×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
24. marts, 2015
Drukāt

EK: ekonomika aug, sociālā joma buksē (5)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ilustratīvs foto.

Pēc pērn piedzīvotās Latvijas ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, šogad tā atkal varētu paātrināties, sasniedzot 2,9%, bet nākamgad – jau 3,6%. Tik optimistiskas cerības par mūsu valsti savā dienesta ziņojumā izteikusi Eiropas Komisijas (EK). Vienlaikus gan norādīts, ka sociālajā lauciņā progress bijis niecīgs.

Vakar šo dokumentu trīs Saeimas komisiju kopsēdē vērtēja deputāti. Šis gan ir tikai dienesta ziņojums nevis EK oficiālā nostāja, bet tas kalpos kā analītiskā bāze 2015. gada rekomendācijām Latvijai.

EK pērn Latvijā novērojusi nelielu progresu fiskālās politiskas un nodokļu jomā, augstākā izglītībā, profesionālā izglītībā, enerģētikā un energoefektivitātē, kā arī tieslietās, valsts pārvaldē, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldē. Savukārt saistībā ar sociālo pabalstu reformu, aktīvo darba tirgus pasākumu tvērumu un veselības aprūpes pieejamības rekomendāciju ieviešanu vērojams vien “ierobežots progress”.

“Sociālās politikas, darbaspēka aktivizācijas un veselības aprūpes jomā sociālās palīdzības pabalstu reformas nav pavirzījušās uz priekšu,” teikts dokumentā. EK arī secinājusi, ka sociālie izdevumi pārāk neietekmē nabadzības samazināšanu Latvijā, bet nepietiekams finansējums veselības aprūpes sistēmai apgrūtina neaizsargāto sabiedrības grupu piekļuvi veselības aprūpei. Savukārt tieslietu jomā ir nepieciešams pārāk ilgs laiks, lai izskatītu un pabeigtu administratīvās lietas, civillietas un komerclietas.

Ziņojuma autori arī norāda, ka darbaspēka nodokļu reformas Latvijā nav pietiekami mērķtiecīgas, lai samazinātu lielo nodokļu īpatsvaru cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. Savukārt vidēja termiņa budžeta plānu uzticamību apdraud tas, ka nav izklāstīti ienākumu un izdevumu pasākumi, pausts šajā darba dokumentā.

Šajā EK darba dokumentā norādīts, ka kopumā Latvijā vērojams neliels progress – pēc Saeimas vēlēšanām esot atsācies reformu process, Saeimā pieņemti vairāki būtiski likumi, saistībā ar būvniecību, publisko iepirkumu, maksātnespēju, valsts uzņēmumu pārvaldību un vienotu attīstības iestādi. Savukārt valdība ir veikusi pasākumus, lai uzlabotu tiesu varu, pastiprinātu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu un mērķtiecīgi piešķirtu zinātnei paredzētu finansējumu starptautiski konkurētspējīgām iestādēm. EK kā pozitīvu lietu atzīmē 2015. gada sākumā janvārī realizēto elektroenerģijas tirgus liberalizāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kāda gan veselības aprūpes pieejamība var būt Latvijā,vienīgajā ES valstī bez obligātās veselības apdrošināšanas,progress energoefektivitātē bez individuālajiem enerģijas skaitītājiem siltumapgādē?

  2. Ministriem ir jāstrādā arī reģionos uz vietas un jāredz kā tur cilvēki mocās! Rīga šiem priekšā un pēcpusē! Reģioni šiem ir miglaini lauki, kur aizsūtīt funkcionārus reizi 10 gados, lai ķekša pēc noturētu reģionālos seminārus. Šajos semināros tiek kulti tukši salmi, jo tāpat neviens no Rīgas vēstnešiem neņem vērā profesionāļu un praktiķu ieteikumus un viedokļus. Ja arī Eiropa ko saka, tad ierēdņiem rodas uztveres anomālijas. Vai nu pārlieka centība visu likvidējot, vai nu ignorējot pat kurlam un aklam pašsaprotamo. Reģionālās slimnīcas nevar nodrošināt ar cilvēkiem nepieciešamajiem pakalpojumiem, jo redziet, specifiskie pakalpojumi ir tikai Rīgā un Rīgas privātklīnikās! Katru reizi lasot kārtējo taisnošanos, nekas vairāk par riebumu pret ierēdniecību nerodas. Bet ai kā gribas dzīvot un strādāt savā zemē un būt veselam un just, ka sabiedrība var paļauties uz varu un to atbalstīt un vara saprot sabiedrības vajadzības un atbalsta. Šobrīd katrs iet dažādos virzienos! Sistēma kā tāda nedarbojas!

  3. Kādreiz, padomju laikos par to, ka gaļas nav veikalos bija tāds ironisks skaidrojums: “Mēs vienkārši tik strauji ejam uz komunismu, ka tie lopi netiek līdzi.”
    To pašu var teikt arī par mūsdienām ( jo pārkrāsotā padomju vara Latvijā turpina valdīt) : “Mums tā ekonomika aug tik strauji, ka sociālā joma tai vienkārši netiek līdzi.”

  4. Nabadzīgajā Latvijā augstākā pasaulē PVN likme apbedīšanas un kremēšanas pakalpojumiem!

  5. Latvija vienīgā Eiropas Savienības valsts bez obligātās veselības apdrošināšanas un bez atraitņu pensijām!

Draugiem Facebook Twitter Google+