×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
30. marts, 2012
Drukāt

EK apturētos fondu maksājumus Latvijai varētu atjaunot vasarā

hans_johaness

Eiropas Komisijas (EK) apturētos fondu maksājumus Latvijai varētu atjaunot vasarā, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski piektdien žurnālistiem prognozēja Eiropas Savienības (ES) reģionālās politikas komisārs Johanness Hāns (Johannes Hahn).

Viņš norādīja, ka EK iepriekš maksājumus jau apturējusi aptuveni 100 programmās 20 ES dalībvalstīs, tādēļ arī Latvijas situācija nav nekas neparasts, un pauda pārliecību, ka Latvijas gadījumā problēma varētu tikt atrisināta jau vasarā.

Dombrovskis informēja, ka, lai maksājumus varētu atsākt, EK jau ir iesniegts pasākumu plāns to atjaunošanai, un nākamajā mēnesī paredzēts iesniegt arī revīzijas iestāžu ziņojumu par šo plānu. “Kā jau komisāra kungs norādīja, tad ceram, ka līdz vasarai mēs varēsim atgriezties pie maksājumu saņemšanas,” teica Dombrovskis.

Tiekoties amatpersonas pārrunāja arī problēmu, kas saistīta ar zinātniskā potenciāla aizplūšanu no Latvijas pārāk mazā finansējuma dēļ. Dombrovskis sacīja, ka pozitīvi vērtē EK priekšlikumu, kurā piedāvāts sasaistīt pašreizējo zinātnes finansējumu ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Eiropas Sociālā fonda finansējumu, lai radītu apstākļus attiecībā uz valsts labākajiem zinātniekiem, lai panāktu, ka labāka zinātnes finansējuma dēļ viņi neaizplūstu uz citām valstīm.

Arī Hāns uzsvēra, ka jautājumam, kas saistīts ar zinātnieku imigrāciju, jābūt vienam no prioritārajiem nākamajā finanšu perspektīvā.

Tāpat Dombrovskis norādīja, ka, attiecībā uz nākamo finanšu perspektīvu, Latvija atzinīgi vērtē arī EK priekšlikumu aptuveni pusi no ERAF līdzekļiem paredzēt izpētei un inovācijām, mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, kā arī enerģētikai un energoefektivitātei. “Mēs uzskatām, ka šie tiešām ir svarīgi virzieni, kas veicina valsts attīstību,” sacīja premjers.

Komisārs vizītē Latvijā ieradās jau ceturtdien.

Jau vēstīts, ka EK gada sākumā nolēma apturēt Eiropas Sociālā fonda maksājumus, kā arī maksājumus ES Kohēzijas fonda un Eiropas Reģionālās attīstības fonda programmās “Uzņēmējdarbība un inovācijas” un “Infrastruktūra un pakalpojumi”.

EK informējusi Latviju par to, ka Finanšu ministrijai kā ES fondu atbildīgajai iestādei trūkst ietekmes mehānisma attiecībā uz atbildīgo nozaru ministriju un aģentūru pieņemtajiem lēmumiem par ES fondu līdzekļu izlietojumu. Identificēto nepilnību novēršanai EK uz laiku apturēja  ES fondu maksājumus un uzdeva Latvijai divu līdz triju mēnešu laikā izstrādāt rīcības plānu un novērst trūkumus vadības un kontroles sistēmā.

Latvijai 2007.–2013.gada plānošanas periodā kopumā no ES fondiem – Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda un Kohēzijas fonda – ir pieejami 3,18 miljardi latu. Šos līdzekļus Latvija var izmantot līdz 2015.gada beigām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+