Mobilā versija
Brīdinājums -2.4°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
16. oktobris, 2014
Drukāt

EK: Klaipēdas SGT spēs nodrošināt ar gāzi patērētājus visās Baltijas valstīs

LETALETA

Ja gāzes piegādes no Krievijas Latvijai, Lietuvai un Igaunijai tiktu pārtrauktas, gada beigās ekspluatācijā nododamais sašķidrinātās gāzes terminālis (SGT) Klaipēdas ostā varētu nodrošināt gāzes piegādes patērētājiem visās Baltijas valstīs, paziņojusi Eiropas Komisija (EK).

Ja īstenotos scenārijs, ka uz vienu mēnesi tiek apturētas gāzes piegādes no Krievijas, būtu nozīmīgi gāzes piegāžu traucējumi neaizsargātajiem patērētājiem Igaunijā un Lietuvā, EK norādījusi ziņojumā par Baltijas valstu un Somijas fokusa grupas secinājumiem par Eiropas gāzes sistēmas īstermiņa elastīgumu.

“Bez Klaipēdas SGT situācija visdramatiskākā būtu Igaunijā, jo četru līdz piecu dienu laikā viņu sistēmā nebūtu gāzes pat aizsargātiem patērētājiem,” uzsvēra komisija.

“Lietuva būtu mazāk skarta, pateicoties līgumam ar Latviju par piegādēm tās aizsargātajiem patērētājiem no Inčukalna pazemes krātuves,” pašreizējā situācija raksturota ziņojumā.

Tomēr SGT, kad tas sāks darbu, nodrošinātu piegādes.

“Kad Klaipēdas SGT sāks darbu, piegādes aizsargātiem patērētājiem Baltijas valstīs tiks nodrošinātas visos scenārijos,” secināja EK.

Aizsargātie klienti ir tie, kas patērē līdz 20 tūkstošiem kubikmetru gāzes gadā, bet neaizsargātie ir tie, kuru gāzes patēriņš gadā pārsniedz 20 tūkstošus kubikmetru.

EK ziņojumā norādīts, ka ilgtermiņa gāzes piegāžu pārtraukuma scenārijos visām Baltijas valstīm būtu jāsaskaras ar gāzes trūkumu neaizsargātajiem klientiem dažādā apmērā. Igaunija un Lietuva būtu vissmagāk skartas un vairāk nekā 80% to neaizsargāto klientu nesaņemtu gāzi pienācīgā apmērā. Daļu no šī iztrūkuma varētu kompensēt ar enerģijas avota maiņu.

EK paskaidroja, ka dabasgāzes nozīme Igaunijas enerģijas kopumā ir mazāka nekā Latvijā vai Lietuvā, tomēr tā ieteica Igaunijai parakstīt līgumu ar Lietuvu par piegādēm no SGT.

“Līdz decembrim noslēdziet vienošanos ar Lietuvu par aizsargāto patērētāju apgādi ar gāzi no SGT Klaipēdā Igaunijā ārkārtas gadījumā,” ieteica EK.

Lietuvai izteiktās rekomendācijas ietver aicinājumu turpināt darbu pie Klaipēdas-Kuršēnu cauruļvada uzlabošanas un pasākumiem, lai ārkārtas situāciju gadījumā varētu mainīt enerģijas avotu.

Lietuva Klaipēdas ostā būvē SGT, kuru ekspluatācijā plānots nodot decembra sākumā.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+