Pasaulē
Eiropa

Eiropas valstis steidz palīdzēt viesuļvētras “Irma” izpostītajām Karību jūras salām 16

Foto AP/Scanpix/LETA

Francijas, Lielbritānijas un Nīderlandes bruņotie spēki ceturtdien steidza palīdzēt Karību jūras salām, kuras ir izpostījusi piektās kategorijas viesuļvētra “Irma”, izraisot vismaz 11 cilvēku bojāeju un tūkstošiem atstājot bez pajumtes pirms tālākas virzīšanās uz ASV Floridas štatu.

Minētās Eiropas valstis, kurām pieder salas Karību jūrā, nosūtīja kara kuģus un lidmašīnas ar pārtiku, ūdeni un karavīriem.

Ceturtdienas vakarā viesuļvētra vēl atradās uz ziemeļiem no Dominikanas Republikas un Haiti, un tās atnesti vēji un lietavas piemeklēja šīs valstis, kā arī Tērksu un Kaikosu salas.

Varas iestādes Hispaniolas salā, kas sadalīta starp Haiti un Dominikanas Republiku, ziņoja par plūdiem un postījumiem ēkām, bet netika ziņots par cilvēku bojāeju.

Puertoriko apmēram miljons cilvēku bija bez elektrības, un apmēram puse slimnīcu darbojās, izmantojot ģeneratorus.

Francijas premjerministrs Eduārs Filips paziņoja, ka Senmartēnas salas franču daļā ir apstiprināta četru cilvēku bojāeja un apmēram 50 cilvēku ir ievainoti. Upuru skaits var pieaugt, jo glābšanas vienības vēl nav pilnībā apzinājušas postījumus.

ASV Virdžīnu salās vētra prasīja vismaz četru cilvēku dzīvības, bet var tikt atrasti arī citi bojāgājušie. Varas iestādes raksturoja postījumus kā katastrofālus un paziņoja, ka glābēji mēģina atjaunot ceļus un elektroapgādi.

Vēl trīs cilvēki gājuši bojā Lielbritānijai piederošajā Angiljas salā, Barbudas salā, kas ir Antigvas un Barbudas valsts sastāvā, un Nīderlandei piederošajā Senmartēnas salas daļā.

“Irma” plosījās arī Francijai piederošajā Senbartelmī salā, noraujot māju jumtus un pārtraucot elektroapgādi.

Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Kolons paziņoja, ka uz Senbartelmī un Senmartēnu ir nosūtīti 100 000 pārtikas devu, kas ir pietiekami četrām dienām.

“Tā ir traģēdija. Mums vajadzēs atjaunot abas salas. Lielākā daļa skolu ir sagrautas,” sacīja Kolons.

Nīderlandes premjerministrs Marks Rite paziņoja, ka vētra “izraisījusi infrastruktūras, namu un uzņēmumu postījumus plašā mērogā” Senmartēnas salas Nīderlandes daļā.

“Nav strāvas, nav benzīna, nav ūdensapgādes. Nami atrodas zem ūdens, automobiļi peld ielās, iedzīvotāji sēž tumsā sagrautos namos un ir nošķirti no ārpasaules,” teica Rite.

Senmartēnā ir ieradušies divi Nīderlandes karaflotes kuģi ar palīdzības kravām. Divas Nīderlandes kara lidmašīnas ir nosūtītas uz Senmartēnu un Kirasao, lai piegādātu pārtiku un ūdeni 40 000 iedzīvotājiem uz piecām dienām.

ASV Virdžīnu salu gubernators Kenets Maps sacīja, ka ASV armija sūta karavīrus palīdzēt glābšanas darbos un ka pašlaik galvenais ir “nodrošināt, lai cilvēkiem būtu ēdiens, ūdens un pajumte”.

Lielbritānija nosūtīja simtiem karavīru un karaflotes kuģi “Ocean” uz Angilju, Montserratu un Britu Virdžīnu salām. Angiljā ir nodarīti lieli postījumi lidostai, slimnīcām, patvertnēm un skolām, un 90% ceļu ir neizbraucami.

Barbudā gandrīz katrai ēkai tika nodarīti postījumi, kad trešdien šo salu šķērsoja viesuļvētras centrs. Apmēram 60% no tās 1400 iedzīvotājiem palikuši bez pajumtes, sacīja Antigvas un Barbudas premjerministrs Gastons Brauns.

LA.lv