×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
17. augusts, 2012
Drukāt

EK norāda uz pārāk augstiem tarifiem


Eiropas Komisija (EK) uzskata, ka Latvija no 2013. gada vēlas noteikt nepamatoti augstus savienojuma pabeigšanas tarifus, kas neatbilst ES telesakaru noteikumiem, atbilstoši kuriem dalībvalstīm jāveicina konkurence un patērētāju interešu aizsardzība Eiropas Savienībā, kā arī iekšējā tirgus attīstība. 


 

Savienojuma pabeigšanas tarifs ir maksa, ko telekomunikāciju tīkli nosaka cits citam par zvanu nodrošinājumu starp tīkliem. Šīs izmaksas tiek iekļautas sarunu maksā, ko iekasē no patērētājiem un uzņēmumiem.

Šo maksu, ko EK uzskata par pārlieku augstu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ierosināja piemērot no 2013. gada 1. aprīļa, paredzot 0,29 eirocentus (0,2 santīmus) par savienojumu un 0,26 eirocentus (0,18 santīmus) par savienojuma minūti. Citās dalībvalstīs šie tarifi mēdz būt daudz zemāki, piemēram, Francijā tie ir 0,08 eirocenti (0,06 santīmi) par minūti.

“Esmu apņēmības pilna panākt, lai visās dalībvalstīs regulētie savienojuma pabeigšanas tarifi, tostarp fiksētajiem sakariem, bez liekas kavēšanās tiktu samazināti līdz efektīva operatora izmaksām,” norādījusi digitālo lietu komisāre Nēlija Krusa.

Šī ir otrā reize, kad EK attiecībā uz Latvijas regulatīvajiem pasākumiem izmanto savas jaunās pilnvaras, ko paredz Telekomunikāciju pamatdirektīvā ietvertā tiesiskās aizsardzības līdzekļu konsekventas piemērošanas procedūra, kas jāpabeidz trīs mēnešu laikā.

Tagad EK ciešā sadarbībā ar Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādi (BEREC) trīs mēnešus ar SPRK apspriedīs, kā SPRK grozīt savu priekšlikumu, lai tas atbilstu ES tiesību aktiem. Pagaidām priekšlikuma īstenošana tiek apturēta.

Tikmēr SPRK skaidro, ka atbilstoši EK ieteikumiem SPRK bija iecerējusi veikt fiksēto telefonsakaru starpsavienojumu tarifu samazināšanu par vairāk nekā 60%. “Bija paredzēts noteikt, ka no nākamā gada savienojuma pabeigšanas tarifa augšējā robeža būs 0,2 santīmi par savienojumu un 0,18 santīmi par savienojuma minūti,” norāda SPRK sabiedrisko attiecību pārstāve Daiga 
Reihmane.

Turklāt SPRK nepiekrīt, ka mūsu valstī noteiktie tarifi būtu krietni augstāki par citās ES dalībvalstīs esošajiem.

Daiga Reihmane: “ES regulatoru apvienības BEREC apkopotie dati liecina, ka 2011. gadā vidējais starpsavienojumu tarifu līmenis ES valstīs bija 0,54 eiro centi (0,38 santīmi), un tas gandrīz divas reizes pārsniedz Latvijā no nākamā gada plānoto tarifu līmeni. Neskatoties uz minēto, EK šos plānotos SPRK lēmumus nav saskaņojusi, norādot, ka samazinājumam jābūt vēl lielākam. Par plāniem savienojuma pabeigšanas jeb starpsavienojumu tarifu samazināšanā un to augšējo robežu 2013. – 2014. gadā SPRK konsultācijas nacionālā līmenī sāka aprīlī. Jāpiebilst, ka Latvijas tirgū strādājošie nozares komersanti bija iebilduši pret regulatora plānoto starpsavienojumu tarifu samazināšanas tempiem, uzskatot, ka tie ir pārāk strauji. Tāpat vairāki komersanti pauda viedokli, ka plānotā samazināšana ir pārāk ievērojama un samazināšanas solis nedrīkstētu pārsniegt 25%. Neraugoties uz to, regulators tomēr plānoja turpināt iecerēto tarifu samazināšanu par vairāk nekā 60% un šos lēmumus virzīja saskaņošanai EK.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+