×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. janvāris, 2018
Drukāt

Juris Lorencs: Glezna, ko varētu uzskatīt par Eiropas identitātes esenci, aizceļoja pie arābiem (9)

Foto: AFP/Scanpix/LETAFoto: AFP/Scanpix/LETA

Aizvadītā gada nogalē Ņujorkā atgadījās notikums, kas visai uzskatāmi raksturo laikmetu, kurā dzīvojam. Tajā nebija iejaukti politiķi, diplomāti vai militāristi. Nauda – tā gan, turklāt visai liela. Par 450 miljoniem ASV dolāru izsoļu namā “Christie’s” tika pārdota Leonardo da Vinči glezna “Pasaules Glābējs”, kurā attēlots Jēzus Kristus. Augstākā summa, kas jebkad maksāta par mākslas darbu. Gleznas jaunais īpašnieks izrādījās viens no daudzajiem Saūda Arābijas prinčiem Baders bin Abdulla bin Mohammeds al Sauds. Visticamāk, glezna nākotnē atradīs mājvietu Apvienotajos Arābu Emirātos, jaunajā Abū Dabī mākslas muzejā.

Kāpēc šī ziņa man likās tik zīmīga? Jo pirkums ir simbolisks. Arī Eiropā ir daudz bagātu cilvēku, kuri varētu atļauties iegādāties šo mākslas darbu un, ja ne uzdāvināt, tad vismaz aizdot Parīzes Luvrai vai “Ufici” galerijai Florencē. Tomēr glezna, ko varētu uzskatīt par Eiropas identitātes esenci (Leonardo gleznots Kristus!), aizceļoja pie arābiem. Turklāt pircējs nāk no Saūda Arābijas, kur publiski kristiešu dievkalpojumi ir aizliegti.

Eiropa atgādina reiz bagātu, bet mazliet paputējušu kundzi, kas mūža nogalē sākusi izpārdot savas dārglietas. Skumji, it īpaši tāpēc, ka atšķirībā no pilīm un muižām, no kurām daudzas jau pieder krievu oligarhiem un Āzijas jaunbagātniekiem, gleznu patiešām var pasist padusē un aizvest. Tikmēr Eiropai pašai šķiet, ka tai vajadzīgas divas lietas – nauda un cilvēki. Briselē blakus Eiropas Parlamentam atrodas skulptūra, Eiropas simbols – sieviete paceltā rokā tur eiro zīmi €. Nevis karogu un šauteni kā Brīvības dieviete Delakruā gleznā, nevis krustu kā Latgales Māra Rēzeknē, bet gan naudas simbolu. ES visbagātākā valsts Vācija, kas šodien var lepoties ar rekordaugstiem eksporta un budžeta ieņēmumiem, zemu bezdarbu un 400 000 vakantām darba vietām, vienlaikus ir visai norūpējusies par savu nākotnes labklājību. Tik ļoti, ka no ekonomistu un rūpnieku aprindām jo-projām dzirdami apgalvojumi – Vācijas ekonomikas motoram par katru cenu nepieciešams jauns darbaspēks: imigranti no Latvijas, viesstrādnieki no Ukrainas, pat bēgļi no Āfrikas. Kas ir šī cena, mēs zinām. Var jau priecāties par Berlīnes, Parīzes vai Londonas multikulturālo gaisotni, baudīt gandrīz autentiskus turku kebabus, krievu pīrāgus un indiešu karijus. Tomēr jāapzinās, ka Eiropa upurē vienu no savām lielākajām un reizē vistrauslākajām vērtībām – tradicionālo kultūrvidi. Ka tieši gadsimtos izkoptās kultūras tradīcijas, kreativitāte, savienota ar disciplīnu un darba tikumu, ir tā, kas joprojām spēj radīt vācu automašīnas, itāļu modes preces vai skandināvu mēbeles.

Ar ko Eiropa var sevi mierināt? Tā jo-projām vēl bauda visaugstāko dzīves kvalitāti pasaulē, ar to saprotot ne tikai saimniecisko labklājību, bet arī brīvību, drošību, cilvēku veselību, relatīvu sociālo taisnīgumu, tradīcijas, vēsturi, bagātu kultūras dzīvi, apkārtējās vides tīrību. Patiešām, kāda nozīme miljoniem kabatā, ja dzīve jāpavada smoga pārņemtā Āzijas metropolē, starp cilvēkiem, kuri ikdienā nēsā sejas maskas? Tikmēr vismaz saimniecības un tehnoloģiju jomās pārējā pasaule min uz papēžiem. Paredzams, ka šogad Indija kļūs par piekto lielāko pasaules ekonomiku, atstājot aiz sevis Lielbritāniju un Franciju. Pirmais piecnieks tad izskatīsies šāds: ASV, Ķīna, Japāna, Vācija un Indija. Augošā globalizācija un migrācija sola konkurences pieaugumu, brutālu cīņu par resursiem, izmaksām, peļņu un vēl atlikušā labklājības pīrāga daļu. Neizbēgami dzīve Eiropā kļūs ja ne smagāka, tad nežēlīgāka gan. Ne velti Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels intervijā vācu žurnāla “Der Spiegel” šī gada pirmajā numurā, raksturojot Eiropas vietu modernajā pasaulē, izteicies: “Grūti būt veģetārietim starp plēsējiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ========

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 3. Skaties plašāk ! Apbrīnojami ka tieši tagad tiek izlikta izsolē…. un tieši arābs no bagātas ,bet vienlaikus trūcīgas SaudArābijas… Tikai brīnums var glābt šos….,tikai Brīnums !To saprot karaļnams….par makdu takām ir brists vairākus gadsimtus….Naftas krāns tek ,bet maksa krīt.

 4. Taisnība ,vienīgi par to Indiju ir piedziedāts. Ar indiju ,ekonomisko lielvaru ir tāpat kā ar ekonomiku un finansēm. Finansu rādītāji lieliski ,tik ekonomikas reālais sektors nīkuļo. Šodien tas redzams Krievijā-finansu rādītāji Ok ,tik reālā sadaļa to neliecina. Virtuālā pasaule ,Indija …5. ekonomika ar 20% iedzīvotāju kuru mēneša ienākumi 500/1000$ , 50% līdz 100% at;ikušie 30% iztiek ar to ko atnes putni.
  Lasīt un skaitīt nepratēju 70% oficiāli tādu nav ! Cilvēks prot skaitīt līdz 10 vai 100 ,atpazīst un prot uzrakstīt savu vārdu …. Kas trūkst 5 ekonomikai: kanalizācija,dzeramais ūdens, elektrība, medicīna, uttt.

 5. Rijībai nav robežu.

 6. No brīža, kad EU “būvētāji”noliedza savas saknes-kristietību, kas izveidoja Eiropu, līdz ar to Jēzu Kristu mūsu Kungu, EU uzsāka savu nožēlojamo bojāeju.

 7. Kā, kāds sakars stāstam par Jēzu ar Dievu un ekonomiku? 1000 gadus šis stāsts ir bijis vienojošais un vadošais visām Eiropas zemēm! Tas ir izveidojis Eiropu par tādu, kādu mēs to redzam tagad! Tā Leknardo daViņči glezna ar Jēzu ir savā ziņā simbols 1000 gadu ilgai attīstībai!

 8. Kāds sakars baznīcai,vispār,un pasaciņai par jēzu ar DIEVU?!

 9. Saūda Arābijā dzīvojošiem arī ir vajadzīgs Glābējs!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+