×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Eiroparlaments aicina Lietuvu atsākt izmeklēšanu par CIP cietumiem

Foto - AFPFoto - AFP

Eiropas Parlaments aicināja Lietuvu apsvērt izmeklēšanas atsākšanu par šīs valsts iespējamu piedalīšanos ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) programmā terorismā aizdomās turēto aizturēšanai un ieslodzīšanai, ņemot vērā ziņas par kāda terorismā aizdomās turētā aizvešanu uz Lietuvu ar gaisa transportu.

EP plenārsēdē Strasbūrā pieņemtajā rezolūcijā aicināja “Lietuvas varas iestādes izpildīt savu apņemšanos atsākt kriminālizmeklēšanu par Lietuvas piedalīšanos šajā CIP programmā, ja kļūtu zināma jauna informācija, ņemot vērā jaunus pierādījumus, kuri sniegti Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas “Eurocontrol” datos”. Deputāti paziņoja, ka atbilstoši šiem datiem lidmašīna, “ar kuru ticis pārvadāts Abu Zubaida, 2005. gada 18. februārī tiešām nolaidusies Marokā pa ceļam uz Rumāniju un Lietuvu”. Rezolūcijā arī pieminēts lidojums 2006. gadā no Lietuvas uz Kairu.

Tāpat EP paziņoja, ka “ir būtiski, lai jaunās izmeklēšanas kompetencē būtu ietverti ne vien valsts amatpersonu varas ļaunprātīgas izmantošanas gadījumi, bet arī, iespējams, nelikumīgs apcietinājums un slikta izturēšanās pret cilvēkiem Lietuvas teritorijā”. EP rezolūcija attiecas ne vien uz Lietuvu, bet arī uz Rumāniju, Poliju un citām valstīm. Tās tiek aicinātas atklāt patiesību par savu piedalīšanos CIP programmā un izmeklēt ziņas par slepenu CIP cietumu atrašanos to teritorijā. Eiroparlamentārieši pauda nožēlu, ka ir novēlota šo aizdomu izmeklēšana un kaitējuma kompensēšana tiem, kurus skārusi šī programma. Rezolūciju atbalstīja 568 EP deputāti, 34 balsoja pret un 77 atturējās.

2009. gada beigās publicētos parlamentārās izmeklēšanas secinājumos Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komiteja konstatēja, ka “Valsts drošības departaments saņēmis partneru lūgumu ierīkot Lietuvā telpas aizturēto apcietinājumam”. Izmeklēšanas gaitā tika noskaidrotas divas vietas Viļņā un tās tuvumā, kur šādas telpas varēja būt ierīkotas, kā arī vairāki ar CIP saistīti lidojumi uz Viļņu un Palangu no 2003. līdz 2006. gadam. Izmeklēšanā tomēr netika noskaidrots, vai uz Lietuvu tiešām tikuši aizvesti terorismā aizdomās turētie.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+