×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2012
Drukāt

Eiropa gatava nodrošināt Spānijai pilna apmēra aizdevuma programmu

Foto - AFPFoto - AFP

Eiropa ir gatava rīkoties, ja Spānijai būs nepieciešama pilna apmēra aizdevuma programma, uzsvēra Eiropas Savienības ekonomikas un monetāro lietu komisārs Oli Rēns (attelā no kreisās).

“Eiropas Komisija ir gatava rīkoties, ja tiks izteikts lūgums,” Madridē pēc tikšanās ar Spānijas premjerministru Marjano Rahoju (attēlā no labās) un ekonomikas ministru Luisu de Guindosu sacīja komisārs, vienlaikus gan uzsverot, ka “Spānija šādu lūgumu nav izteikusi”. Taču “mūsu rīcībā ir nepieciešamie instrumenti gadījumam, ja kāda eirozonas dalībvalsts izteiktu lūgumu”, akcentēja augstā amatpersona. Pēdējā laikā aizvien skaļāk izskan bažas, ka finanšu grūtībās nonākušajai Spānijas tautsaimniecībai būs nepieciešama pilna apmēra glābšanas programma.

Spānijas valdība pagājušajā nedēļā iepazīstināja sabiedrību ar 2013. gada budžetu, kurā paredzēta vēl bargāka taupība, tādējādi valstij cenšoties samazināt budžeta deficītu, neraugoties uz ekonomikas recesiju, augsto bezdarba līmeni un aizvien pieaugošajiem parādsaistību maksājumiem. Savukārt piektdien tika publiskoti neatkarīga audita rezultāti, kas liecina, ka Spānijas bankām nepieciešami 59,3 miljardi eiro, lai uzlabotu savu finansiālo stāvokli, ko negatīvi ietekmējis tā dēvēto slikto kredītu straujais pieaugums pēc nekustamā īpašuma burbuļa pārsprāgšanas 2008. gadā. Balstoties uz šo auditu, Spānijas valdība paziņoja, ka bankām būs nepieciešami vien 40 miljardi eiro no eirozonas piedāvātā palīdzības apjoma līdz pat 100 miljardiem eiro.

Šādus Madrides aprēķinus gan pirmdien noraidīja starptautiskā reitingu aģentūra “Moody’s”, skaidrojot, ka grūtībās nonākušo Spānijas banku plānotā rekapitalizācija palīdzēs uzlabot uzticību, taču Madrides lūgtās finanšu palīdzības apjoms nav pietiekams, lai bankas saglabātu stabilas stresa situācijās. “Rekapitalizācija būtiski veicinās ietekmēto finanšu institūciju maksātspēju un palīdzēs atjaunot tirgus uzticību Spānijas banku sistēmai kopumā,” uzsvēra aģentūra. “Taču rekapitalizācijas apjoms, ko publiskojusi Spānija, ir zem mūsu aplēsēm par finanšu palīdzību, kas nepieciešama Spānijas bankām, lai saglabātu stabilitāti mūsu nelabvēlīgajos scenārijos.” Pēc aģentūras aprēķiniem, Spānijas bankām būtu nepieciešami 70-105 miljardi eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+