Eiropā neaptver kopainu Tuvajos Austrumos. Saruna ar eksperti Karīnu Knaislu 14

Par starptautiskā terorisma, džihādisma draudu un bēgļu problēmas risinājuma meklējumiem stāsta Dr. Karīna Knaisla, starptautiski pazīstama Tuvo Austrumu, starptautisko attiecību un enerģētikas eksperte, lektore vairākās universitātēs un grāmatu autore no Austrijas.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

– Starptautiskā mērogā tiek lauzītas galvas džihādisma draudu problēmas risinājuma meklējumos. Cik jēgpilni ir šobrīd veiktie pasākumi?

– Viss sākās ar bīstamu kņadu 2001. gadā ASV, proti, ar kara pret terorismu uzsākšanu. Par tā sekām kopā ar daudziem citiem ekspertiem es brīdināju jau toreiz, īpaši attiecībā uz karadarbību Irākā un Afganistānā un no tā izrietošajiem terorisma draudiem. Arī kritēriji, pēc kuriem tika izvēlētas valstis militāro operāciju veikšanai, bija kuriozi. Manuprāt, ja uz kādu bija obligāti jāšauj, tad uz Rijādas (Saūda Arābija) Centrālo banku, jo tieši tā, nevis Irāna un Irāka bija būtiskākie terorisma sponsori. Pat Saūda Arābijas mācību grāmatās teikts, ka visi, kuri nepārstāv tieši Saūda Arābijā piekopto islāma interpretāciju, ir “neticīgie”. To pašu dara arī “Islāma valsts” (“IV”) pārstāvji. Pēdējo četru piecu gadu laikā ASV cenšas pakāpeniski attālināties no Tuvajiem Austrumiem bezjēdzīgā kara pret terorismu dēļ, atstājot aiz sevis sagrautas valstis. Šajā situācijā Eiropas Savienība ir bezpalīdzīga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mani ļoti satrauc ES nespēja saskatīt attīstības tendences šajā reģionā, kā arī kopējo ainu. Līdz pēdējam brīdim ES nesaprata, kas notiek Turcijā, proti, ka “IV” pēdējo gadu laikā uzauga Turcijas sabiedrības un līdz šim valdījušās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) aizgādībā. Diplomāti, kas uz to vērsa uzmanību, nekavējoties tika “stingri aicināti” neizteikties. Ilgu laiku AKP tika uzskatīta par “mēreni islāmisku”. Es uzskatu, ka “mērens islāms” nepastāv. Vai nu es esmu islāmists, vai neesmu. Turklāt nav jaunums, ka Erdogans būtībā ir autoritārs vadonis ar megalomānijas piedevu, nevis prezidents. Es ar citiem ekspertiem jau iepriekš brīdināju, ka pašas Turcijas radītās džihādistu vienības Sīrijā uzbruks Turcijai. Tas brīdis ir pienācis. Manuprāt, nākamā vardarbības plosītā valsts būs tieši Turcija tajā valdošo dažādo islāma interpretāciju un kurdu problēmas dēļ. Tas var izpausties dažādi, piemēram, militārā puča, pilsoņu kara formā. Brisele to neapjēdz. Pretterorisma pasākumu eksperti Eiropā klibo aiz notikumiem. Pēdējo gadu laikā problemātiska terorisma draudu novēršanā bija arī slepeno dienestu sadarbība. 2001. gadā es kritizēju politiķus par pretterorisma histēriju, bet šobrīd es nopietni brīdinu par terorisma draudiem.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.