Tehnika
Tehnoloģijas

Eiropa būvēs ātrāko superdatoru pasaulē 16


Ķīnas “Sunway TaihuLight”
Ķīnas “Sunway TaihuLight”
Foto: top500.org

Eiropas Komisija (EK) atklājusi plānus kopā ar dalībvalstīm ieguldīt apmēram vienu miljardu eiro Eiropas superdatoru infrastruktūras izveidē.

EK norāda, ka superdatori ir vajadzīgi, lai apstrādātu arvien lielāku datu apjomu un palīdzētu cilvēkiem daudzās jomās no veselības aprūpes un atjaunojamās enerģijas līdz automobiļu drošībai un kiberdrošībai. Piemēram, pateicoties superdatoriem, automobiļu ražošanas ciklus var saīsināt no 60 uz 24 mēnešiem. Augstas veiktspējas skaitļošana ir arī būtiska valstu drošībai un aizsardzībai, piemēram, sarežģītu šifrēšanas tehnoloģiju izstrādē, kiberuzbrukumu izsekošanā un reaģēšanā uz tiem, efektīvā tiesu ekspertīzē vai kodoltehniskajās simulācijās.

Paredzēts, ka jauna juridiska un finansēšanas struktūra – kopuzņēmums “EuroHPC” – iegādāsies, izveidos un Eiropā ieviesīs pasaules līmeņa augstas veiktspējas skaitļošanas infrastruktūru. Uzņēmums arī palīdzēs pētniecības un inovācijas programmā izstrādāt tehnoloģijas un aparatūru, kā arī šo superdatoru lietojumprogrammas.

Jaunajā uzņēmumā Eiropas Savienība ieguldīs ap 486 miljoniem eiro, līdzīgu summu ieguldīs arī dalībvalstis un asociētās valstis. Arī privātie iniciatīvas dalībnieki piedalīsies ar iemaksām. “EuroHPC” mērķis ir līdz 2022. – 2023. gadam iegādāties sistēmas ar preeksa-pakāpes veiktspēju (simts miljoni miljardu aprēķini sekundē) un atbalstīt sistēmas ar eksa-pakāpes veiktspēju (miljards miljardu aprēķini sekundē), bal-stoties uz ES tehnoloģiju. Pēc ES projekta īstenošanas šis superdators jau spēs mēroties ar visjaudīgāko pasaules datoru “Sunway TaihuLight” Ķīnā. Kopumā “EuroHPC” darbosies no 2019. līdz 2026. gadam un plānotās infrastruktūras īpašnieki un ekspluatētāji būs iniciatīvas dalībnieki, kas vispirms būs valstis, kuras parakstījušas “EuroHPC deklarāciju” (Latvija deklarāciju parakstījusi vēl nav), un privātie dalībnieki no augstskolām un nozares. Citi dalībnieki uzņēmumam varēs pievienoties jebkurā laikā, veicot finansiālu iemaksu.

 

Saistītie raksti
LA.lv