×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. jūlijs, 2014
Drukāt

EK apstiprina valsts atbalstu “Parex bankas” restrukturizācijai

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas piešķirtie atbalsta pasākumi AS “Reverta” jeb bijušajai AS “Parex banka” un AS “Citadele banka” atbilst Eiropas Savienības (ES) noteikumiem par valsts atbalstu. To secinājusi Eiropas Komisija (EK), kas līdz ar to pabeigusi padziļināto izmeklēšanu šajā lietā, informē EK pārstāvniecība Latvijā.

Pamatojoties uz Latvijas sniegto papildinformāciju, EK tostarp secināja, ka pasākumi bija nepieciešami, lai saglabātu Latvijas banku sistēmas stabilitāti un veiktu “Revertas” pienācīgu noregulējumu.

EK padziļinātu izmeklēšanu sāka šā gada aprīlī, lai novērtētu papildu nepaziņotu atbalsta pasākumu, ko Latvija piešķīra AS “Reverta” un AS “Citadele banka”, atbilstību ES noteikumiem par valsts atbalstu, papildus tiem, kas apstiprināti banku pārstrukturēšanas nolūkos.

Komisija vērtēja subordinēto aizdevumu, kas piešķirts “Parex bankai” ar sākotnējo dzēšanas termiņu septiņi gadi, pārsniedzot apstiprināto piecu gadu maksimālo termiņu un papildu 18 mēnešu dzēšanas termiņa pagarinājumu. Tāpat vērtēts “Parex bankai” un pēc tam tās pēctecei AS “Reverta” piešķirtais likviditātes atbalsts, kas pārsniedza EK apstiprināto maksimālo apjomu.

Komisija arī izmeklēja iepriekš apstiprinātā atbalsta iespējamo ļaunprātīgo izmantošanu, jo Latvija neizpildīja savas saistības apstiprinātajos termiņos nodalīt Citadele bankas privātā kapitāla pārvaldīšanas biznesu.

Pamatojoties uz Latvijas sniegto papildu informāciju, EK izmeklēšanā pierādīts, ka pasākumi attiecībā uz subordinētā aizdevuma dzēšanas termiņu bija ierobežoti līdz nepieciešamajam minimumam, lai ļautu bankai “Citadeles bankai” izpildīt stingrākas maksātspējas prasības. Tas savukārt bija priekšnoteikums, lai izpildītu Latvijas apņemšanos banku pārdot, kā arī bija nepieciešamais pasākums Latvijas banku sistēmas stabilitātes saglabāšanai.

Izmeklēšanā konstatēts arī, ka likviditātes atbalsts ir ierobežots līdz minimālajam nepieciešamajam, lai nodrošinātu “Parex bankas” strukturētu darbības izbeigšanu. Papildu likviditātes atbalsts atbilst jaunajām sloga sadales prasībām, jo “Parex bankas” bijušo akcionāru pašu kapitāls ir pilnībā norakstīts un Latvija ir apņēmusies nodrošināt, ka subordinētā parāda turētāji negūst labumu no papildu atbalsta.

Attiecībā uz saistībām nodalīt privātā kapitāla pārvaldīšanas biznesu, EK uzskata, ka Latvijas piedāvātās papildu saistības, tostarp jauns termiņš privātā kapitāla pārvaldīšanas biznesa nodalīšanai, ir pietiekamas un atbilstīgas, lai novērstu konkurences kropļojumus.

Līdz ar to EK secināja, ka visi novērtētie pasākumi bija saskaņā ar valsts atbalsta noteikumiem un ir grozījusi “Citadele bankas” privātā kapitāla pārvaldīšanas biznesa nodalīšanas termiņus saskaņā ar jaunajām saistībām, kuras uzņēmusies Latvija.

Jau vēstīts, ka AS “Parex banka” 2008. gada beigās bija otrā lielākā banka Latvijā ar kopējo aktīvu vērtību 3,4 miljardu latu (4,9 miljardi eiro) apmērā. Tā aktīvi darbojās NVS tirgos, ko smagi skāra finanšu krīze. Tā rezultatā zuda uzticība “Parex bankai”, sākās panika, noguldījumu līmenim samazinoties par 36% salīdzinājumā ar 2007. gada beigām.

2008. gada novembrī Latvijas valdība paziņoja par plānu glābt “Parex banku”. EK uz laiku apstiprināja pasākumus, pamatojoties uz Latvijas apņemšanos iesniegt pārstrukturēšanas plānu. Ar to Latvijas valdība nāca klajā 2010. gada jūlijā, bet EK plānu apstiprināja 2010. gada septembrī.

Plāns paredzēja sadalīt “Parex banku” “labajā bankā” un “sliktajā bankā”, pirmo nodēvējot par AS “Citadele banka”, bet otro – par AS “Reverta”, kur saglabāti atlikušie ar pamatdarbību nesaistītie un ienākumus nenesošie aktīvi. 2012. gada augustā EK apstiprināja grozījumus attiecībā uz pārstrukturēšanas plānu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+