Pasaulē
Eiropa

Eiropiešu tiesību aizstāvji – “the3million” 1

Apvienotajā Karalistē ir vairākas organizācijas, kas cīnās par eiropiešu tiesībām. Viena no tām ir “the3million” (latv. – trīs miljoni) – nosaukums ir atsauce uz eiropiešu skaitu valstī, kas gan patiesībā ir lielāks.

Organizācija ir salīdzinoši jauna, tā fokusējas nevis uz cīņu pret breksitu, bet uz cīņu par eiropiešu tiesībām. “Vai varat iedomāties, kā tas ir – nezināt, vai tu pats vai tava ģimene pēc 2019. gada drīkstēs palikt? Un kādi būs noteikumi? Mokas un izmisums, ko jūt daudzas ģimenes, rada nevajadzīgu spriedzi un dusmas starp viņiem un sabiedrību,” teikts “www.gofundme” lapā, kur cilvēki aicināti ziedot organizācijai. “Mēs pārstāvam trīs miljonus, kas tiek izmantoti kā ķīlnieki sarunās par breksitu. Mēs pārstāvam viņu ģimenes, viņu draugus un kolēģus, kurus ietekmēs breksita process.”

Organizācija jau panākusi, ka, pierādot eiropiešu tiesības atrasties Apvienotajā Karalistē, netiks prasīts uzrādīt veselības apdrošināšanas polisi, netiks noteikts minimālais ienākumu līmenis, kā arī nevajadzēs nodot pirkstu nospiedumus, saņemot identifikācijas karti.

Piedāvājam interviju ar vienu no organizācijas dibinātājiem, vācieti Maiki Bonu, Kārdifas akadēmisko programmu direktori, filozofijas un modernās vēstures doktora grāda īpašnieci (Oksfordas universitāte).

 

Kā radās “the3million”?

Maike Bona: Mēs bijām pieci vai seši cilvēki tajā vakarā, ideja nāca no mana drauga Nikolasa Hatona, kurš ir Francijas goda konsuls Bristolē. Viņš pēc referenduma bija ticies ar saviem tautiešiem, lai apspriestu tā sekas. Pasākumā piedalījās arī kāds imigrācijas jurists, un tikai tajā brīdī Nikolass apjauta, ka mums, eiropiešiem, varētu rasties nopietnas problēmas.

Imigrācijas jurists stāstīja, ka situācija var būt ļoti sarežģīta, it sevišķi, ja tiks piemērots britu imigrācijas likums, kas ir viens no sliktākajiem imigrācijas likumiem pasaulē. Tā nu mēs pēc tam satikāmies – francūzis, viens polis, es. Un nolēmām, ka mums jākļūst par organizāciju, kas palīdz Eiropas Savienības pilsoņiem Apvienotajā Karalistē. Izveidojām “facebook” grupu, sākumā tur bija 50 cilvēki, bet tagad jau 35 000! (35 000 ir slēgtajā grupā. – Aut. piezīme).

Jāatzīst, ka esmu ļoti dusmīga, jo laikam naivi cerēju, ka valdība teiks: “Protams, viss būs kārtībā, ja esi šeit legāli, saskaņā ar ES likumiem, mēs priecājamies, ka esi te.” Taču toriju konferencē Terēzas Mejas runa lika saprast, ka, ja neesi britu pilsonis, tad esi pilsonis no nekurienes.

Ambēra Rada runāja par to, ka kompānijām ir jāpacieš ārsti no ES, līdz kamēr mums būs pašiem savējie, un tāda pieeja mani sadusmoja, jo ir bīstama, negatīva un toksiska. Kopš tā laika dubultoju pūles, jo sapratu, ka “the3million” ir patiešām ļoti nepieciešama organizācija. Mums ir cītīgi jāseko, kādi būs noteikumi, ko mums piedāvās. Un tad bija Monikas Hokinas* lieta pagājušā gada novembrī.

 

Bet britu iestādes pieprasīja pases oriģinālu, ko viņa netika iesniegusi?

Jā, vienīgā lieta, ko Monika izdarīja nepareizi, piesakoties pilsonībai, bija tas, ka viņa neiesniedza savu pasi. Viņa iesniedza sertificētu kopiju, sakot, ka viņai ir nepieciešama pase, jo tēvs Nīderlandē ir miris. Un rindas, gaidot pastāvīgo uzturēšanās atļauju, ir trīs, seši mēneši, un cilvēkiem, kuri ceļo, palikt bez pases tik ilgu laiku ir neiespējami. Taču viss pārējais bija kārtībā, viņa ir strādājusi šajā valstī 25 gadus. Bet pēc tam viņa saņēma vēstuli ar paziņojumu, ka šī valsts ir jāatstāj! Tajā brīdī viss sagāja šķērsām, jo Iekšlietu ministrija tā nedrīkst darīt, tas ir nelegāli. Līdzīgi gadījumi notiek biežāk un biežāk, tās ir vienkārši kļūdas, un tā ir daļa no tā sauktās naidīgās vides. Un tas tagad tiek attiecināts uz mums visiem, domāju, tādēļ, ka galvenais Terēzas Mejas un esošās valdības uzdevums ir samazināt imigrāciju par jebkuru cenu.

 

Ko jūs domājat ar naidīgā vidi?

