×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. februāris, 2014
Drukāt

Einars Repše: Jāizbeidz sociālisms veselības aprūpē un jāievieš brīvā tirgus principi (21)

Foto - LETAFoto - LETA

Einars Repše

Veselības ministrijas ierosinātā reforma nerisina lielākās veselības aprūpes problēmas – pakalpojuma pieejamību, korupciju, zemās ārstu algas, tirgus kropļošanu ar nepārdomātām valsts subsīdijām u.tml. Tā nav saucama arī par obligāto veselības apdrošināšanu tādā izpratnē, kā tas ir Nīderlandē un citās Eiropas valstīs, kur cilvēks, iegādājoties apdrošināšanas polisi, nav spiests stāvēt garās rindās vai dot kukuli, lai saņemtu kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus.

Circenes reforma nerisina veselības aprūpes problēmas

Sakārtota veselības aprūpes sistēma balstās arī sakārtotā veselības finansēšanas sistēmā. Šobrīd Latvija veselības aprūpes sistēmas budžets tiek administrēts centralizēti. Tas, ar ko un cik daudz katru gadu slimosim, tiek izlemts valdībā. Veselības ministres Ingrīdas Circenes piedāvātā reforma paredz iezīmēt 5% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (INN) vai ļaut brīvprātīgi ik mēnesi samaksāt 28 eiro, tādā veidā tiešāk sasaistot nodokļu maksāšanu ar veselības pakalpojumu saņemšanu. Tas varbūt mazliet palīdzēs iekasēt nodokļus un ierobežos nodokļu nemaksātāju iespējas ārstēties uz citu rēķina. Varbūt tas liks aplokšņu algu saņēmējus kaut nelielu daļu savu ienākumu tomēr iemaksāt valsts kasē, bet šī reforma, kura jau raisījusi ļoti karstas diskusijas un lielu pretestību, nerisinās galvenās veselības aprūpes problēmas – pakalpojumu pieejamību un to zemo kvalitāti. Pie tām šobrīd vainojams gan finanšu trūkums, gan nozares neracionāla organizācija un ačgārna, modernai tirgus ekonomikai pilnīgi nepieņemama finanšu administrācija.

Labākais risinājums – Nīderlandes modelis

Latvijas veselības aprūpes budžets (apmēram 3% no IKP) ir vairāk nekā divas reizes zemāks par vidējo Eiropā, bet privāto maksājumu īpatsvars veido 40% (Igaunijā – 19%, Lietuvā 28%). Uzskatu, ka vienīgais risinājums ir novecojušo, sociālismā aizkavējušos sistēmu aizstāt ar modernu veselības apdrošināšanu, kas strādā konkurences un brīvā tirgus apstākļos. To ļoti veiksmīgi atrisinājusi Nīderlande, kas kvalitātes rādītājos kopš 2005. gada ierindojas pirmajā trijniekā starp 34 Eiropas Savienības dalībvalstīm (Euro Heatlh Consumer Index). Pareizi organizēta apdrošināšanas sistēma vienlaicīgi nodrošinās gan solidaritātes principu, gan papildu līdzekļu ienākšanu veselības aprūpē. Sociāli neaizsargātajām grupām polisi iegādāsies vai vismaz daļēji kompensēs valsts. Līdz ar to, tāpat kā šobrīd, lielāko daļu bāzes veselības aprūpes izdevumu uzņemsies valsts, tikai krietni racionālākā un pašregulācijai pakļautā veidā. Obligāto polišu iegādi bērniem un jauniešiem, kā arī maznodrošinātām personām pilnībā segs valsts, pārējiem to jūtami subsidēs valsts, un katrs varēs brīvi izvēlēties kādu no licenzētajām apdrošināšanas kompānijām, kam uzticēt savu apdrošināšanu.

