×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. februāris, 2016
Drukāt

Eiropas pases vilto rūpnieciski (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šonedēļ Tēvzemes drošības departamenta vadītājam Džī Džonsonam (attēlā) jāziņo ASV prezidentam Barakam Obamam, ko ES valstis paveikušas stingrāku drošības prasību ieviešanā ceļotājiem, kas dodas uz ASV.

Plaukstošā tirdzniecība ar Eiropas valstu pasēm rosina ASV brīdināt piecas ES valstis līdz februāra sākumam sakārtot šo jomu vai zaudēt bezvīzu ceļošanas tiesības.

 

Var zaudēt pieeju bezvīzu programmai

Lielākās bažas ASV amatpersonām izraisa Grieķija un Itālija, kur migrantu plūsma tiek ļoti vāji kontrolēta. Lielākās briesmas izraisa pieaugošais pazaudēto un nozagto dokumentu skaits, kas dubultojies pēdējos piecos gados, atzīmē izdevums “Politico”.

Viltoto pasu skaits Tuvo Austrumu valstīs arī ir strauji pieaudzis. Interpola dati liecina, ka pēdējos gados ir nozagtas vai pazaudētas vairāk nekā 250 tūkstoši Sīrijas un Irākas pasu, kā arī identitātes dokumentu veidlapas. ASV un Eiropas valstu drošības dienestu ierēdņi runā par identitātes dokumentu zagšanas epidēmiju, ko radījis milzīgais pieprasījums, augot patvēruma meklētāju skaitam. Viņu vidū ir viegli nemanītiem ar viltotiem dokumentiem pārvietoties teroristiem, kā, piemēram, tiem, kas veica teroraktus Parīzē pērn novembrī.

Pēc teroraktu virknes Parīzē, kur gāja bojā 130 cilvēki, ASV Tēvzemes drošības departaments, bažījoties par trūkumiem dokumentu pārbaudē personām, kas dodas uz ASV, deva rīkojumu attiecīgajiem dienestiem Francijā, Beļģijā, Vācijā, Itālijā un Grieķijā līdz 1. februārim likvidēt “izšķirošos robus” vai zaudēt pieeju ASV bezvīzu programmai. Šī programma dod iespēju aptuveni 20 miljoniem cilvēku no 38 valstīm, galvenokārt Eiropā, iebraukt ASV bez vīzas biznesa nolūkos vai izklaidei.

Šonedēļ Tēvzemes drošības departamenta vadītājam Džī Džonsonam jāziņo ASV prezidentam Barakam Obamam, ko šīs valstis paveikušas stingrāku drošības prasību ieviešanā.

 

Islāmisti vilto dokumentus rūpnieciskā apjomā

ASV amatpersonas saskata īpašas problēmas dokumentu pārbaudē ceļotājiem no Grieķijas un Itālijas. “Viltotu dokumentu izmantošana teroristu pārvietošanās atvieglošanai nav nekas ­jauns,” atzīst Interpola operatīvā atbalsta un analīzes nodaļas vadītājs Maikls O’Konels, atgādinot par izmeklēšanas komisijas secinājumiem, analizējot 2001. gada 11. septembra teroraktus ASV. Eiropas valstu valdības apzinās šo problēmu. Pagājušajā nedēļā Amsterdamā tiekoties ES valstu tieslietu un iekšlietu ministriem, Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kazenēvs aicināja izveidot darba grupu, lai ķertos klāt viltoto dokumentu izgatavošanai rūpnieciskā apjomā, kas tiek veikta ražotnēs Irākā, Sīrijā un Lībijā un ko pārrauga teroristi no “Islāma valsts”. Kazenēvs atzina, ka viltotās pases ir ļoti grūti atklāt, jo tās bieži ir īsti dokumenti, kas nozagti oficiālajās iestādēs teritorijā, ko kontrolē islāma teroristi, vai paņemti no kritušajiem karavīriem vai civilpersonām. Francijas iekšlietu ministrs uzsvēra, ka šīs ražotnes ir jālikvidē, lai izvairītos no turpmākiem teroraktiem nākotnē.

