×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Eiropā neaptver kopainu Tuvajos Austrumos. Saruna ar eksperti Karīnu Knaislu (14)

Kneisla_8

Par starptautiskā terorisma, džihādisma draudu un bēgļu problēmas risinājuma meklējumiem stāsta Dr. Karīna Knaisla, starptautiski pazīstama Tuvo Austrumu, starptautisko attiecību un enerģētikas eksperte, lektore vairākās universitātēs un grāmatu autore no Austrijas.

– Starptautiskā mērogā tiek lauzītas galvas džihādisma draudu problēmas risinājuma meklējumos. Cik jēgpilni ir šobrīd veiktie pasākumi?

– Viss sākās ar bīstamu kņadu 2001. gadā ASV, proti, ar kara pret terorismu uzsākšanu. Par tā sekām kopā ar daudziem citiem ekspertiem es brīdināju jau toreiz, īpaši attiecībā uz karadarbību Irākā un Afganistānā un no tā izrietošajiem terorisma draudiem. Arī kritēriji, pēc kuriem tika izvēlētas valstis militāro operāciju veikšanai, bija kuriozi. Manuprāt, ja uz kādu bija obligāti jāšauj, tad uz Rijādas (Saūda Arābija) Centrālo banku, jo tieši tā, nevis Irāna un Irāka bija būtiskākie terorisma sponsori. Pat Saūda Arābijas mācību grāmatās teikts, ka visi, kuri nepārstāv tieši Saūda Arābijā piekopto islāma interpretāciju, ir “neticīgie”. To pašu dara arī “Islāma valsts” (“IV”) pārstāvji. Pēdējo četru piecu gadu laikā ASV cenšas pakāpeniski attālināties no Tuvajiem Austrumiem bezjēdzīgā kara pret terorismu dēļ, atstājot aiz sevis sagrautas valstis. Šajā situācijā Eiropas Savienība ir bezpalīdzīga.

Mani ļoti satrauc ES nespēja saskatīt attīstības tendences šajā reģionā, kā arī kopējo ainu. Līdz pēdējam brīdim ES nesaprata, kas notiek Turcijā, proti, ka “IV” pēdējo gadu laikā uzauga Turcijas sabiedrības un līdz šim valdījušās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) aizgādībā. Diplomāti, kas uz to vērsa uzmanību, nekavējoties tika “stingri aicināti” neizteikties. Ilgu laiku AKP tika uzskatīta par “mēreni islāmisku”. Es uzskatu, ka “mērens islāms” nepastāv. Vai nu es esmu islāmists, vai neesmu. Turklāt nav jaunums, ka Erdogans būtībā ir autoritārs vadonis ar megalomānijas piedevu, nevis prezidents. Es ar citiem ekspertiem jau iepriekš brīdināju, ka pašas Turcijas radītās džihādistu vienības Sīrijā uzbruks Turcijai. Tas brīdis ir pienācis. Manuprāt, nākamā vardarbības plosītā valsts būs tieši Turcija tajā valdošo dažādo islāma interpretāciju un kurdu problēmas dēļ. Tas var izpausties dažādi, piemēram, militārā puča, pilsoņu kara formā. Brisele to neapjēdz. Pretterorisma pasākumu eksperti Eiropā klibo aiz notikumiem. Pēdējo gadu laikā problemātiska terorisma draudu novēršanā bija arī slepeno dienestu sadarbība. 2001. gadā es kritizēju politiķus par pretterorisma histēriju, bet šobrīd es nopietni brīdinu par terorisma draudiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. NU tad dari KAUT KO Haha, ko rausties??? Nupat Zviedrijā imigranti sadūruši veikalā 2 cilvēkus!!! MUMS ARĪ TO VAJAG????????????? Pirms dažiem gadiem ievesti 20 somālieši, bet nu jau viņu ir 14000!??? Tās ziņas šodien no radio ziņām!??? Esmu jau teicis, ka melnie vairojas kā truši!!! Latvijai tie pagaidām ir 250, bet kad uzradīsies pārējie ģimenes locekļi – sieva un vismaz 4-5 bērni, padomājiet kas tā būs par varzu un cik daudz naudu vajadzēs vienai ģimenei , NONSENSS!!! Mēs būsim tintē līdz ausīm!!! Dzīvokļi būs JĀIEDOD nevis viņi paši tos izremontēs, jo uzradīšoties rudenī, kad LATVIJĀ jau auksts laiks… TĀ KĀ SATURAMIES!!! Viņiem viss būs uz paplātes…

 2. nepateikt neko

 3. Bizness turpinās Atbildēt

  Kā ar pašim bēgļu pārvadātājiem? To starp izglābtajiem nav neviena? Neviens nav arestēts? Nekāda izmeklēšana nenotiek? Kas visu to organizē noskaidrots netiek?

