epa06173847 Poland’s Mateusz Ponitka (L) in action against Slovenia’s Luka Doncic (R) during the EuroBasket 2017 group A basketball match between Slovenia and Poland in Helsinki, Finland, 31 August 2017. EPA/MARKKU OJALA

Eiropas čempionāts startē: Ozols svilpj, slovēņi uzvar 0

40.Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem pirmajā mačā ceturtdien Slovēnijas izlase ar rezultātu 90:81 (24:22, 29:24, 21:12, 16:23) Helsinkos droši pieveica Poliju.

Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154

Mačā, kurā viens no tiesnešiem bija latvietis Arnis Ozols, pirmais puslaiks aizritēja līdzīgi, tomēr otrajā Polija bez punktiem bija pirmās trīs ar pusi minūtes, no septiņu punktu deficīta jau nokļūstot iedzinējos ar 46:61. Vēlāk trešajā ceturtdaļā slovēņu pārsvars īslaicīgi pārsniedza arī 20 punktus un drošu vadību viņi saglabāja arī lielāko daļu noslēdzošā perioda.

Kaut pēdējās četrās minūtēs poļi spēja pietuvoties līdz desmit punktiem un tuvāk, priekšpēdējā minūtē panākot pat 79:86, bet noslēdzošajās sekundēs 81:88, ieķerties spēlē viņiem neizdevās.

Slovēnijai lielisku sniegumu nodemonstrēja Gorans Dragičs no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vienības Maiami “Heat”, kurš izcēlās ar 30 punktiem, kamēr 11 punktus sameta Gašpers Vidmars.

Tikmēr Polijai, kas sagatavošanās ciklā divreiz spēkojās arī ar Latviju, uzvaras un zaudējumus dalot uz pusēm, ceturtdienas mačā ar 22 punktiem un 13 bumbām zem groziem palīdzēja Mateušs Poņitka, kamēr 12 sameta naturalizētais Eidžejs Sloters.

Vēl citās A apakšgrupas spēlēs ceturtdien hokeja faniem labi zināmajā Helsinku “Hartwall Arena” zālē plkst.16.30 tiksies Islandes un Grieķijas izlases, bet mājiniece Somija plkst.20 mērosies spēkiem ar Franciju, kas ir viena no čempionāta favorītēm.

Tāpat ceturtdien notiks pirmās B apakšgrupas spēles Telavivā, plkst.15.45, Vācijai sacenšoties ar Ukrainu, plkst.18.30 Lietuvai mērojoties spēkiem ar Gruziju, bet plkst.21.30 grupas saimniecei Izraēla cīnoties ar Itāliju.

Savukārt C un D apakšgrupas dalību turnīrā sāks piektdien. Stambulā, kur notiks arī čempionāta izslēgšanas spēles, Latvijas izlase D apakšgrupas pirmajā kārtā mērosies spēkiem ar Serbiju, kamēr Beļģija sacentīsies ar Lielbritāniju, bet Turcija tiksies ar Krieviju. Tikmēr Klužā-Napokā piektdien Ungārija mērosies spēkiem ar Horvātiju, vēl viena turnīra favorīte Spānija tiksies ar Melnkalni, bet Rumānija duelēsies ar Čehiju.

Pēc apļa cīņām katras apakšgrupas četras labākās komandas iekļūs izslēgšanas turnīrā, kas, sākot no 9.septembra, norisināsies Stambulā. Astotdaļfinālā savā starpā tiksies A un B apakšgrupu komandas, kā arī C un D apakšgrupu labākās vienības.

Šī ir otrā reize, kad Eiropas čempionāta finālturnīrā vīriem priekšsacīkšu spēles tiek aizvadītas četrās dažādās valstīs. Pirms četriem gadiem turnīru uzņēma Rīga, Berlīne, Zagreba, kā arī Francijas pilsētas Monpeljē un Lille, kur tieši notika izšķirošie turnīra mači.

Zīmīgi, ka Izraēlā un Rumānijā Eiropas čempionāta finālturnīra spēles tiek aizvadītas pirmo reizi šī turnīra vēsturē, kamēr Somijā medaļas tika dalītas tālajā 1967.gadā, bet Turcijā Vecā kontinenta labākās vienības spēkiem mērojās arī 1959. un 2001.gadā.

Pirms diviem gadiem par Eiropas čempioniem basketbolā kļuva Spānijas izlases spēlētāji, Vecā kontinenta meistarsacīkstēs triumfējot trešo reizi pēdējos četros turnīros. Tikmēr finālā iepriekšējās divas reizes ir spēlējusi Lietuva, kura 2013.gadā izšķirošajā mačā atzina Francijas izlases pārākumu.

Latvijas izlase Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā piedalīsies 11.reizi pēc neatkarības atgūšanas. Pērn Latvijas izlase Eiropas meistarsacīkstes noslēdza astotajā vietā, ceturtdaļfinālu sasniedzot pirmoreiz kopš 2001.gada, kad sacensības notika tieši Stambulā.

Pēc 2001.gada Latvija piecos Eiropas čempionātos nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas. Savukārt 2015.gada Eiropas čempionātā, kas daļēji notika arī Latvijā, labāko astotniekā izdevās iekļūt, taču tur sekoja trīs zaudējumi, komandai paliekot astotajā pozīcijā.

Eiropas čempionāts ilgs līdz 17.septembrim.