Kokteilis
Ceļo

Eiropas skaistākie tirdziņi. Topā jau otro gadu ir Zagreba 16


ZAGREBAS centrālajā laukumā un apkārtējās ieliņās ir Horvātijā lielākais Ziemassvētku tirdziņš, kas darbosies līdz pat 8. janvārim.
ZAGREBAS centrālajā laukumā un apkārtējās ieliņās ir Horvātijā lielākais Ziemassvētku tirdziņš, kas darbosies līdz pat 8. janvārim.
ZAGREBAS centrālajā laukumā un apkārtējās ieliņās ir Horvātijā lielākais Ziemassvētku tirdziņš, kas darbosies līdz pat 8. janvārim.

Tā jau ir tradīcija – ik gadu pirms ziemas saulgriežiem pilsētas izdaiļot ar krāšņiem tirdziņiem, kuros var iegādāties suvenīrus un amatnieku darinājumus vai nobaudīt saldumus, piparkūkas, speķa pīrādziņus, desiņas, kāpostus un karstvīnu vai klausīties jestru Ziemassvētku mūziku un pat laisties trakā dejā. Katrā vietā svētku tirdziņa izveidei ir gan sava radošā pieeja, gan tradīciju godināšana, lai pilsētnieki un daudzie viesi kaut uz brīdi nonāktu pasakā un izbaudītu Ziemassvētku gaidīšanas prieku.

Šogad Eiropā jūsmu nedaudz aptumšo daudzkārt palielinātā drošības spēku klātbūtne Ziemassvētku tirdziņos un citās vietās, kas pulcē lielus ļaužu pūļus. Dažās Eiropas lielajās metropolēs pēc pērnajiem un šāgada uzbrukumiem mierīgie iedzīvotāji jau pieraduši pat pie bruņotu armijas karavīru klātbūtnes ikdienā. Taču citiem arī policistu skaita palielināšana pilsētu ielās izraisa satraukumu, jo nevar izslēgt jaunus uzbrukumus. Lielbritānijā, Itālijā un citās valstīs šonedēļ vēl vairāk paaugstinātas drošības prasības.

Tomēr vairums cilvēku pat pēc notikušajiem uzbrukumiem neizvairās no Ziemassvētku tirdziņiem, jo tie saistās ar miera un saticības svētkiem. Arī daudzas Latvijas tūrisma firmas šajā laikā ir palīdzējušas mūsu valstspiederīgo grupām nokļūt Vācijas, Austrijas, Francijas, Čehijas un citu valstu pilsētu skaistākajos svētkiem rotātajos laukumos. Berlīnē gan daži Ziemassvētku tirdziņi pēc traģiskajiem notikumiem, kad kravas automašīna ietriecās cilvēku pūlī, nogalinot un ievainojot vairākus desmitus cilvēku, uz nenoteiktu laiku ir slēgti.

Par eiropiešu šogad iemīļotāko Ziemassvētku tirdziņu vietu interneta lietotāju aptaujā otro gadu pēc kārtas atzīta Horvātijas galvaspilsēta Zagreba. Balsošanu rīkoja organizācija “Eiropas labākie galamērķi”. Pavisam šim titulam bija nominētas 20 pilsētas, bet Rīga starp tām nebija iekļauta. Tallina ieguva septīto vietu, piekāpjoties arī Francijas pilsētām Strasbūrai un Kolmārai, Vācijas pilsētai Āhenei, Austrijas galvaspilsētai Vīnei un vēl vienai Vācijas pilsētai – Drēzdenei. Tālākās vietās balsotāji ierindoja Prāgu (Čehija), Budapeštu (Ungārija), Briseli (Beļģija).

Ielūkosimies dažos, kas ļaudis priecēs ilgāk nekā pārējie!

Tallinas Ziemassvētku tirdziņš kļūst ar katru gadu kup­lāks. No Rātslaukuma centrā uzstādītās skaistules egles kā saules stari uz visām pusēm stiepjas suvenīru un gardumu tirgotāju nojumes. Te visos gadalaikos kārdinoši smaržo garšvielās karamelizētas mandeles, bet ziemas vidū arī asinsdesiņas ar kartupeļu šķēlēm un sautētiem kāpostiem rada tādu aromātu, ka garām nevar paiet pat aizsietām acīm! Un cik dažādas lietiņas te var nopirkt: koka rotaļlietas, kadiķkoka trauku paliktņus, keramiku, filcētas cepures, savdabīgus adījumus un rokām darinātas lelles… Uz skatuves kopš novembra beigām līdz pat 7. janvārim uzstāsies simtiem dziedātāju un dejotāju, bet pašu skatuvi rotā vairāk nekā 600 Ziemassvētku zvaigznes, visu laukumu izgaismo pāri par 40 tūkstošiem lampiņu.

