Kultūra
Kultūrpolitika

Eiropas Kultūras mantojuma dienas – interesantāko notikumu izlase0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Timurs Subhankulovs

Piektdien, 13. septembrī sākušies un līdz svētdienas, 15. septembra vakaram, turpināsies Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi.

Trīs dienās ekskursijās, sarunās un meistarklasēs būs iespēja iepazīt, gan paveiktus darbus kā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Rīgas biržas un restaurācija, Burtnieku luterāņu baznīcas atjaunošana trīsdesmit gadu garumā, gan iepazīties ar restaurācijas procesu, piemēram, vērojot Limbažu vecā rātsnama sienu gleznojumu atjaunošanu vai apmeklējot praktiskas nodarbības par vēsturisko būvgaldniecības izstrādājumu saglabāšanu Berķenelē.

Durvis vērs un pie sevis uzņems arī kultūras pieminekļu saimnieki – varēs izstaigāt atjaunoto Dobeles mūzikas skolu; Liepājas Valsts 1.ģimnāzijā būs iespējams doties skolēnu vadītās ekskursijās; par restaurācijas procesu, pieredzi un iecerēm būs iespējams aprunāties arī Tāšu muižā, Nurmuižā, Rīgas Jēzus baznīcā, Rāmavas muižā, Vecpiebalgas Vēveros un citur.

Pilna EKMD programma ŠEIT, bet tālāk piedāvājam interesantāko notikumu izlasi.

Kuzrzeme

Alsungas katoļu baznīcā 14. septembrī plkst. 12 sāksies dejas, mūzikas,mākslas un gaismas performance “Dievkalpojums”.

Jaunauces pilī 14. septembrī plkst. 17 gaidāma tikšanās “Pēcpusdienas tēja ar restauratoriem” –ieskats Jaunauces pils ēdamistabas un gleznu istabas restaurācijas gaitā: restauratoru komentāri, planšetu, grāmatzīmju un krāsojamo lapu prezentācija

Nurmuižas pilī, kas ir viens no efektīgākajiem neoklasicisma interjeru paraugiem Latvijas pilīs, 14.-15. septembrī plkst. 10-16 apmeklētājus sagaidīs pārvaldnieks Andris Lindbergs un stāstīs par Nurmuižas atdzimšanu, iespēju robežās rādot visu par muižas atjaunošanu.

Klosteres ev. lut. baznīcā saglabājies 1692. gadā veidotais viens no Latvijā retajiem manierisma stilā veidotajiem altāriem, kas ievērojams ar saviem savdabīgajiem rotājumiem – nāriņām. 15. septembrī šeit gaidāms stāstījums par mantojumu un restaurāciju. Tam sekos koncerts.

Latgale

Pilcenes katoļu baznīcā (vecākajā koka baznīcā Latgalē) sarīkojumi notiks visu nedēļas nogali, taču interesantākais ir literāri muzikālas sarunas baznīcā un pie ugunskura baznīcas dārzā, kas risināsies 14. septembrī no plkst. 9 līdz 15. Sarunās piedalīsies profesors Henriks Soms, Pīters Locs, dzejniece Anna Rancāne, Anna Babre. Dziedās Anna Višķere, Marija Andina, “Drycānu dominante” un folkloras kopa “Bolta vīšņa”.

Interesanta ir arī par Krievijas mecenātu un agrākā Krievijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Vešņakova finansiāalu atbalstu restaurētā Kuļņevas (Ilzeskalna) pareizticīgo baznīca. Taisnstūra laukakmens celtne ar šķembu, iespiedumu apmetumu un ar pusapaļiem sānu izvirzījumiem nišu veidā, neparasta ar to, ka tajā apskatāmas divas kapa vietas.

