Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Eiropā atcels viesabonēšanu 0

Jau no 2016. gada 30. aprīļa mobilo operatoru viesabonēšanas cenas samazināsies četras reizes. Savukārt pilnībā viesabonēšanu atcels no 2017. gada 15. jūnija.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Datu viesabonēšana nozīmē, ka, atrodoties ārvalstīs, tālrunis datu nosūtīšanai un saņemšanai izmanto mobilo sakaru tīklu, kas nepieder abonētajam mobilo sakaru operatoram. Tādējādi mobilo sakaru operators par viesabonēšanu var pieprasīt lielāku samaksu. Līdz ar panākto politisko vienošanos pavisam drīz lietotāji no apjomīgās viesabonēšanas samaksas tiks atbrīvoti.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš, kurš strādāja pie vienošanās panākšanas, norādīja, ka ideja par viesabonēšanas atcelšanu bijusi jau ilgi. “Iepriekšējās prezidentūras nebija spējīgas šo problēmu iekustināt, jo bija pretrunas starp dalībvalstīm. Jāizsaka dziļākā cieņa un apbrīna Latvijas prezidentūrai, kas šo jautājumu uzdrošinājās pacelt un atrada veidu, kā panākt vienošanos. Dodoties uz ārzemēm, no nākamā gada 30. aprīļa būs jāmaksā četras reizes mazāk nekā līdz šim. Katru nedēļu braucu starp Rīgu, Briseli un Strasbūru, izmantojot Latvijas operatora pakalpojumus. Jau līdz šim, neskatoties uz to, ka bieži atrodos ārzemēs un maksāju dārgo viesabonēšanu, man mēneša maksa ir daudz mazāka nekā tiem latviešiem, kas dzīvo Briselē un izmanto vietējo operatoru. Iemesls ir viens – tur nav tādas konkurences kā pie mums, un tas ir apbrīnojami. Briselē ir viens operators ar savu meitas uzņēmumu. Cenas tur ir kādas sešas reizes augstākas nekā Latvijā,” sacīja K. Kariņš. Viņš arī uzsvēra, ka ir svarīgi samazināt vairumtirdzniecības cenas, lai Latvijas operatoriem nebūtu jāpaaugstina vietējie tarifi.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāuzspiež Dienvideiropas valstīm tā konkurence, kas ir mums, lai viņi ir spiesti dzīvot apstākļos, kādos dzīvo Latvijas operatori – reāli sīvā konkurencē,” uzsvēra EP deputāts. Viņš arī atgādināja, ka viesabonēšanas atcelšana nenozīmē, ka cilvēki varēs kļūt par lēto Latvijas operatoru klientiem un dzīvot ārzemēs. “Šī ir ir ceļošanas priekšrocība, atvieglojums, nevis pastāvīgās dzīves priekšrocība. Ar Latvijas operatora abonementu pēc 2017. gada 15. jūnija varēs doties uz ārzemēm un zvanīt, sūtīt īsziņas uz Latviju, maksājot tikpat, cik par saziņu Latvijā,” sacīja K. Kariņš.

Satiksmes ministrijas (SM) Sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis stāstīja, ka sarunas neesot bijušas vieglas. “Pēdējās sarunas ar parlamenta pārstāvjiem nebija vieglas. Daži to sauca par pokera spēli, kur katra puse izteica prasības viena otrai. Pateicoties veselajam saprātam, kā arī Eiropas Komisijas iesaistei kritiskajos brīžos, panācām vēsturisku notikumu, kas ES virza uz vienotu digitālo tirgu,” uzsvēra E. Beļskis. “Latvijas prezidentūrai šis bija liels izaicinājums, jo Latvijā, Baltijas valstīs un Skandināvijā telekomunikāciju tirgus atšķirībā no vairākām Dienvideiropas valstīm ir atvērts un sīvas konkurences rezultātā esam sasnieguši ļoti labus rādītājus gan kvalitātes, gan izmaksu ziņā. Panācām, ka vairumtirdzniecība starp valstīm tiks pārskatīta pirms viesabonēšanas atcelšanas, tādējādi būtiski pazeminot starpsavienojumu tarifus,” norādīja SM pārstāvis.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktora vietnieks Andrejs Dombrovskis uzsvēra, ka notiek darbs pie “taisnīgas lietošanas principiem”, lai pēc vies­abonēšanas atcelšanas mobilie operatori nestrādātu ar zaudējumiem. “Jāatceras, ka viesabonējot samaksa, ko gala lietotājs maksā operatoram, ir tikai viena daļa no naudas plūsmas. Otra daļa ir tā, ko viesoperators maksā citam operatoram. Latvijas gadījumā cena, ko galalietotājs maksā operatoram, ir vairākas reizes zemāka, nekā Latvijas operatoram jāmaksā tam operatoram, kurš nodrošina viesabonēšanu ārzemēs. Šajā brīdī rodas kritiskais moments, kad jānonāk pie godīgas izmantošanas noteikumiem, lai nodrošinātu to, ka Latvijas iedzīvotāji turpinātu izmantot pakalpojumus, savukārt Latvijas operatori neciestu zaudējumus,” uzsvēra A. Dombrovskis. Viņš pastāstīja, ka Eiropas Komisija lūdza Eiropas regulatoru grupas palīdzēt iespējami īsā laikā sagatavot “taisnīgas izmantošanas principus”. “Plānotais viedoklis varētu tikt apstiprināts nākamā gada vasarā. Galvenais jautājums – cik viens operators maksās otram operatoram,” noteica A. Dombrovskis.