un efektīvāk attīstīt savus elektroniskos pakalpojumus.

Grozījumi pārejas periodu uz eID kā obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem paredz no 2019.gada līdz 2022.gadam ieskaitot. No 2019.gada līdz 2028.gadam pārejas periods tiks noteikts tiem Latvijas pilsoņiem vai nepilsoņiem, kuri snieguši ziņas par savu dzīvesvietu ārvalstī Iedzīvotāju reģistra likumā noteiktajā kartībā, saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kas ir reģistrētas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā, izstājušies no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām, lai saņemtu sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus dzīvesvietā, ir politiski represēti, ir atzīti par I grupas invalīdu, sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu, kā arī saņem sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētas grupu mājas pakalpojumus.

VARAM arī atgādina, ka šobrīd Saeimas vēlēšanās, personām, kuru rīcībā eID karte ir vienīgais personu apliecinošais dokuments, vēlētāju tiesību īstenošana tiek realizēta ar īpaši izgatavotu vēlētāja apliecību. Identiska kārtība tiek paredzēta arī šogad gaidāmajās Saeimas vēlēšanās.

Šobrīd Latvijā elektronisko pakalpojumu pieejamība tiek nodrošināta gan ar institūciju interneta vietņu starpniecību, gan izmantojot portālu “www.latvija.lv”, kurā personu identifikācija pakalpojumiem notiek, izmantojot atšķirīgas metodes, kurām ir atšķirīgs tiesiskais pamats, drošības līmenis un lietojamība.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Katram ausī pa krotālijai, svītrkodu zem labās laukstas un čipu pakausī, tad ID karti arī nemaz nevajadzēs, es to te kankretna saku, ja kas.

 2. “Un viņš dara, ka visi – lieli un mazi, bagātie un nabagie, brīvie un vergi uzspiež zīmi uz savas labās rokas vai uz pieres, lai neviens nevarētu ne pirkt, ne pārdot, kam nav šīs zīmes – zvēra vārda vai viņa vārda skaitļa.”

  “… tad piemetās ļauni, nikni augoņi cilvēkiem, kam bija zvēra zīme un kas pielūdza viņa tēlu.”

 3. un tai kartītei to derīguma termiņu tikai kādus pāris gadiņus, tā teikt, datu aizsardzības sakarā

 4. Vai valdība vispār ir lemtspējīga?

 5. Vai valdība vispār ir lemtspējīga?

 6. Pase, kas izdota 2013.gadā ir derīga līdz 2023. gadam. Kā Jūs domājat cik ilgs mūžs ir kartei? Tikai 5 gadiņi. Un mēs tik maksāsim. Labs biznesiņš atkal. Šādi dokumenti būtu jāizdod par simbolisku samaksu, galu galā tā ir valsts attieksme pret saviem pilsoņiem.
  P.S. Papētiet cik maksā dažādu iestāžu apmeklēšana, lai ar jūsu dokumentiem un likumpaklausību viss būtu kārtībā. Varbūt LA varētu paskatīties?

 7. Kur tad var saņemt to kārtējo personu apliecinošo dokumentu,tas gan nav minēts nevienā sarežģītajā aprakstā.Vai jau sen nepietiek skaldīt matus un nodarboties ar kaut ko jēdzīgāku,lai imitētu ka kaut ko dariet par ko lai saņemtu savu artavu par nekā nedarīšanu.

 8. neatbalstu i d kartes manuprat tas ir viegli noviltojamas jo tehnologijas daudz un dazadas pase man vairak škiet droša un pierasta.

 9. Valdība tikai izpilda regulas jo mēs esam “neatkarīga,brīva valsts”.Nākošais solis būs obligātais čips,ko ievadīs aiz ādas un tad visi vergi būs viegli kontrolējami arī likvidējami,ja nepieciešams.

 10. sociāli atstumtais Atbildēt

  atkal jāskrien ratiem pa priekšu , lai tikai ,, izsistu ,, naudu no cilvēkiem !
  Es esmu civēks ! ! ! Man nav vajadzīgs šis plastikāts ar Verga numuru , cita starpā Nirnbergas Tribunāla viena no rezolūcijām bija a i z l ie dz o š a – veikt cilvēku numurēšanu turpmāk !!! Sanāk , ka – banku lobijs un Administrācijas nepārvaramā diktatūra ! Nu nevajag man nekādu karti ! Esmu Cilvēks !

  • Nevis ID karte, bet eID karte. Tās ir divas dažādas lietas. eID nav plastikāts, e – tas nozīmē ELEKTRONISKA karte!

 11. par kadiem pienakumiem iet runa?
  man pret taadu diktatuurvalsti pienakumu nav, esmu arpusee taa kaa iebaziet sev taas eID kkur kur saule neiespiid.

 12. Atkal naudas izspiešana. Labāk būtu pateikusi,badigajai valstij vajag naudu.

 13. Nu nekādi nevar piespiest lietot eID, ne, vispirms vadītāja apliecība nav dokuments, tad Pase. Un kā varēs eID kartē ielikt vīzu uz UK vai ASV? Kārtējais lobijs lietai, kas nav izdevusies.

 14. Kas tas viss atkal par bezjēdzīgu jucekli? Kāpēc ir vajadzīgi DIVI personu apliecinoši dokumenti, un tad uz vēlēšanām vēl trešais? Cik tad vēl kas tiks izfunktierēts???? Tie, kas nevar izšķirties ne tikdaudz, kas tad ir VIENS VIENĪGAIS Latvijas pilsoņa piederību apliecinošais dokuments, lai iet spēlēties smiltiņās un lai lemj lemtspējīgi ļaudis.

 15. IDIOTI!!! Kad neko nedara- kaut ko atkal izdomā. Es jau, kad pasi mainīju- man pasu galdā tā arī pateica- nekur to ID karti Eiropā neatzīst!

 16. iepriekš jau tieši ID karte nederēja. Vai tik atkal nav afēra, lai kāstu naudu. Priekš kam pensionāram id karte. Priekš kam, ja nav vajadzīga lietošanā. Pases taču tā tika uzlabotas-par tādu naudu.

 17. Tikai nelieciet man par to maksāt un dariet kā gribat…
  To naudu var nodzert, ja kas.

 18. Un ausīs numurus (lielie iekšpusē , mazie uz āru )

 19. dzivoju arzemes europaa pajautaju imigracijas nodala vai seit ID karte ir obligata atbilde bija nee jautaju vai europaa ir obligata atbilde atkal nee. tad jautajums kur atrodas lettlande.

Draugiem Facebook Twitter Google+