Kad Terēza Meja vēl bija Iekšlietu ministrijā (angl. – “Home Office”), viņa ieviesa jaunu terminu – naidīgā vide (“hostile enviroment”). Tas ir veids, kā nelegālajiem imigrantiem padarīt grūtāku iekļūšanu valstī. Visdažādākie pierādījumi, papīri, birokrātija, ilgas aizkavēšanās – tas ir veids, kā padarīt grūtāku pieteikšanos pilsonībai. Tagad šī naidīgā vide ietekmē arī mūs, arī šīs 100 vēstules**, kas tika izsūtītas kļūdas dēļ, ir daļa no tā.

Līdz šim tas nebija būtiski, bet tad pirms mēneša valdība paziņoja, ka pēc breksita pastāvīgā rezidenta kartes vairs nederēs, mums nāksies pieteikties jaunam statusam. Pēc referenduma daudzi cilvēki nolēma nokārtot pastāvīgā rezidenta karti, lai vismaz ir kāds papīrs drošībai. Un daudzi sāka pieteikties, un pieteikumi tikai krājās. Mēs tad jau brīdinājām Iekšlietu ministriju, ka nepieciešama vienkāršāka sistēma, jo divu gadu laikā vajag dokumentēt trīs miljonus, kas viņiem prasīs 140 gadus.

Savukārt, ja es vēlos britu pilsonību, tad man tā ir jāiegūst pirms breksita, jo pēc tam Vācija neatļaus dubultpilsonību ar ne-Eiropas valsti.

 

Bet vai šobrīd drīkst būt Vācijas un ES valsts dubultpilsonis?

Jā, tagad drīkst. Kad es šeit ierados, tas vēl Vācijā nebija atļauts, taču tagad var, taču tikai ar ES valsti.

 

Jūsu organizācija runā arī ar britu valdību?

Jā, mēs tagad strādājam pie priekšlikumiem, kā atvieglot un vienkāršot visas šīs procedūras. Piemēram, mums vajadzētu ko līdzīgu kā Vācijā – tu neej cauri “Home Office” mašinērijai, bet aizej uz savu vietējo pašvaldību, parādi savu pasi, iespējams, savu bankas izrakstu vai rēķinus, ierēdnis apskatās un secina, ka esi šeit rezidents. Uzliek zīmogu, un tu saņem dokumentu. Tā tas ir Vācijā, un tādu sistēmu arī mums vajadzētu!

Šeit Iekšlietu ministrijai ir ļoti daudz dažādas informācijas, ja viņi paskatītos, tad uzreiz redzētu, ka es esmu maksājusi nodokļus valstij vismaz pēdējos 15 gadus, nevajag uztraukties par tādiem cilvēkiem kā es un likt pildīt to 85 lappušu garo anketu. Viņiem varbūt vajadzētu satikt aci pret aci tādu cilvēku, kas ir aizdomīgs, – tas būtu taisnīgi. Taču lielākajai daļai cilvēku viss ir kārtībā.

Ir pārāk vienkārši visur vainot imigrantus. Ja paskatāmies statistiku, tad tikai 1 – 2% studentu ir palikuši ilgāk par atļauto laiku. Imigrantu vainošana ir apsēstība. Iespējams, ka cilvēki, kas dzīvo uz salas, jūtas apdraudēti.

 

Vai domājat, ka leiboristu valdība būtu labāka?

Jā, nav šaubu, viņi saprot mūsu problēmas, un viņi bez kavēšanās garantētu mūsu tiesības. Varbūt leiboristi nav pati labākā partija, lai tiktu galā ar breksitu, jo Korbins pats ir eiroskeptiķis. Viņš kopš 70. gadiem pieder galēji kreisajiem, un tie uzskata, ka Eiropā visi ir kapitālisti. Neesmu Korbina fane, taču leiboristu rindās ir ļoti reāli domājoši cilvēki. Un nav šaubu, ka leiboristi mūs atbalstīs.

Taču man liekas, mēs esam tik veiksmīgi tādēļ, ka oficiāli neiestājamies pret breksitu, mēs iestājamies par eiropiešu tiesībām. Mēs visi esam brīvprātīgie, kas par to nesaņem algu, tādēļ mums ir jāfokusējas uz konkrētām lietām, lai spētu ko efektīvi izdarīt. Ja tu kliedz uz cilvēku, tad uguns izsauc uguni. Ir jāveido dialogs, kamēr vien tas ir iespējams. Ja nav, tad, protams, protestēsim un dosimies ielās.

 

* Monikas Hokinas lieta – Nīderlandes pilsone, divu bērnu māmiņa Monika Hokina pieteicās pastāvīgā rezidenta kartei, taču viņas pieteikums tika noraidīts, jo viņa neiesniedza pasi, kā to prasa britu likumi. Iemesls – Nīderlandē nomira viņas tēvs, un viņai bija bieži jāceļo, lai palīdzētu mātei. Pēc pieteikuma noraidīšanas Monika Hokina saņēma vēstuli par to, ka viņai vairs nav tiesību uzturēties valstī un ir jādodas prom. Šobrīd problēma ar britu iestādēm ir atrisināta, viņai jau ir piešķirta britu pilsonība.

**100 vēstules – “Home Office” kļūdas dēļ izsūtīja 100 vēstules ES pilsoņiem, informējot, ka ir jāatstāj valsts. Vēlāk par šo incidentu atvainojās.

 

UZZIŅA

Aicina latvieti

“the3million” šobrīd savās rindās aicina Apvienotajā Karalistē dzīvojošu latvieti, jo iepriekšējais Latvijas pārstāvis diemžēl vairs nevar piedalīties organizācijas darbā veselības problēmu dēļ.

saite – www.the3million.org.uk

LA.lv