Pasaulē
Eiropa

Eiropas līderi reaģē uz Vācijas vēlēšanu rezultātiem 16

Reuters/LETA

Vairāki ievērojami Eiropas politiķi jau reaģējuši uz prognozētajiem Vācijas Bundestāga vēlēšanu rezultātiem, un Francijas prezidents Emanuels Makrons apsveicis Vācijas kancleri Angelu Merkeli ar uzvaru un solījis, ka abas vadošās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis turpinās savu sadarbību.

“Es piezvanīju Merkelei un apsveicu viņu. Mēs ar apņēmību turpināsim mūsu būtisko sadarbību Eiropas un mūsu valstu labā,” Makrons paziņoja tviterī pēc tam, kad kļuva zināms, ka Merkeles vadītie konservatīvie izcīnījuši visvairāk balsu.

Savus apsveikumus jau paudis arī Zviedrijas premjerministrs Stefans Levēns un citi Ziemeļvalstu līderi.

“Šovakar es apsveicu Angelu Merkeli ar viņas uzvaru. Gaidu mūsu ciešās sadarbības turpinājumu,” tviterī rakstīja Zviedrijas sociāldemokrātu līderis.

“Mums ir jāsadarbojas spēcīgas un demokrātiskas Eiropas labā,” Zviedrijas ziņu aģentūra TT izplatīja Lēvena paziņojumu.

Merkeli tviterī apsveica arī Somijas premjerministrs Juha Sīpile, kurš pauda pārliecību par “labas sadarbības turpināšanos”.

Dānijas premjerministrs Larss Leke Rasmusens apsveicis Merkele ar “vēl vienu termiņu” kanclera amatā.

Tviterī vāciski rakstītā komentārā viņš uzsvēra, ka “mums Eiropā ir vajadzīga stabilitāte”.
“Tas ir labi – arī Dānijai,” viņš rakstīja vietnē “Facebook”, norādot uz Vācijas kā Dānijas lielākā tirdzniecības partnera nozīmi, kā arī uzverot Vācijas lomu Eiropā.

“To lomu – īpaši pēc “Breksita” – nav iespējams novērtēt par augstu,” piebilda Rasmusens.
Pret imigrāciju noskaņotās eiroskeptiķu partijas “Alternatīva Vācijai” (AfD) panākumus vēlēšanās “un vēl spēcīgāko valdošās koalīcijas lejupslīdi var uzskatīt tikai kā brīdinājumu politiķiem, kuri nav pietiekami klausījušies vēlētāju bažās”, rakstīja Dānijas premjerministrs.

Francijas galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līdere Marina Lepēna un ideoloģiski līdzīgi noskaņotās Nīderlandes Brīvības partijas (PVV) līderis Gērts Vilderss apsveica AfD, kas pirmo reizi iekļuvusi Bundestāgā, kur tai būs trešā lielākā frakcija.

“Bravo mūsu sabiedrotajiem AfD par vēsturisko rezultātu,” Lepēna rakstīja tviterī. Viņa paziņoja, ka AfD ir “jauns Eiropas tautu atmošanās simbols”.

Vilderss tikmēr uzsvēra, ka PVV Nīderlandē ir otra spēcīgākā partija, FN Francijā ir otrajā vietā, galēji labējā Austrijas Brīvības partija ir otrajā vietā, bet AfD – trešajā.

Vilderss rakstīja, ka “vēstījums ir nepārprotams. Mēs neesam islāmiskas valstis”.

Vācijas Bundestāga vēlēšanās uzvarējuši kancleres Angelas Merkeles vadītie konservatīvie, bet pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai” (AfD) ieguvusi trešo lielāko balsu skaitu, liecina pirmdienas rītā publiskotie provizoriskie galīgie vēlēšanu rezultāti.

Pēc visu balsu saskaitīšanas Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (CDU) un viņu Bavārijas meitaspartija – Kristīgi sociālā savienība (CSU) – ieguvuši 33% balsu, bet sociāldemokrāti (SPD) – 20,5%.

AfD tikmēr svētdien notikušajās vēlēšanās saņēmusi 12,6% balsu un pirmo reizi iekļūs Bundestāgā.

Bundestāgā atgriezīsies Brīvo demokrātu partija (FDP), kas saņēmusi 10,75 balsu. Tikmēr kreiso ekstrēmistu partiju “Die Linke” (“Kreisie”) atbalstījuši 9,2% vēlētāju, bet “zaļos” – 8,9% balsstiesīgo vāciešu.

Sociāldemokrāti, kas ir tradicionālie CDU/CSU sāncenši, bet pašreizējie koalīcijas partneri, jau paziņojuši, ka tagad pāries opozīcijā.

Saistītie raksti

Ja SPD nemainīs savas domas, tas nozīmēs, ka Merkelei, kurai CDU/CSU uzvara nodrošinājusi ceturto pilnvaru termiņu valdības vadītāja krēslā, būs tikai viena izvēle jaunās valdības veidošanā – sadarbība ar FDP un “zaļajiem” jeb tā dēvētā Jamaikas koalīcija.

Šāda trejsavienība Vācijā vēl nav pieredzēta, un tās izveidošana, ņemot vērā ievērojamās ideoloģiskās pretišķības, varētu prasīt dažus nopietnus kompromisus, un tāpēc koalīcijas sarunas varētu ievērojami ieilgt.

LA.lv