×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
24. janvāris, 2017
Drukāt

Eiropai jāgādā par aizsardzību (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Autori: Federika Mogerīni augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos; Jirki Katainens Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks

 

Aukstā kara beigas radīja paļāvību, ka Eiropā tiks nodrošināts miers. Eiropas Savienībā miers tiešām valda, taču tagad, gadsimta ceturksni vēlāk, mums nākas saskarties ar skarbo īstenību, ka nestabilitāte aiz mūsu robežām tiešā veidā ietekmē Eiropas Savienības iedzīvotāju drošību. Tas mums ir licis pilnībā pārvērtēt mūsu sadarbību aizsardzības jomā.

Mēs visi esam vienisprātis, ka drošība Eiropas Savienībā valdīs tikai tad, ja visi rīkosimies kopā. Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk apzināmies, ka nepieciešama ciešāka sadarbība drošības jomā. Pēdējos mēnešus esam aktīvi strādājuši, lai sagatavotu vērienīgu aizsardzības tiesību aktu paketi, kas balstās uz trim pīlāriem.

Pirmkārt, mēs uzskatām, ka drošību Savienībā var palielināt ar pasākumiem ārpus mūsu robežām. Tāpēc ES globālās stratēģijas kontekstā ir ierosināti konkrēti priekšlikumi, piemēram, drošības un aizsardzības politikas īstenošanas plāns. Tajā ir noteikta Eiropas pieeja drošības jomā, kas balstās uz partnerattiecību veidošanu, atbalstu samierināšanas panākšanai un stabilitātes veicināšanu, lai novērstu krīžu rašanos.

Lai spētu izpildīt šos uzdevumus un pienācīgi garantētu drošību, mums jāreaģē ātrāk, jāuzlabo civilo un militāro misiju koordinācija un efektīvāk jāizmanto pieejamais finansējums. Tas nozīmē nopietnāku sadarbību starp dalībvalstīm, ko cenšas panākt šis plāns.

Otrkārt, ir nepieciešama ciešāka sadarbība ar mūsu galvenajiem partneriem drošības jomā, pirmkārt, jau NATO. Decembrī ES un NATO apstiprināja 42 konkrētus pasākumus, ar kuriem tiek īstenota pērn jūlijā parakstītā kopīgā deklarācija.

Tomēr ar šiem diviem pīlāriem neko nevarēs panākt, ja netiks investēts pētniecībā un aizsardzības spēju pilnveidē. Tāpēc Komisija ir nākusi klajā ar Eiropas aizsardzības rīcības plānu, kas ir trešais pīlārs šajā paketē.

Līdz šim ar iepirkumu aizsardzības jomā nav īsti ticis izmantots ne mazo un vidējo uzņēmumu, ne vienotā tirgus potenciāls. Aptuveni 80% aizsardzības ekipējuma iepirkuma notiek valsts līmenī. Tiek lēsts, ka dalībvalstu sadarbības trūkums izmaksā līdz pat 100 miljardiem eiro gadā.

Eiropas Savienība militāro tēriņu ziņā ir otrajā vietā pasaulē – mūsu kopējais aizsardzības budžets atbilst aptuveni pusei no ASV budžeta. Tomēr kvalitāte un kvantitāte ir vienlīdz svarīgas, un, ja tēriņi ir nelietderīgi, cieš mūsu visu drošība. Lai panāktu apjomradītus ietaupījumus inovācijā un iepirkumā, ir absolūti nepieciešama Eiropas līmeņa sadarbība.

Citās ekonomikas nozarēs ES ir izdevies uzlabot rezultātus, ieguldot progresīvā pētniecībā, palīdzot finansēt strauji augošus uzņēmumus un atraisot vienotā tirgus potenciālu, kas nodrošina ieguvumus patērētājiem. To pašu mēs tagad vēlamies darīt aizsardzības nozarē.

Mēs sāksim ar jaunu pētniecības finansējumu. Uzskatām, ka pēc izmēģinājuma posma, kas ilgs līdz 2020. gadam, ES budžetā novatoriskām ar aizsardzību saistītām tehnoloģijām ik gadu būtu jāparedz 500 miljoni eiro.

Dalībvalstis joprojām pašas pilnībā būs noteicējas. Tās lems, kur un kā ieguldīt, bet mēs tām varam nodrošināt satvaru, kas tām palīdzēs pilnveidot aizsardzības spējas un iegādāties jaunu aprīkojumu. Reāli te varētu būt runa par pieciem miljardiem eiro gadā, taču, lai sasniegtu NATO dalībvalstīm noteikto mērķi, kas ir 2% no IKP, būtu vajadzīgs daudz lielāks finansējums.

