×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. janvāris, 2013
Drukāt

EK atkārtoti lūdz Latviju uzlabot gaisa kvalitāti

Foto - LETAFoto - LETA

Eiropas Komisija (EK) ir vērsusies pret 17 Eiropas Savienības dalībvalstīm, tostarp arī Latviju, lūdzot uzlabot gaisa kvalitāti, jo ilgstoši ir bijuši slikti gaisa kvalitātes rādītāji.

Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses un informācijas nodaļā, EK nosūtījusi lūgumu Latvijai, Bulgārijai un Slovēnijai steidzami risināt ieilgušo gaisa kvalitātes problēmu, kuras dēļ ik gadu mirst vairāk cilvēku nekā ceļu satiksmes negadījumos.

Lai piespiestu valstis uzlabot situāciju ar gaisa kvalitāti, EK izmanto jaunu pieeju, paplašinot tiesvedības tvērumu. Komisija ir nobažījusies par tiem gadījumiem, kad gaisa kvalitātes neatbilstība Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem ir ilgāka par pieciem gadiem un tiek prognozēts, ka situācija nākotnē nemainīsies. Šādos gadījumos dalībvalstīm ir pienākums uzlabot gaisa kvalitāti un par saviem plāniem gaisa kvalitātes uzlabošanā informēt arī EK. Savukārt pret valstīm, kuras to nepildīs, tiks ierosināta tiesvedība.

EK jau ir pieredze ar tiesvedību pret dalībvalstīm saistībā ar gaisa kvalitātes neuzlabošanu – ir uzvarēta tiesvedība pret Itāliju, Portugāli, Slovēniju un Zviedriju. Tomēr tiesvedības iznākumā pieņemtie nolēmumi attiecas tikai uz pagātnē nenodrošinātajiem gaisa kvalitātes robežlielumiem un nav pietiekami stimulējuši dalībvalstis rīkoties, lai novērstu pārsniegšanu nākotnē.

Problēma ir saistīta ar sīkām gaisa daļiņām, kuras dēvē par PM10 – šīs daļiņas var izraisīt elpošanas sistēmas traucējumus, plaušu vēzi un pāragru nāvi. PM10 ir sastopamas piesārņotāju emisijās rūpniecībā, satiksmē un dzīvojamā sektora siltumapgādē. EK direktīva par gaisa kvalitāti un tīrāku gaisu Eiropai paredz, ka dalībvalstīm ir jāsamazina iedzīvotāju eksponētība daļiņām PM10. Direktīva noteic, ka MP10 koncentrācijas vērtība – 40 mikrogrami uz kubikmetru – nedrīkst gadā pārsniegt 35 reizes.

Kopš direktīvas stāšanās spēkā 2005.gadā vairākas valstis, tostarp arī Latvija, šos robežlielumus nav ievērojušas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+