 4. labs raksts, bet... Atbildēt

  labs raksts, bet lasītājām – kurš par islamu nezina neko – raksts nepalīdz saprast šodienas sarežģījumu. Būtu vajadzīgs atsevišķs garāks raksts vai arī atsevišķa tēma LA, ņemot vērā reliģiju izšķirošo nozīmi šodienas daudzveidīgajā modernismā. Būtu vajadzīgi raksti par reliģiju evolūciju, apskatot dažādās konstrukcijas, kuras tiek veidotas pateicoties filozofijas un reliģijas attiecībām (piem. kristietībā – tumšie viduslaiki, islamā – Ijtihada izskaušana, hinduismā – vediskā un šramaņas kultūra t.i. dharmas un mokšas nesaskaņasutt)

 5. dr. hist., profesors Benedikts Stuberovskis Atbildēt

  Knisle melš niekus- es “neticīgais ” esmu jau daudzus gadu desmitus, mani nekad neviens “ticīgais ” nav aizskāris..iespējams tāpec, ka es viņu neesmu aizskaris…Pentagona-Volstrītas salašņas jāsoda, jo drīžāk, jo labāk priekš bojāejošās ASV valsteles, ko sadalīs savā starpā latīņamerikāņi, nēģeri un Austrumeiropas izcelsmes amerikāņi, ievietojot getto **un tamlīdzīgas **..*8gan neviens neapskauž, tiem vieta rezervācijās, mocīto indiāņu vietā…

 6. Vai mūsu karalaika bēgļiem,ar kuriem šos āfrikāņu imigrantus demagoģiski salīdzina “Vienotības” politiķi,tika sagādāti šādi lieliski uzturēšanās apstākļi?

 7. Arī ES Dienvidvalstu praktizētā neierobežotā imigrantu uzņemšana no Āfrikas,tā vietā,lai tos sūtītu atpakaļ,un Briseles tuvredzīgā imigrantu”brīvprātīgā”sadalīšana pa visu ES (kas ir vēl saistīta ar terorisma draudiem),ja tā tiks īstenota,sagraus Eiropas Savienību jau visdrīzākajā laikā! Rietumvalstis to sāk aptvert tikai tagad. Tikai ne Brisele! Vai mums pašiem vajag pacensties sagraut arī Latviju?

 8. Ar interviju it kā viss kārtībā, līdz atceramies, ka 17 g.s. musulmaņi ar pareizticīgiem lūdza Dievu vienos un tos pašos dievnamos. Situācija krasi mainījās, kad Pareizticīgā baznīca madzina musulmaņus, kas pamatā ir radikāli austrumu kristiešus, un pakļāvās Romas diktātam. Uzskatu, ka Islams Latvijā varētu tikai pastiprināt latviešu mugurkaulu.

 9. Sākumā noturēju šo eksperti par “Pērkona” mūziķi Juri Sējānu. To, ka tā ir sieviete (it kā?), sapratu, kad izlasīju vārdu. 😀

 10. kur es varētu aizbēgt .lai par manu bērnu maksātu un lai man nebūtu visgarākas nenormetās virstundas pzr vismazak zpmaksāto darbu ar vislielākajiem nodokļiem ES ? Kur man bēgt ?

  • protams uz Dāniju.Vāciju vai Austriju utt.
   nav pat laivā jākāpj…

  • Alberts - iezemietim Atbildēt

   Runājot par zemu apmaksāto darbu Latvijā. Bēgšana ir gļēvuļu taktika. Drosmīgo taktika ir uzbrukums. Varbūt beidzot izveidosim normālas arodbiedrības un izcīnīsim tiesības uz cilvēka cienīgu darba samaksu un labiem darba apstākļiem? Dānijā,Vācijā un Austrijā arī strādniekiem tāpat vien neviens neko nedāvināja, viņi to izcīnīja!
   Ekspertes teiktais par Tuvajiem Austrumiem ir ļoti interesants. Paldiesavīzei par labo rakstu!

Draugiem Facebook Twitter Google+