Visas apdrošināšanas kompānijas konkurēs tirgū, nodrošinot kvalitātes palielināšanos, zemākas cenas un maksājumu iespējami efektīvu izlietošanu. Slimnīcas un ārsti pelnīs atbilstoši darbam un varēs plānot savus izdevumus, vadoties pēc noslēgto līgumu skaita, nevis mistiskām kvotām, ko noteikusi valdība. Bāzes polises un obligāti apdrošināmo pakalpojumu grozu noteiks valsts, kas arī kontrolēs apdrošinātājus un ar speciālu likumu noteiks to tiesības un pienākumus. Papildus būs radīta iespēja brīvprātīgi iegādāties arī augstākas pakāpes polises, katram atbilstoši savām prasībām un iespējām, kas automātiski veicinās līdzekļu pieplūdumu veselības aprūpē. Piedāvājot dažādas atlaides, tiks veicināts veselīgs dzīvesveids un regulāras profilaktiskas pārbaudes. Apdrošinātāji būs tieši un finansiāli ieinteresēti, lai cilvēki neslimotu, bet, ja kādam gadīsies saslimt – lai viņu iespējami ātri un labi izārstētu.

Ir jāsaprot, ka šobrīd mēs visdārgāk maksājam ar savu veselību, ačgārnās sistēmas dēļ nevēršoties pie ārsta savlaicīgi vai neārstējoties pietiekami kvalitatīvi. Obligātās veselības apdrošināšanas modelis, kāds tas ir Nīderlandē, ļautu Latvijas iedzīvotājiem saņemt visiem pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi, par kuras sniegtajiem pakalpojumiem (pēc polises iegādes) pilnā apmērā maksātu apdrošinātājs, neliekot iedzīvotājam piemaksāt daļu cenas no savas kabatas. Bāzes polises cenu valsts varēs delikāti regulēt, izvēloties obligāti apdrošināmo veselības aprūpes pakalpojumu grozu, bet polišu iegādi masveidā subsidēt no veselības aprūpes budžeta, tādejādi racionāli administrējot veselības aprūpei pieejamos līdzekļus. Galvenais izvēlēties labu, pārbaudītu un praksē strādājošu modeli – Nīderlandes modeli – nevis mēģināt kārtējo reizi izgudrot slikti strādājošu velosipēdu no jauna.

Autors ir biedrības “Latvijas Attīstībai” vadītājs

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. paskatāmies uz apdrošināšanas firmām. tās visas ir ārzemniekiem piederošas.vietējais cilvēks tiem ir nekas un nekad nav rūpējis. rūpēties par veselību ir jāsāk no veselīgas pārtikas ražošanas nevis no obligātas veselības apdrošināšanas. kāpēc cīnīties ar sekām?

 2. Pajolītis ir oligarchs un to atbalstītājs Nr1. Nekur viņš nepiemin latvju tautas un valodas izdzīvošanu , ka tikai par bagatnieku naudas maisiem , ko kuras nabagu dāvanām uztur viltīgo blēdi , lai vēlāk būtu to pakalpiņš .Aferists domā , ka tauta nezin ,ka viņš uzpeldēja ka Cietvielu institute komjaunatnes vadonis ,lava izzagt Banku Baltija , iekrāpto naudu samanīja uz mazvērtīgiem repšikiem , vairāk 50 miljonus Ls valsts naudas uzdāvināja saviem tautiešiem žīdiem metalurgā no kuras rokas viņš visu laiku barojās . Kas tad bija JL ģenerālsekretārs , ja ne miljonu savācējs ? Glumeklis .

 3. Klaunam un blēdim repšikam jadomā par dzīvi aiz restotā lodziņa , nevis atkal baroties no siles , veikt mahinācijas un apkrāpt tautu .

 4. Brīvā tirgus galvenais princips – izdzīvo spēcīgākais, veiklākais, manīgākais, kas veiklāk pārdos savus Latvijas īpašumus cittautiešiem!

 5. Autor, varbūt labāk pastāsti, kur Ceļu Fonds palika un kas no tā ir iznāciS?

 6. Eināriņ, derēs gaļas biznesa nozarē (šeit ir cilvēki)!!!

 7. Lai cik tu labi, Einār, runā, tu jau pirmais bankā ieviesi brīvā tirgus principus un sev algu noteici pēc paša gribas, visaugstāko valstī un aizgāja daudzās jomās – lidostā, Lattelecoma, Prihvatizācijas nagļa aģentūrā, daudz kur citur. Un sev prēmijas piešķīra vai “lieko”naudu sadalīja visas valsts iestādēs tās vadītāji.