Baznīcā labajā nišā apbedīts Krievijas cara armijas ģenerālis Jakovs Kuļņevs, kreisajā – Ilzeskalna īpašnieka Mihaila Kuļņeva sieva Nadežda Eleonora (mirusi 1837. gadā). Vēlāk dievnama sānu nišās un blakus tām apbedīti arī Mihails Kuļņevs un viņa mazdēls Nikolajs.

Kapu vietas atrodas zem grīdas, virs tām novietoti divi vienādi balti pieminekļi sarkofāgu veidā.

Tāpat ievērojams ir ikonostass – milzu būve antīka portika veidā, kas greznota ar 19. gadsimtā darinātām gleznām. 14. septembrī plkst. 11 te notiks Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvja uzruna, EKMD atklāšana. Ludzas novadpētniecības muzeja pārstāvis stāstīs par Kuļņevu dzimtas un kapličas vēsturi, izveidota izstāde par kapliču un veiktajiem restaurācijas darbiem.

Ludzas Lielo sinagogu, kura pēc restaurācijas atklāta tikai šogad augustā, EKMD varēs apmeklēt bez maksas.

Ludzas Lielā sinagoga ir vecākā sinagoga Latvijā un Baltijas valstīs un uzskatāma par unikālu ziemeļaustrumu Eiropas ebreju kultūras pieminekli, kas citur Eiropā zaudēti 20. gadsimta laikā.

Piektdien, 13. septembrī, plkst. 13-17; sestdien, 14. septembrī, plkst. 10-17 un svētdien, 15. septembrī, plkst. 10-14 gaidāms gida stāstījums un izstāde par sinagogas restaurāciju.

Vidzeme

Krāšņu EKMD programmu sarūpējuši Alūksnes pils apsaimniekotāji, īpašu uzmanību pievēršot parkam. 14. septembrī plkst. 17–21 Alūksnes muižas parkā apmeklētājus priecēs izgaismoti parka objekti.

Putnu paviljonā ar saviem krāšņajiem baložiem pārsteigs novadniece, cirka māksliniece Aija Balode. Aleksandra paviljonā varēs baudīt karstos dzērienus, uzkodas un Barona kūciņas.

Pie Pomonas tempļa rosīsies floristi, veidojot rudenīgo ziedu kompozīcijas.

Plkst. 17.30 sāksies ekskursija pa Alūksnes Muižas parku gida pavadībā, iegūstot zināšanas par Alūksnes muižas parka kultūrvēsturisko mantojumu un tur veiktajiem mazo arhitektūras formu atjaunošanas un restaurācijas darbiem.

Plkst. 19 pie atjaunotā Pomonas tempļa skanēs koncertprogramma “Visa pasaule ziedos”, kurā iekļautas skaistākās pasaules un latviešu komponistu melodijas jaunās, krāšņās aranžijās.

13.-15. septembrī plkst. 10–16 bez maksas apmeklējama arī Ungurmuižas kungu māja. Ungurmuiža ir harmonisks 18. gadsimta koka ēku ansamblis, kas ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kultūras pieminekļu mantojumu vidū.

To 1732. gadā cēlis barons fon Kampenhauzens kā savas dzimtas māju, un šobrīd Latvijā nav saglabājušās līdzīgas baroka koka celtnes, kuru iekštelpas būtu tik bagātīgi izgreznotas ar sienu gleznojumiem.

Katr dienu Ungurmuižā notiks foto orientēšanās spēle ar balvu fondu. Plkst. 13 un 15 notiks ekskursijas gidu pavadībā.

14. septembrī plkst. 10 Brīvdabas muzejs piedāvā iepazīt muzeja ekspozīciju in situ “Vēveri”. Ar savu pieredzi Vēveru ciemā dalīsies Brīvdabas muzeja direktores vietnieks, galvenais krājuma glabātājs Mārtiņš Kuplais.

Par Vēveru ēku atdzimšanu un restaurāciju stāstīs SIA “Balga” vadītājs Ilmārs Glāzers.

