×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. jūnijs, 2012
Drukāt

EK grib izskaust nodokļu nemaksāšanu

Foto - LETAFoto - LETA

Nodokļu nemaksāšanas dēļ Eiropas Savienība zaudē aptuveni triljonu eiro (703 miljardus latu) gadā, kamēr valdības cīnās ar budžeta palielināšanu, norāda Eiropas Komisija, kas vakar izklāstīja ieteikumus cīņai pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas un ēnu ekonomiku.

 

EK iesaka noteikt minimālās sankcijas nodokļu pārkāpumu gadījumā, pārrobežu nodokļu maksātāja numura ieviešanu, ES nodokļu maksātāju hartu, kā arī stingrākus noteikumus pret nodokļu patvēruma valstīm. Komisija arī pārskata pašlaik spēkā esošās regulas, lai padarītu tās stingrākas, kā arī apsver vairākas iespējamās jaunās iniciatīvas, kuru mērķis ir izskaust nodokļu nemaksāšanu Eiropā.

“Nodokļu nemaksātāji apzog parastos cilvēkus un liedz dalībvalstīm tik ļoti vajadzīgos ieņēmumus budžetā. Ja vēlamies, lai nodokļu sistēma būtu taisnīga un efektīva, mums jāiznīdē šī parādība,” norādīja ES komisārs nodokļu, muitas, revīzijas un krāpšanas apkarošanas jautājumos Aļģirds Šemeta. “Pienācis laiks vārdus pārvērst darbos. Sadarbojoties un liekot lietā kopēju stratēģiju, varam sakaut krāpniekus un nodokļu nemaksātājus un piedzīt no viņiem krietnas summas, kas mums likumīgi pienākas,” sacīja komisārs.

Tiek lēsts, ka ēnu ekonomika dalībvalstīs vidēji atbilst piektajai daļai no IKP jeb pavisam gandrīz diviem triljoniem eiro. Ņemot vērā ekonomikas globalizāciju un tehnoloģiju progresu, ir skaidrs, ka atsevišķo valstu savrupie mēģinājumi atrisināt šo problēmu negūs panākumus. Tāpēc EK piedāvā trīspusēju pieeju valstiskā, ES un starptautiskā līmenī, lai cīnītos pret nodokļu nemaksāšanu. Komisija stingri uzraudzīs šajā jomā gūtos panākumus, vajadzības gadījumā neliedzot arī tehnisko palīdzību.

ES līmenī līdz šim cīņa pret nodokļu nemaksāšanu ir devusi panākumus. Piemēram, saistībā ar ES uzkrājumu nodokļa direktīvu dalībvalstis apmainās ar informāciju attiecībā uz nodokļu maksātājiem nerezidentiem par summām, kuru vērtība ir ap 20 miljardiem eiro. Līdz 2012. gada beigām EK izstrādās jaunas pieejas attiecībās ar tā dēvētajām nodokļu paradīzēm un pasākumus, kā tikt galā ar nodokļu agresīvu plānošanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+