Divi no teroristiem, kas uzspridzinājās “Stade de France” stadionā Parīzē 13. novembrī, lietoja viltotas Sīrijas pases, lai iebrauktu Grieķijā un tālāk dotos uz Franciju. Pēc četrām dienām Serbijas policija aizturēja kādu vīrieti ar Sīrijas pasi, kam bija tādi paši dati kā dokumentam, ko atrada pie terorista pašnāvnieka. 16. decembrī Austrijas policija aizturēja divus vīriešus, kas lūdza patvērumu, uzrādot viltotas Sīrijas pases. Pēc dažām dienām divi sīrieši, viens ar Austrijas un otrs ar Norvēģijas pasi, tika aizturēti Itālijā. Grieķijai un Itālijai ir īpaši svarīga loma viltoto dokumentu atklāšanā un konfiscēšanā, jo šīs valstis ir Eiropas migrantu krīzes pirmajā līnijā. “Dokumentu viltošana ir svarīgs instruments organizētās noziedzības un teroristu aprindās. Pasu zagšana un un viltotu dokumentu izgatavošana pārdošanai melnajā tirgū kļuvusi par patstāvīgu noziedzīgo darbību jomu,” secina Eiropola direktors Robs Veinraits.

 

Pasei jābūt ar mikroshēmu

Kāds Grieķijas izlūkdienesta darbinieks, kurš vēlējās palikt anonīms, intervijā “Politico” teica, ka aptuveni pieci līdz septiņi procenti no visām Grieķijas pasēm ir izsniegtas uz viltotu identitātes dokumentu vai dzimšanas apliecību pamata, jo tās ir “diezgan viegli sagādāt”. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs izvirzīja šo problēmu sarunās ar Grieķijas amatpersonām pirms dažām nedēļām Atēnās. Pēc desmit dienām Grieķijas tiesībsargāšanas iestādes izveidoja darba grupu, kam līdz februāra beigām jāizstrādā plāns, lai aizstātu pašreizējās identitātes apliecības ar elektronisku variantu ar mikroshēmu.

Itālijas prokuratūrai divu nedēļu laikā jāpublisko izmeklēšanas rezultāti par simtiem it kā bojātu pasu veidlapu zādzību no tūkstošiem veidlapu pakas, ko bija paredzēts iznīcināt pirms 18 mēnešiem. Policija uzzināja par šo dokumentu zādzību tikai pēc dažiem mēnešiem, kad kāds ceļotājs Fjumičino lidostā Romā uzrādīja pasi, kuras dati liecināja, ka šim dokumentam vajadzēja būt iznīcinātam.

“Ir dažas valstis, piemēram, Zviedrija, kur var nozaudēt pasi četras vai sešas reizes gadā un tikpat daudz reižu saņemt jaunu pasi. Pēc maniem aprēķiniem, Zviedrijā varētu būt izdoti vismaz 20 000 pasu dublikātu,” teica kāds ES drošības dienesta ierēdnis, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, raksta “Politico”. Viltotas ES valstu pases melnajā tirgū tiek pārdotas dārgāk par Tuvo Austrumu valstu pasēm, jo tās mazāk pēta robežkontroles punktos. Zagtu, pazaudētu vai viltotu ES ceļošanas dokumentu cena var svārstīties no diviem līdz septiņiem tūkstošiem eiro. “Ceļošanas dokumentu pakete, tajā skaitā ES pase, var maksāt līdz 10 000 eiro,” saka Austrijas izlūkdienesta darbinieks. Pēc viņa datiem, šādus dokumentus izgatavo ražotnēs Balkānu valstīs un Turcijā. Migrantu plūsmas palielināšanās ir vairojusi arī noziedzīgo grupējumu un cilvēku kontrabandistu aktivitāti viltotu dokumentu izgatavošanā, paziņojis Eiropola direktors Robs Veinraits. Līdz šā gada martam ES ārējās robežas kontrolpunkti jāsavieno ar Interpola globālo datu bāzi, lai varētu automātiski pārbaudīt robežas šķērsotāju dokumentus.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. ??Vai Latvija buutu jau pirmrindniece..sakaraa ar to, ka njemam pirkstu nospiedumus …ko tad tur varees noviltot? un vai tas ir tik sarezgiiti? Veel jau tos pirkstu nospiedumus var izmantot paraksta vietaa..nu piemeeram pie notaara, tad varbuut nebuutu situaacijas ar viltotiem mantojuma dokumentiem?..vai varbuut nekur citur pasaulee nedriikst bez piekrisanas nemaz nonjemt tos pirkstu nospiedumus? nezinu iisti kaa tad tur ir:)??

  2. Ceļš ved uz latviju dokumentu viltošanā. testamentus vilto kas te šos ar var

  3. Jā tas, proti, kas teikts beigās, līdz šim laikam nav izdarīts, tad tas liecina, ka kājas aug no pašu māju lieliem kungiem-korupcionāriem.

  4. Es tač’ domāju,ka bildē Rubika kgs.

Draugiem Facebook Twitter Google+