×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. maijs, 2012
Drukāt

EK pārskata uz augšu Latvijas izaugsmes prognozes

naudins

Eiropas Komisija (EK) ir pārskatījusi uz augšu Latvijas izaugsmes prognozes. Februārī tika prognozēts, ka šogad Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) augs par 2,1%, tagad maijā publicētajā ziņojumā EK sagaida jau 2,2% kāpumu. Savukārt 2013.gadā tiek sagaidīta 3,6% Latvijas IKP izaugsme.

Līdz ar to Latvijai šogad tiek prognozēts trešais straujākais IKP pieaugums Eiropas Savienībā (ES) pēc Polijas (2,7%) un Lietuvas (2,4%), bet 2013.gadā – otrais straujākais pēc Igaunijas (3,8%).

Savā ziņojumā EK atzīmē, ka Latvijā turpinās izaugsme, neskatoties uz nelabvēlīgo ārējo situāciju. Tomēr šā gada sākumā sajustas pirmās ekonomikas izaugsmes palēnināšanās pazīmes pēc stiprās 5,5% izaugsmes 2011.gadā.

Līdz ar to EK prognozē, ka Latvijas IKP izaugsme šogad samazināsies līdz 2,2%, reaģējot uz situāciju ārējā vidē, piesardzīgākām investīcijām un privāto patēriņu. Situācijai ārējos tirgos uzlabojoties, 2013.gadā Latvijas ekonomika varētu pieaugt straujāk – par 3,6%.

EK norāda, ka Latvijas ekonomiskās izaugsmes pamatā arī turpmāk būs eksports un investīcijas, kamēr privātais patēriņš pieaugs lēnāk.

Tiek prognozēts, ka Latvijas bezdarba līmenis turpinās samazināties 2012. un 2013.gadā, tomēr joprojām bažas rada jauniešu nodarbinātība un cilvēki, kuri ir ilgstoši bez darba.

EK prognozē inflācijas samazināšanos Latvijā līdz 2,6% 2012.gadā un 2,1% 2013.gadā, tai pašā laikā brīdinot par nozīmīgiem riskiem saistībā ar naftas produktu cenām. Vidēji eirozonas valstīs šogad inflācijas līmenis būs 2,4%, bet ES kopumā – 2,6%. 2013.gadā vidējais eirozonas valstu inflācijas līmenis tiek prognozēts 1,8% līmenī, bet ES kopumā – 1,9%.

Eirozonu šogad sagaida lēna atveseļošanās no recesijas, bet Spānija un Francija nesasniegs to budžeta deficītu mērķus, 11.maijā paziņoja EK, izdarot papildu spiedienu uz valstīm, kurās jau iecerēti budžeta samazinājumi. “Atveseļošanās jau ir redzama, taču tā būs gara un sarežģīta, pirms ES ekonomika sasniegs noturīgu izaugsmi,” norādīja EK.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+