×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. marts, 2013
Drukāt

Eirozonas finanšu ministri piešķirs Kiprai aizdevumu

Foto - AFPFoto - AFP

Eirozonas finanšu ministri naktī uz pirmdienu piekrituši piešķirt Kiprai desmit miljardu eiro (7,03 miljardu latu) lielu starptautisko aizdevumu, lai glābtu Kipras bankas no bankrota un saglabātu Kipru eirozonā.

Vienošanās panākta pēc vairāku stundu ilgām smagām sarunām starp Kipras prezidentu Niku Anastasiadu un Eiropas Savienības, Eiropas Centrālās bankas  un Starptautiskā valūtas fonda pārstāvjiem. Taču pagaidām nav informācijas, kad Kiprā strādājošās bankas, kuru darbība apturēta jau desmit dienas, varētu atsākt darbu. Banku darbību iepriekš tika paredzēts atjaunot otrdien.

“Mēs esam pielikuši punktu neskaidrībai, kas pēdējo dienu laika skāra Kipru un eirozonu,” paziņoja Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms. Vienošanās paredz, ka Kipras otra lielākā banka – Tautas banka (“Laiki Bank”) – nekavējoties tiks sadalīta “labajā” un “sliktajā” bankā, bet labie aktīvi galu galā tiks pievienoti Kipras lielākajai bankai “Bank of Cyprus”. Savukārt sliktā banka laika gaitā tiks likvidēta.

Deiselblūms norādīja, ka šāda rīcība nodrošinās 4,2 miljardu eiro ietaupījumu. Tāpat viņš paziņoja, ka pat vislabāk pasargātie obligāciju īpašnieki, kas ieguldījuši Tautas bankā, piedzīvos savu noguldījumu zudumu. Tikmēr visi Kipras bankās esošie depozīti, kas pārsniedz 100 tūkstošus eiro, tiks aplikti ar vienreizējo nodevu, par kuras apmēru tiks izlemts tuvākajās dienās. Savukārt noguldījumi, kas nepārsniedz 100 tūkstošus eiro, ar nodokli netiks aplikti.

Tāpat jaunā vienošanās ietver arī Kipras valdības īstenotu taupības programmu, privatizācijas plānu un nodokļu izmaiņas laikā, kad valsts ekonomikas lejupslīde padziļinās, ņemot vērā darba vietu likvidēšanu bankās un uzņēmumos, kas zaudē savus noguldījumus. ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Oli Rēns sacīja, ka steidzami nepieciešams izstrādāt jaunas ekonomikas prognozes Kiprai, lai ņemtu vērā šīs vienošanās faktorus. Rēns arī pavēstīja, ka Kipras valdība lēmumu, kad atcelt ierobežojumus naudas izņemšanai no bankomātiem, pieņems svētdien. Kipras parlaments jauno vienošanos paredzējis apstiprināt aprīlī.

Vienošanās bija jāpanāk līdz pirmdienai, jo pretējā gadījumā ECB pārtrauktu ārkārtas finansējumu, kas Kipras bankas nostādītu bankrota priekšā. Deiselblūms pauda pārliecību, ka šī vienošanās ir daudz labāka, nekā iepriekš ierosinātā, kas paredzēja aplikt ar vienreizējo nodevu visus noguldījums. Taču Rēns brīdina, ka Kipras finanšu krīzes dziļums nozīmē, ka valsti gaida smaga nākotne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+