×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

EK Latvijas pērn paveikto vērtē kā nelielu progresu; kritizē sociālajā jomā padarīto (4)

rindaslimn_leta

Kopumā Latvijā ir vērojams neliels progress, sekojot 2014.gadā izstrādātajiem ieteikumiem, teikts Eiropas Komisijas (EK) dienesta ziņojumā.

Šo ziņojumu šodien izskatīja trīs Saeimas komisiju kopsēdē. EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka deputātiem skaidroja, ka šis ir dienesta ziņojums jeb neoficiālais novērtējums, tātad nav EK oficiālā nostāja. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka šis ziņojums un sarunas par to kalpos kā analītiskā bāze 2015.gada rekomendācijām Latvijai.

Vērtējot 2014.gada Latvijai izteikto rekomendāciju izpildi, esot vērojams neliels progress fiskālās politiskas un nodokļu jomā, augstākā izglītībā, profesionālā izglītībā un praksē, tāpat neliels progress bija gāzes un elektrības starpsavienojumu jomā, energoefektivitātē transporta sektorā, ēkās un siltumapgādē, kā arī tieslietās, valsts pārvaldē, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldē.

Savukārt saistībā ar sociālo pabalstu reformu, aktīvo darba tirgus pasākumu tvērumu un veselības aprūpes pieejamības rekomendāciju ieviešanu vērojams vien ierobežots progress.

Šajā EK darba dokumentā norādīts, ka Latvijā pēc Saeimas vēlēšanām ir atsācies reformu process. Saeimā pieņemti vairāki likumi, kas bija palikuši vēl no iepriekšējā sasaukuma, īpaši saistībā ar būvniecību, publisko iepirkumu, maksātnespēju, valsts uzņēmumu pārvaldību un vienotu attīstības iestādi.

Savukārt valdība ir veikusi pasākumus, lai uzlabotu tiesu varu, pastiprinātu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu un mērķtiecīgi piešķirtu zinātnei paredzētu finansējumu starptautiski konkurētspējīgām iestādēm. 2015.gada sākumā janvārī tika pilnībā liberalizēts elektroenerģijas tirgus.

Tomēr ierobežots progress vērojams saistībā ar sociālās palīdzības reformu un centieniem novērst nepietiekamu piekļuvi veselības aprūpei. Neliels progress sasniegts, īstenojot augstākās izglītības un zinātnes reformu un uzlabojot kvalitatīvas mācīšanās darbavietā pieejamību.

Ziņojumā pausts, ka darbaspēka nodokļu reformas Latvijā nav pietiekami mērķtiecīgas, lai samazinātu lielo nodokļu īpatsvaru cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. Savukārt vidēja termiņa budžeta plānu uzticamību apdraud tas, ka nav izklāstīti ienākumu un izdevumu pasākumi, pausts šajā darba dokumentā.

Tāpat tiek pausts, ka nopietni izaicinājumi ir sociālās drošības tīkla kapacitāte, neaizsargāto sabiedrības grupu piekļuve veselības aprūpei un pietiekams darbaspēka piedāvājums. Savukārt tieslietu jomā ir nepieciešams pārāk ilgs laiks, lai izskatītu un pabeigtu administratīvās lietas, civillietas un komerclietas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. 21% PVN luksusprecei rupjmaizei-progress?

 2. Ja esam palikuši vienīgie ES pat bez obligātās veselības apdrošināšanas un atraitņu pensijām?

 3. Progress valsts pārvaldē? Atbildēt

  Par 6 ministrijām vairāk nekā Luksemburgā un Šveicē,par piecām ministrijām vairāk nekā Rumānijā un Ungārijā,par trim ministrijām vairāk nekā Briselē (Beļģijā)!
  Piemēram,Finanšu ministrijā,laikā no 2004.gada līdz 2014.gadam,strādājošo skaits ir palielinājies no 280 līdz 411,Ekonomikas ministrijā no 189 līdz 211,bet Zemkopības ministrijā no 210 līdz 243.
  Skat.”Birokrātija nemazinās”,Ilze Šteinfelde,nra.lv,29.04.2014,7:38

 4. Par kādu gan energoefektivitāti un energotaupību Latvijā varam runāt,ja nekas netiek darīts pat lai ieviestu Eiropas Komisijas jaunajā (otrajā) direktīvā minētos obligātos individuālos siltumenerģijas skaitītājus-alokatorus un maksa par siltumu joprojā tiek aprēķināta pēc kvadrātmetriem! Skat.”Individuālie enerģijas skaitītāji obligāti”,Ģirts Vikmanis,Latvijas Avīze,
  2011.gada 9.jūlijs.

Draugiem Facebook Twitter Google+