×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. marts, 2012
Drukāt

EK pārstāvji Straujumai sola risināt dzīvo cūku eksporta problēmas

ruksis1

Eiropas Komisija (EK) sola aktīvi risināt jautājumu par dzīvo mājlopu eksporta aizlieguma atcelšanu uz Krieviju, norādīts EK amatpersonu vēstulē, ko šodien saņēmusi zemkopības ministre Laimdota Straujuma, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Eiropas Savienības (ES) veselības un patērētāju aizsardzības komisārs Džons Dalli vēstulē norāda, ka kopumā Krievijas pieņemtais importa aizliegums ir nesamērīgs un nepamatots. Krievijas atzītajām Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) saistībām vajadzētu novērst šādu prasību piemērošanu, kaut arī patlaban Krievijai tās vēl nav juridiski saistošas.

Apzinoties jautājuma svarīgumu, komisārs Dalli kopā ar EK dienestiem apņēmies aktīvi sadarboties ar Krievijas atbildīgajām iestādēm un meklēt risinājumus, lai importa aizliegums tiktu atcelts.

Tāpat šo jautājumu apņemies risināt arī ES tirdzniecības komisārs Karels de Guhts kopā ar Krievijas kolēģiem, uzsverot importa aizlieguma nopietnību Krievijas akceptēto PTO saistību kontekstā.

Komisāri vēstulē uzsver, ka ES dalībvalstīm “ir jānodrošina saskaņota un vienota pieeja šajā jautājumā, lai sniegtu pārliecību par ES produktu drošumu trešo valstu tirdzniecības partneriem”.

Kā ziņots, no 20.marta Krievija ieviesusi dzīvu mājlopu importa aizliegumu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā. Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām.

Kā Straujuma norādīja jau iepriekš, šonedēļ uz Briseli dosies augsta ranga ministrijas amatpersonas, lai ievadītu sarunas par kompensācijām Latvijas zemniekiem.

“Patlaban mēs aprēķinām, cik lieli varētu būt zaudējumi, ko zemnieki cietīs cūku eksporta aizlieguma dēļ. Nav saprotams, kāpēc aizliegums attiecas uz Latviju, ja pie mums nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar Šmalenbergas vīrusu. Zemniekiem tādēļ nav jācieš,” sacīja Straujuma.

Saskaņā ar ZM datiem 2011.gadā 77% no kopējā Latvijas dzīvo cūku eksporta bija eksports uz Krieviju. 2011.gadā dzīvās cūkas bija ceturtā nozīmīgākā uz Krieviju eksportējamo produktu grupa jeb 5% no kopējās eksporta vērtības. Kopš 2008.gada dzīvo cūku eksports pieauga piecas reizes – no 3300 tonnām 2008.gadā līdz 16 300 tonnām 2011.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+