Vēveru ekspozīcijas saimnieks, vēsturnieks Edgars Žīgurs stāstīs par Vecpiebalgas ciematu vēsturi un dalīsies ar pieredzi, mūsdienās saudzīgi apsaimniekojot vēsturisku lauku ēku kompleksu. Brīvdabas muzeja restauratori rādīs un mācīs, kā pareizi kopt senus logus, durvis, mēbeles, lauku sētas rīkus.

Zemgale

Blankenfeldes muižā EKMD laikā 14. septembrī plkst. 14-17 individuāli varēs iepazīties ar restaurācijas darbiem.

Apskatei būs atvērts arī unikālais Zvanu muzejs. Zvanu kolekcijā Blankenfeldes muižā ir skatāmi gan eksponāti no tālām valstīm – Japānas, Gvatemalas, Ķīnas, Korejas, Indijas, Tibetas, Austrālijas, Meksikas, gan arī vērtīgi atradumi no dažādu Eiropas valstu antikvariātiem, krāmu tirdziņiem un suvenīru bodēm.

Daļa zvanu ir unikāli un izlaisti ļoti nelielā skaitā, piemēram, Liepājas metalurga 120 gadu jubilejas zvans, Lietuvas valdības dāvinājuma zvans, no Liepājas Ļeņina pieminekļiem pārkausētais un izlietais zvans un vēl daudzi citi.

Ir arī dāvinājumi no draugiem, piemēram, profesora Jāņa Stradiņa dāvinātais viņa tēva profesora Paula Stradiņa galda zvans.

Lielplatones muižas vešūzī 14. septembrī plkst. 14-17 varēs iepazīt restaurēto ēku, noskatīties veļas mazgāšanas tradīciju demonstrāciju. Lielplatones pilī –iepazīšanās ar muižas vēsturi un 2018-2019. gadā veiktajiem restaurācijas darbiem

Rundāles pils parks 15. septembrī plkst. 10-19 bus atvērts apmeklējumam bez maksas

Rīga un Pierīga

13. septembrī plkst. 17 – Latvijas Universitātes simtgades ekskursija. Ekskursija ļaus iespēja iepazīt vecāko augstskolas ēku Latvijā, valsts nozīmes arhitektūras pieminekli un vienu no Universitātes un arī Rīgas simboliem.

Apskatei būs pieejamas gan monumentālās telpas –Lielā aula un Mazā aula, kā arī leģendārais Studentu karceris, kas glabā liecības par studentu dzīvi 19. gs. beigās un 20. gs. Sākumā.

Ekskursijas vadītājs apmeklētājus sagaidīs ēkas foajē.

Saistītie raksti

Rāmavas muižā, kas šobrīd ir viena no labāk saglabātajām Pārdaugavas muižiņu mājām, 14. septembrī notiks ekskursijas par objektu apsaimniekotāju pārstāvju pavadībā. Pieteikties ekskursijai iespējams, zvanot 26133833 (I. Stefaņenkova).

Sadarbībā ar Zviedrijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi 2000. gadā sākas muižas restaurācijas un rekonstrukcijas darbi, kas veiksmīgi noslēdzās 2002. gadā.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
Imants Lancmanis: “Brīnos, ka uz simtgadi nebija programmas, kas atbrīvotu Latviju no padomju graustiem.” 1
5 stundas
EV
EVIJA VEIDE
Kultūra
Ceļazīme uz Frankfurti. Ko tas nozīmē un kādēļ tas būtu svarīgi?
6 stundas
IR
IEVA RODIŅA
Kultūra
Kas mums Krievija, un kas mēs tai? Ieva Rodiņa vērtē izrādi “Finlandizācija”
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Finanšu izlūkošanas dienests iesaldē 212,5 miljonus eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu
56 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
1 stunda
Barbara Ālīte
Dabā
Ceturtdien valsts austrumos gaidāms vēsāks, rietumos – siltāks laiks
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
2 stundas