×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Eiropa varētu noteikt ierobežojumus Latvijas cūkgaļas eksportam (10)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Pēc Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma SIA “Ancers” piederošajās cūku novietnēs Salaspilī Eiropas Komisija (EK) var noteikt papildu ierobežojumus cūkgaļas eksportam no Latvijas, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pieļāva Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Viņš gan pagaidām dramatiskas izmaiņas tirgū neprognozēja, un izteica cerību, ka EK izdosies paskaidrot, kādā veidā ĀCM vīruss nonāca SIA “Ancers” piederošajā cūku novietnēs laikā, kad reģionā mājas cūkas ar vīrusu neslimo.

Balodis arī atzīmēja, ka pagājušais gads mājas cūku saslimšanas novēršanā bija veiksmīgs, taču meža cūku vidū ĀCM turpina strauji izplatīties. “Šis stāsts turpināsies kādu laiku, taču neprognozēšu cik ilgi,” teica PVD vadītājs. Viņš gan arī uzsvēra, ka fermas ar augstu biodrošības līmeni ir spējīgas sadzīvot ar ĀCM.

Jau ziņots, ka PVD vakar saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina ĀCM vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

Kā informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, “Bunču” fermas 10 000 cūkas tiks likvidētas ar gāzes palīdzību, savukārt dzīvnieku liemeņus utilizēs uzņēmums, kas to darījis arī iepriekš – SIA “Grow Energy”. Attiecīgie darbi jau sākti, taču vēl grūti prognozēt to pabeigšanas laiku.

Salaspils novada domes pārstāve Lolita Balcerbule stāstīja, ka šodien tiks sasaukta Salaspils novada domes Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tiks lemts par notikušo. Balcerbule atzina, ka, ticamākais, komisija minētās problēmas risināšanā lems par dalību drošības pasākumos un cilvēkresursu nodrošināšanu.

Tikmēr Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe pastāstīja, ka policija slimības skartajā saimniecībā izvietojusi posteņus, lai uzraudzītu situāciju. Tāpat sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par noziegumiem pret īpašumu, taču šis kriminālprocess tiks apvienots ar iepriekš sākto lietu saistībā ar ĀCM skarto audzētavu Krimuldas pusē.

Kā ziņots, ĀCM dēļ “Ancers” Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā. PVD Āfrikas cūku mēra skartajā novietnē veica slimības apkarošanas pasākumus.

Patlaban ar “Bunčiem” noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

“Ruku” saimniecības apsaimniekotāja SIA “Ancers” valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns iepriekš atzina, ka zaudējumi par cūkām, kā arī kopumā par biznesā ieguldītajiem līdzekļiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro. Līdzās finansiālajam triecienam uzņēmumam lielākās bažas sagādā īpaša ģenētiskā materiāla zaudēšana. Uzņēmumam ir divi cūku audzēšanas kompleksi – “Rukas” sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai.

Tikmēr valdība 17.janvārī izsludināja ārkārtas situāciju ĀCM skartajā Krimuldas novadā, kā arī Ādažu novadā, kur nepieciešamības gadījumā bija plānots dedzināt cūku līķus, tāpat arī Salaspils novadā, kur atrodas otrā ACM skartās saimniecības novietne.

Ārkārtas stāvoklis ilgs līdz 17.aprīlim, tā izsludināšana atvieglo operatīvo dienestu darbu attiecīgajā teritorijā. Pārsvarā tas saistīts ar operatīvu dzīvnieku likvidēšanu un blakusproduktu iznīcināšanu.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tāds sārtvaidzis ,kā Urbanovičs.

 2. liels brīnums nezināju ka pie mums vēl mālas cūkas ir veikalos neredz gaļu tikai no citām valstīm
  vēl to arī pēdejo kas palicis vajag likvidēt  

 3. lasītājam 100% taisnība! Skaidri taču redzams, ka te VISU GRIB IZSKAUST AR VARU!!! Ja nevar citādi, tad TĪŠI IEVAZĀ BACIĻUS UN PĒC TAM NELIEKAS NE ZINIS IESTĀDES, KURĀM BŪTU JĀDARA VISS NEPIECIEŠAMAIS ĀCM APKAROŠANĀ!? KUR GANĀS ZM? KAD SĀKS STRĀDĀT LATVIJAS LABĀ??? GAISĀ JAU VIRMO NĀKAMĀ NOZARE – PUTNKOPĪBA AR SAVU PUTNU GRIPU, KURA IT KĀ KAUT KUR CEĻO…. KAUT KĀDS VĀJPRĀTS!?! KAS NOTIEK AR VALSTI???

 4. Balodis pareizi pateica – ne viņš ko zina, ne var prognozēt, kā teiks tā būs.
  Ja Latvijā jābūt mērim, tad būs, ja mērim jāapstājas pie Polijas robežas, tas apstāsies.
  par eksportu mums maza bēda, ja tikai beidzot varētu ēst paši normālu cūkgaļu,
  ne ķīmiski kastrētu ar ģm soju 4 mēn nobarotu…diemžēl, izskatās, ka par to varam aizmirst.

  • Kāpēc tad jāaizmirst? Tak audzē pats savu, kauj nost, un rullē māgā!

   • maksā, gudrīti, 30 reizes dārgāk! Atbildēt

    Sava suķa izaudzēšanu padara nerentablu
    reģistrāciju, vakcināciju, “labturību”,spēkbarības
    izmaksas.
    Kad visapkārt vide piedzīta ar ķīmiju, normālu gaļu
    iegūt vairs pat nesapņoju…

  • Starp citu, pirms Polijas vēl ir Lietuva! Bet arī tur ir ĀCM! 🙁 Un iedomājies-arī Polijā tas mēris ir! Un Igaunijā!

 5. potenciālie ierobežojumi Atbildēt

  varbūt beidzot nomainīs lauku veikalu vitrīnās
  tos “gaļas izstrādājumus”, no kuriem
  starpkaru periodā vārīja ziepes, uz kaut ko
  līdzīgāku gaļai, kaut arī “ķīmiski audzētai” …
  ///
  Sava suķa izaudzēšanu padara nerentablu
  reģistrāciju, vakcināciju, “labturību”,spēkbarības
  izmaksas.
  Kad visapkārt vide piedzīta ar ķīmiju, normālu gaļu
  iegūt vairs pat nesapņoju…

Draugiem Facebook Twitter Google+