Martā Eiropas Savienībai apritēs 60 gadi. Ir pēdējais laiks nopietni pievērsties mūsu drošībai. Veidosim īstenu aizsardzības savienību, kas to spētu nodrošināt!

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Lai valdītu pār cilvēku, atliek viņu tikai iebiedēt, jo – bailes vienmēr bija un būs pats drošākais cilvēku krāpšanas un paverdzināšanas līdzeklis.”

  Un, arī: “Pasaule pazudīs nevis no tā, ka ir pārāk daudz cilvēku, bet tādēļ, ka ir daudz necilvēku.”

  =======

  Mediju ziņa (2015. gads): “ASV bruņotie spēki, kas ir izvietoti Austrumeiropas sabiedroto valstu teritorijās (tajā skaitā – arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā jeb Baltijas valstīs, kas gluži pamatoti tiek dēvētas un arī uzskatītas par NATO militārā bloka kontrolētās globālās teritorijas austrumu virziena “buferzonu”), ir gatavi dot prettriecienu Krievijas iespējamajai agresijai, negaidot NATO kolektīvās drošības procedūras iedarbināšanu, kas ir noteikta “Ziemeļatlantijas līguma” 5.pantā”, esot publiski “nācis klajā ar paziņojumu ASV vēstnieks NATO militārajā aliansē Daglass Lūts”. “Īpaši svarīgi ir tas, ka ASV Bruņoto spēku vienības, ieskaitot sauszemes, gaisa un jūras spēku vienības, jau ir izvietotas NATO Austrumeiropas sabiedroto teritorijā”, esot “norādījis šis “amerikas savienoto valstu” (ASV) valdības ārlietu resora augsta ranga ierēdnis”. «Mēs, ASV pārstāvniecība NATO un “amerikas savienoto valstu” (ASV) valdība, saprotam, ka lai tiktu piemērots 5.pants, ir jāgaida visu 28 sabiedroto akcepts. 5.pants nozīmē – lai katra NATO militārā bloka dalībvalsts sniegtu atbildi, bet – ASV ir pienākums reaģēt arī uz divpusējo principu pamata, neraugoties uz to, kas notiek Ziemeļatlantijas militārā bloka (NATO) padomē», esot “paudis ASV pārstāvis NATO blokā”. “Šāds politisks lēmums jau ir pieņemts un mūsu (ASV) spēki ir uz mūsu (ASV) interešu telpas austrumu robežām un paliks tur, kā sacīja prezidents Obama, tik ilgi, cik tas mums (ASV) būs nepieciešams”, esot “uzsvērti apgalvojis un atgādinājis šis ASV valdības augsta ranga pārstāvis”…
  ——-
  Mediju ziņa (2015. gads): “Valdības locekļi aiz slēgtām durvīm nolēma, ka tiks lūgta pastāvīga NATO militāro spēku klātbūtne Latvijā”, žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma ( “V-“jenotība” ). «Mēs izvērtējām, kā tiek pildīti NATO “Velsas samita” lēmumi, un tie tiek pildīti saskaņā ar plānu – valdības ministri izskatīja šīs valsts pašreizējā “aizsardzības ministra” R. Vējoņa ( ZZS jeb “hūtes naftaspāķi” ) politiski atbildīgi vadītās “aizsardzības ministrijas” (AM) atbildīgo pārstāvju sagatavoto informatīvo ziņojumu par Latvijas dalību tā dēvētajā “ziemeļatlantijas līguma organizācijā” (NATO) pagājušajā gadā (2014.) un mēs piekritām, ka Latvija grib pastāvīgo NATO militāro spēku klātbūtni Latvijā un Baltijas valstīs», klāstīja premjere Straujuma. “Uz jautājumu, vai Latvija nosūtīs oficiālu lūgumu NATO militārā bloka vadības locekļiem, šī valdības vadītāja (Straujuma) atbildēja, ka šādu vēstuli iesniegs Latvijas “nacionālo bruņoto spēku” (NBS) komandieris kopā ar abu pārējo Baltijas valstu pārstāvjiem”…
  ——-
