Uncategorized

Eiropa varētu noteikt ierobežojumus Latvijas cūkgaļas eksportam 10

Foto: shutterstock.com

Pēc Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma SIA “Ancers” piederošajās cūku novietnēs Salaspilī Eiropas Komisija (EK) var noteikt papildu ierobežojumus cūkgaļas eksportam no Latvijas, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pieļāva Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Viņš gan pagaidām dramatiskas izmaiņas tirgū neprognozēja, un izteica cerību, ka EK izdosies paskaidrot, kādā veidā ĀCM vīruss nonāca SIA “Ancers” piederošajā cūku novietnēs laikā, kad reģionā mājas cūkas ar vīrusu neslimo.

Balodis arī atzīmēja, ka pagājušais gads mājas cūku saslimšanas novēršanā bija veiksmīgs, taču meža cūku vidū ĀCM turpina strauji izplatīties. “Šis stāsts turpināsies kādu laiku, taču neprognozēšu cik ilgi,” teica PVD vadītājs. Viņš gan arī uzsvēra, ka fermas ar augstu biodrošības līmeni ir spējīgas sadzīvot ar ĀCM.

Jau ziņots, ka PVD vakar saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina ĀCM vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

Kā informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, “Bunču” fermas 10 000 cūkas tiks likvidētas ar gāzes palīdzību, savukārt dzīvnieku liemeņus utilizēs uzņēmums, kas to darījis arī iepriekš – SIA “Grow Energy”. Attiecīgie darbi jau sākti, taču vēl grūti prognozēt to pabeigšanas laiku.

Salaspils novada domes pārstāve Lolita Balcerbule stāstīja, ka šodien tiks sasaukta Salaspils novada domes Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tiks lemts par notikušo. Balcerbule atzina, ka, ticamākais, komisija minētās problēmas risināšanā lems par dalību drošības pasākumos un cilvēkresursu nodrošināšanu.

Tikmēr Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe pastāstīja, ka policija slimības skartajā saimniecībā izvietojusi posteņus, lai uzraudzītu situāciju. Tāpat sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par noziegumiem pret īpašumu, taču šis kriminālprocess tiks apvienots ar iepriekš sākto lietu saistībā ar ĀCM skarto audzētavu Krimuldas pusē.

Kā ziņots, ĀCM dēļ “Ancers” Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā. PVD Āfrikas cūku mēra skartajā novietnē veica slimības apkarošanas pasākumus.

Patlaban ar “Bunčiem” noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

“Ruku” saimniecības apsaimniekotāja SIA “Ancers” valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns iepriekš atzina, ka zaudējumi par cūkām, kā arī kopumā par biznesā ieguldītajiem līdzekļiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro. Līdzās finansiālajam triecienam uzņēmumam lielākās bažas sagādā īpaša ģenētiskā materiāla zaudēšana. Uzņēmumam ir divi cūku audzēšanas kompleksi – “Rukas” sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai.

Tikmēr valdība 17.janvārī izsludināja ārkārtas situāciju ĀCM skartajā Krimuldas novadā, kā arī Ādažu novadā, kur nepieciešamības gadījumā bija plānots dedzināt cūku līķus, tāpat arī Salaspils novadā, kur atrodas otrā ACM skartās saimniecības novietne.

Saistītie raksti

Ārkārtas stāvoklis ilgs līdz 17.aprīlim, tā izsludināšana atvieglo operatīvo dienestu darbu attiecīgajā teritorijā. Pārsvarā tas saistīts ar operatīvu dzīvnieku likvidēšanu un blakusproduktu iznīcināšanu.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.lv