 8. vai tiešām tie reisi no zemes uz Marsu ir tik bieži, ka marsietis ir atkal Latvijā? Jā …diemžēl! … viņš ir atkal šeit … un kā vienmēr šīs marsiešu gudrības izklausās kā stulbums zemes iedzīvotāju ausīm … žēl nabadziņa … laikam jau dzudz naudas aiziet šitā braukājot no Zemes uz MArsu …

 9. Būšu rupjš, bet tautiski – jā uz ceļa spiež pūslis,lūdzu šoferi pieturēt pie krūmiņiem, bet ja spiež tas smadzenēs, tad tiešam nezinu ko darīt – vai deputātos vai ministros… bet varbūt palātā pie Napoleona?

 10. Brīvais tirgus no 1.aprīļa visiem tiks ieviests par elektroenerģijas iegādi ,uz priekšu tādā pat veidā pirksim medicīnas pakalpojumus.Lai dzīvo anarhija un juceklis!

 11. Tev vēl nesenā pagātnē bija izdevība veikt reformas Latvijā un veicināt valsts sakārtošanu. Kas no tavas valdīšanas laika ir mums palicis pāri? Tikai parādi, diemžēl. Tagad gan labāk stāvi klusu, tavs laiks ir pagājis.

  • Kas tu mucā audzis ? Repše kā premjers atteicās sadarboties ar neizglītoto leščinski=šleseru ( cilvēku slepkavas dēlu) , kurš nebija beidzis pamatskolu, bet sēdēja Latvijas Ministru kabinetā kā ministrs …Valsts likums nosaka , ka bērnudārza audzinātājai jābūt ar augstāko izglītību , bet nenosaka ministru ( valdības locekļu) izglītības līmeni , kuri izrādās var būt absolūtie laji , kas nemāk reizrēķinu … ….. Tad arī bandītiskā hunta “nokoda” Repši….Repše ir Latvijas valsts Revolūcijas Tribūns . Tāpēc arī komunisti = slepkavas = komunistiskā genocīda īstenotāji , turpina veikt tautas genocīdu . Slepkava ir un būs slepkava ….., lai arī paiet mūžība !

 12. Repše piedāvā izbeigt sociālismu veselības aprūpē un pilnībā pāriet maksas medicīnu tiem, kuri vēl var maksāt.
  Balsojiet par Eināru! #suverenitate lv

 13. Tu taču bīji ministros! Kāpēc to nedarīji? Muldēt tu proti, bet darit laikam pauti maisa.Dunduks latviešu gaumē.

 14. Īsta tirgusveča domāšana: lētāk pirkt, dārgāk pārdot.
  Runāt par “brīvo tirgu” mūsdienu Eiropā var tikai pēdējais naivulis vai predestinēts blēdis.
  Cilvēkam ar savu algu vai pensiju normāli būtu iztikt bez jebkādiem pabalstiem, subsīdijām un līdzīgām žēlastības dāvanām, salaukām no liberāļu galda.
  Liberālisms ir tāda pati noziedzīga sistēma kā komunisms, kad labi var dzīvot tikai “izredzēto” kasta.

 15. repše tu esi pamuļķis

 16. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Kur tad mēs bijām visus šos gadus ? Sāksim varbūt ar zemo finansējumu veselības aprūpei un tikai tad varēsim runāt par ” brīvā tirgus principiem”. Žēl, ka veselības aprūpe nav prece !

 17. Tas novedīs pie vēl vairāk ielaistām slimībām! Jau tagad cilvēki knapi savelk galus. Kaut ko tādu var iedomāties politiķis, kas neredz tautas reālo finansiālo stāvokli!

  • Buus tooties kaa Niiderlandee, tur kvalivatiiva mediciina ir miits, 40 % sievieshu dzemdee maajas apstaakljos, daargi citaadaak, labaak kalvinisma stilaa, kaa Afrikaa 😉

  • Vārdam politiķis ir tik pat sena vēsture kā vārdam prostitūta – abas ir pērkamas profesijas. Es tikai apbrīnoju to cilvēku stulbumu, kas maksā par Repši kā par politiķi un vēl kompleksā ar Jaunupu, Titavu un tagad Žagaru. Viņi tāpat nesen maksāja par Gunti Ulmani un rezultāts taču ir zināms. Izskatās, lai kā apsaukājam Repši, bet viņš taču no tiem stulbajiem prot izspiest ne mazums naudas savai politiskajai afērai.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+