  MZ hroniskā ikdiena (2015. gads): Šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “valstī” agonējošās LUMPEŅU “titulnācijas” totālas degradācijas un neatgriezeniskas pašiznīcināšanās marasms turpinās, VĒL JOPROJĀM. Tajā skaitā un īpaši jau derdzīgi – arī “reflektējoties” šīs pašreizējās SILES “valsts” varas SISTĒMAI verdziski pakalpīgajos un bezcerīgi truli “lojālparEJotiski orientētajos”, proāmurikāniskas deRmolibersatu militārhistēriskās propagandas zombējumu ikdienišķi masīvi tiražējošajos masmēdekļos…
  ——-
  .
  “Maitas putni KARU ķērca…”
  ( “latv(ĀN)ijas” SILES “valsts” versija 1.0.K )
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Maitas putni karu ķērca” ~
  SILES rukšķu varza brēca:
  “Jeņķu “bosi” karot taisās,
  Mums pa “shēmu” jāpamaisās!”
  .
  “Maitas putni karu sauca” ~
  SILES rukšķi ‘gaisu jauca’:
  “Jevro “šefi” karot grasās,
  Mums – kaut “buferzōna” prasās!”
  .
  “Maitas putni karu alka” ~
  MUĻĶU zemes “politsvalkā”,
  SILES rukšķi nezin mēra,
  Kviekt pēc asinīm un sēra:
  .
  “NOZOMBĒSIM “glupos baurus”,
  Masmēdekļos MELU aurus,
  Tiražējot, biezā slānī ~
  Lai šie “austrumkraju” gānī:
  Rusofobiem lai caur zobim,
  Ķērciens sprūk (dēļ ‘fiškas robiem’) ~
  “Krievi nāk!!!” un “Karu gaidām!!!”
  (Ar ko “glupo pūli” baidām).
  Rasistiem lai rīkles skaļas:
  “Netrūks “lielgabalu gaļas”,
  “rietumalianses blokam” ~
  Karosim, kaut plikām …(rokām)!!!”
  .
  Naciķi lai “palaiž žaunas”:
  “Štrunts, ka pastalas nav jaunas,
  “Humpalvešas” – jeņķu stilā,
  “Kamuflāžas” tonī (zilā),
  “Pancervāģi” – andelēti,
  Britu “šrotā” (NE jau lēti!),
  Duļibāni – stobriem līkiem
  (Bliezt ap stūri brāķa “rīkiem”),
  “Karakungi” – treknām miesām,
  “Karakalpi” – formām liesām ~
  Galvenais, lai slaktiņš sākas:
  Izkaus latv(ĀŅ)us, kā nākas!!!…”
  .
  “sabiedrotie” kūda “lempjus,
  Audzēt bruņošanās tempus” ~
  Šie (no “āmurikas” krastiem?!),
  Suflē “euroliberastiem”,
  Ko un kā lai “bauri” dara,
  Kas pa skaļo ķērc pēc kara:
  “Piķi šķiest “pēc pilnas fāzes” ~
  “aliansei” – uzbliezt “bāzes”,
  Lūžņus – dārgi pārdot lūgties,
  Masmēdekļiem – ‘fiškā jūgties’:
  “okupantus” – saukt un gaidīt!
  Latv(ĀŅ)us – ar slāviem baidīt!!!…”
  .
  Kamēr ķērktais karš nav jūtams,
  “Mesidžu” priekš lohiem sūta,
  MUĻĶU zemes SILES balsti:
  “”Hibrīdkarš” JAU grauj šo “valsti”!!!
  “Frontes līnija” iet cauri,
  MUĻĶU zemei, “glupie buari”!!!
  (Tā JUMS masmēdekļi ‘borē’,
  Ko MĒS “turam īsā šņorē”…)
  ATKAL “Krievi nāk!!!”, ak šausmas!…”
  (Kaut – NAV ķērcējiem ne jausmas,
  Kas tas “hibrīdkarš” tāds skaitās ~
  Galvenais = ķērkt: “Lācis aitās!!!”…)

  “Maitas putni karu ķērca,
  Knābjus asinsplūdos mērca,
  Miesas plosot, mošķu barā,
  Aptrakuši, bezsakarā…”
  .
  SILES maitas kviec pēc kara ~
  Rukšķiem šļūk no zobiem vara,
  MUĻĶU zemes SILES “valstī”?
  (Diez, cik LUMPEŅU šos balstīs?…)

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Vislielākie postījumi,lielāko tiesu neatgriezeniski,tiek nodarīti teritorijām(valstīm),kuras tiek izmantotas par karadarbības placdarmu.Eiropa to vairs nekad nedrīkst pieļaut,tāpēc atturēšanas līdzekļiem ir jābūt tik ievērojamiem,lai pat pēkšņs uzbrukums nebūtu negaidīts.No augstās komisāres sapratu,ka bruņoti spēki nebūs vienīgais un drošākais līdzeklis.Atstāsim šos līdzekļus noslēpumā.

Draugiem Facebook Twitter Google+