Publicitātes foto

Eiropas krīzi uzveiks dzeja
 0

Sapnis par vienoto kontinentu pārvēršas finanšu murgā, “pilsoņu Eiropa” kļūst par “grāmatvežu Eiropu”. Tiek runāts tikai par naudu, vērtības vairs nav būtiskas, tāpēc Eiropas nākotne ir likta uz spēles – šādas apokaliptiskas noskaņas apcerētas dzejolī, kuru kopīgi sacerējuši divdesmit astoņi dzejnieki no visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un Horvātijas, starp viņiem arī latviešu dzejnieks Arvis Viguls.

Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Ar literāro darbu, kura nosaukums ir “This is the place for gentlemen” (“Šī ir vieta džentlmeņiem”), dzejas cienītāji tika iepazīstināti Berlīnes 13. poēzijas festivālā, kas šonedēļ Vācijas galvaspilsētā sapulcējis 180 dzejniekus no 44 pasaules valstīm.

Kopīgais dzejolis darināts pēc japāņu kolektīvā dzejas stila “renši” parauga. Proti, autoru komanda sadalījusies piecās apakšgrupās, no kurām katra sacerējusi savu lielā dzejoļa daļu. Dzejojumos autori centušies noteikt poētiski politisku diagnozi “pacientei Eiropai”, balstoties uz “izejas dzejoli”, kura autors ir Grieķijas dzejnieks Jannis Stigass. Viņa dzeja par ķēdes dzejoļa “rāmi” nav izvēlēta nejauši – ar to projekta veidotāji vēlējušies pasvītrot Grieķijas īpašo lomu Eiropā: tā vienlaikus ir ne tikai mūsdienu krīzes degpunkts, bet arī eiropeiskās kultūras un demokrātijas šūpulis. J. Stigass savā dzejoļa daļā runā par laiku, kuru Eiropa importējot no Griničas. Kā skaidro pats autors, viņš vēlējies izcelt Eiropas kultūras daudzveidību veidojošo atšķirību nonivelēšanos. Cita “ķēdes dzejoļa” autore – dāņu dzejniece Olga Ravna – uzsvēra, ka “divām Eiropām” – perifērijai un centram – neesot nekāda sakara ar kultūru atšķirībām. Tas esot tikai un vienīgi politisks nošķīrums, un kultūras ziņā Eiropa joprojām esot vienota.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzeja kā politiskas kritikas līdzeklis pēdējā laikā Vācijā tiek izmantota arvien biežāk. Jau pirms pāris mēnešiem ar laikrakstā “Süddeutsche Zeitung” publicēto kritisko dzejoli par Vācijas ražotajām atomzemūdenēm un Izraēlu starptautisku skandālu pamanījās sacelt rakstnieks, Nobela prēmijas laureāts Ginters Grass. Pēc pārmetumu vētras, kas gāzās pār astoņdesmit četrus gadus vecā literāta galvu, viņa sirds neizturēja un Grass nonāca slimnīcā. Tomēr pirms pāris nedēļām sirmais rakstnieks atkal ķēries pie spalvas un sacerējis jaunu dzejoli ar nosaukumu “Eiropas kauns” – šoreiz par Grieķijas krīzi.