Budapeštā, pat ja laika ir maz, tirdziņam pie Sv. Ištvāna bazilikas neviens garām nepaiet. Uz dievnama baltajām sienām krāsainas gaismas zīmē svētku atribūtus, bet jautrajā ļaužu burzmā Ungārijas garšu saodīs ikviens deguns – te nobaudāma īpaša svētku desa, tai virsū uzdzerot augļu brendiju palinku vai zemeņu vīnu. Kamēr bērni priecājas slidotavā, tikmēr pieaugušie var laisties ugunīgā dejā folkloras mūzikas pavadījumā.

Prāgā Ziemassvētkus svin par prieku cilvēkiem un… vēderiem. Mājās čehi raduši cept karpu, un, atjaunojot šo tradīciju, arī vecpilsētas galvenajā laukumā kopā ar tūristiem viņi atkal mielojas ar šo zivi. Tepat arī ceptas desiņas, pankūkas ar ogu mērci un savdabīga skursteņkūka (trdlo) – cilindriska kūciņa ar dobu viduci, kurā dažreiz iepilda krēmu. Vairākums no tirdziņa neaiziet bez ierasta fotoportreta ar sļivovicas glāzi uz svētku egles fona vai tuviniekiem sarūpētas dāvanas no Bohēmijas stikla.

Strasbūra nekautrējas sevi oficiāli saukt par Ziemassvētku galvaspilsētu, tāpēc tirdziņi un svētku izklaides vietas izkaisītas pa visu pilsētu. Galvenā uzmanība pievērsta Klēbera laukumam, kur lampiņu virtenes un īpašs apgaismojums rotā trīsdesmitmetrīgu egli. Te puto dzintardzeltens Elzasas alus (nevis vīns!), kas labi smeķē ar sāļajiem cepumiem. Pirms tam vēl der ielūkoties amatnieku kioskos un atgriezties bērnībā, dodoties bagātību medījumos.

Zagrebas centrālajā laukumā un apkārtējās ieliņās ir Horvātijā lielākais Ziemassvētku tirdziņš, kas darbosies līdz pat 8. janvārim. Bet kur nu tikai tirdziņi! Te arī izstādes, degustācijas, svētku pasākumi, muzikāli un teatralizēti priekšnesumi un neaizmirstama atmosfēra! Savus darbus piedāvā mākslinieki, dizaineri un daiļamata meistari. Te arī slavenās horvātu piparkūku (licitar) sirdis, kas rotātas tradicionāliem krāsainas glazūras rakstiem. Tās cits citam dāvina ne tikai Ziemassvētkos, bet arī Valentīna dienā. Pat ja nav vēlēšanās kaut ko nopirkt, deguns aizved uz Zagrebas tradicionālo ēdienu degustāciju, lai nobaudītu makaronus ar kāpostiem, ābolus mundierī vai štrukli – ruleti ar biezpiena un krējuma pildījumu. Zem pasakainajām debesīm ziemīgajā Zagrebā ik gadu darbojas viena no lielākajām un skaistākajām slidotavām.

Briseles ziemas brīnumu tirdziņš pilsētas galvenajā laukumā (La Grand-Place jeb Grote Markt). Vēsturiskā centra ēku fasādes un gotiskie torņi svētku izgaismojumā izskatās īsti karaliski. Gada nogalē Briseles laukumos brīnumi notiek vai uz katra soļa – vizinies ar kamanām vai sasildies slidojot, vēro teatralizētus uzvedumus, aplūko jauno amatnieku veikumu, vēro visu no panorāmas rata augstumiem vai kraukšķini beļģu vafeles, baudi ceptus gliemežus vai šokolādes desertus ar dzirkstoša vīna glāzi! Ziemassvētku gaisotne Briselē turpinās līdz 1. janvārim, bet slidotava darbojas nedēļu ilgāk.

LA.lv