×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. februāris, 2013
Drukāt

Eiropā spēkā pieņemas zirgu gaļas skandāls

Foto - AFPFoto - AFP

Eiropā spēkā pieņemas skandāls, kas pamatīgi satricinājis pārtikas ražošanas nozari, proti, produktos, kuru sastāvā uzrādīta 100 procentu liellopu gaļa, atklāta arī zirgu gaļa.

Šie produkti tika tirgoti Zviedrijā, Britānijā, Francijā un, iespējams, arī citās Eiropas valstīs. Lai gan atbildīgie dienesti mierina, ka patērētāju veselība nav apdraudēta, šis pēdējā laikā nebūt nav pirmais skandāls šajā nozarē. Janvārī Īrijā vairākos liellopu gaļas hamburgeru produktos tika atklāts zirgu un cūku DNS. Skandāla centrā kopš ceturtdienas bijis Zviedrijas pārtikas ražotājs “Findus”, kas piesardzības nolūkos no veikaliem atsaucis šajā uzņēmumā ražoto lazanju. Produkti no veikaliem tika atsaukti pirmdien, kad piegādātājs “Comigel” no Francijas bija paudis bažas par izmantoto gaļu. Ar 2. februāri datētajā “Comigel” vēstulē uzņēmums “Findus” ticis informēts, ka zirgu gaļa šajā gaļas masā varētu būt bijusi piejaukta jau kopš 2012. gada augusta. Zirgu gaļa atklāta Britānijā un Īrijā pārdotajos hamburgeros.

“Findus” ir tikai viens no uzņēmumiem, kam produktus piegādājis “Comigel”. “Comigel” bija piegādātājs arī tādām kompānijām kā “Axfood”, “Coop” un ICA, kas atsaukušas vairākus gaļas produktus Zviedrijas tirgū, kā arī “Aldi,” kas atsaucis virkni produktu Britānijā. Seši lielie Francijas mazumtirgotāji – “Auchan”, “Casino”, “Carrefour”, “Cora”, “Picard” un “Monoprix” – svētdien paziņoja par lazanjas un citu produktu atsaukšanu no tirgus. Savukārt “Findus Nordic”, kas pārstāv “Findus” Ziemeļvalstu reģionā, plāno vērsties tiesā pret “Comigel” un tā piegādātājiem. “Mēs esam tikai tiesas procesa sākumā. Es domāju, ka pret “Comigel” tiks iesniegtas daudzas prasības,” svētdien atzina “Findus Nordic” vadītājs Jari Latvanens. Pēc Latvanena teiktā, viņa uzņēmums atklājis “nopietnu krāpšanās gadījumu”. “Tas, kas noticis ar “Comigel”, ir noziegums, skandāls,” intervijā CNN skaidroja Latvanens.

Tikmēr “Findus” filiāle Francijā pirmdien plāno vērsties tiesā pret kādu rumāņu uzņēmumu, kas ir viens no tā piegādātājiem. Uzņēmuma nosaukums publiski gan netiek atklāts. Eiropas Savienības lauksaimniecības komisārs Dačians Čološs pirmdien tiksies ar Rumānijas ārlietu ministru, lai apspriestu zirgu gaļas iespējamo saistību ar kautuvēm Rumānijā. Rumānijas prezidents Trajans Basesku jau paziņojis, ka gadījumā, ja tiks pierādīta rumāņu piegādātāju vaina, Rumānija zaudēs uzticību un tai uz daudziem gadiem tiks noteikti eksporta ierobežojumi. “Šajā lietā ir divi cietušie – “Findus” un patērētājs,” teikts “Findus France” izplatītajā paziņojumā. Arī uzņēmuma Britānijas filiāle apsver iespēju vērsties tiesā pret saviem piegādātājiem. “Comigel” pārstāvji atteicās sniegt komentārus telekanālam CNN. Taču “Comigel” vadītājs Ēriks Luagrs ziņu aģentūrai AFP atklāja, ka viņa uzņēmumu “piemuļķojis” kāds piegādātājs Francijā. “Mēs esam upuri,” sacīja Luagrs.

Saistībā ar plašo skandālu sākta izmeklēšana Francijā, Zviedrijā un Britānijā. Tomēr sagaidāms, ka skandālā iesaistīto valstu loks varētu paplašināties, jo “Comigel” savu produkciju pārdod 16 valstīs. Mazumtirdzniecības veikalu ķēde “Aldi” tikmēr ziņo, ka, nejaušas izlases veidā pārbaudot no tirdzniecības atsauktos produktos, to sastāvā atklāti 30 līdz pat 100 procenti zirgu gaļas. Tikmēr “Fidus” ražotajā lazanjā konstatēti 60 līdz pat 100 procenti zirgu gaļas. Šis skandāls kārtējo reizi apliecina grūtības izsekot produkta ceļam no kautuves līdz patērētāju galdiem. Lai gan zirgu gaļa vēl neapdraud patērētāju veselību, atbildīgie dienesti pauduši satraukumu, ka gaļa varētu saturēt veterināro medikamentu fenilbutazonu, kas bieži tiek izmantots zirgu ārstēšanā. Šāda gaļa gan varētu apdraudēt cilvēku veselību, un to pārtikā lietot nav atļauts. “Findus” uzdevis pārbaudīt no Britānijas tirgus atsauktos lazanjas produktus, lai noskaidrotu, vai lazanjā izmantotā gaļa nesatur šo medikamentu.

Kamēr Britānijā zirgu gaļas ēšana netiek uzskatīta par pieņemamu, Francijā, Ķīnā, Krievijā, Kazahstānā un Itālijā tā tiek lietota uzturā. Savukārt cūku DNS atklāšana liellopu gaļas produktos jo īpaši satraukusi ebrejus un musulmaņus, kam cūkgaļas lietošana uzturā ir stingri aizliegta. Ebreji uzturā nelieto arī zirgu gaļu. Tikmēr eksperti secina, ka zirgu gaļas uzdošana par liellopu gaļu bijusi ļoti ienesīga. “Liellopu gaļa kilogramā maksā četrus eiro (2,81 latu), kamēr zirgu gaļa nemaksā vairāk par 90 centiem (63 santīmiem),” laikrakstam “The Irish Times” skaidro profesors Patriks Vols. “Šī ir krāpšanās milzīgā apmērā. Un cilvēki, kas aiz tā stāv, pelnīja milzu naudu.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+