×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
29. janvāris, 2014
Drukāt

EK piedāvā ierobežot lielo banku iespējas iesaistīties riskantos darījumos

Foto - LETAFoto - LETA

Eiropas Savienības karogs.

Lai nepieļautu vislielāko un strukturāli sarežģītāko banku iespējas iesaistīties riskantā tirdzniecībā savā vārdā, Eiropas Komisija (EK) trešdien nākusi klajā ar jauniem noteikumiem, portālu “LA.lv” informēja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Jaunie noteikumi arī pilnvaro uzraudzītājus pieprasīt minētajām bankām nošķirt konkrētas iespējami riskantas tirdzniecības darbības no noguldījumu pieņemšanas darījumiem, ja šādas darbības apdraud finanšu stabilitāti.

Līdztekus šim priekšlikumam EK ir pieņēmusi papildu pasākumus, kuru mērķis ir palielināt noteiktu darījumu pārredzamību paralēlajā banku sistēmā. Minētie pasākumi papildina jau uzsāktās vispārējās reformas ES finanšu nozarē, piebilst EK pārstāvniecībā Latvijā.

Sagatavojot savus priekšlikumus, EK ņēmusi vērā ziņojumu, ko izstrādājusi Somijas Bankas vadītāja Erki Līkanens vadītā augsta līmeņa darba grupa, kā arī dažās dalībvalstīs spēkā esošos valstu noteikumus, globālo vienprātību šajā jomā un jaunākās tendences citās jurisdikcijās.

“Šodienas priekšlikumi ir pēdējie punkti uz “i” Eiropas banku sistēmas regulējuma pilnveidošanā. Tiesību akti attiecas uz nelielu skaitu ļoti lielu banku, kuras, ja tām nepiemēro šos noteikumus, iespējams, ir pārāk lielas, lai būtu pieļaujams to bankrots, bet apjoma dēļ tās glābt būtu pārāk dārgi un to struktūras dēļ būtu pārāk sarežģīti tās noregulēt. Ierosinātie pasākumi vēl vairāk stiprinās finanšu stabilitāti un nodrošinās, ka nodokļu maksātājiem beigās nav jāmaksā par banku pieļautajām kļūdām.

Šodienas priekšlikumi ierosinās kopēju sistēmu ES līmenī, kas ir nepieciešama, lai nodrošinātu, ka atšķirīgie risinājumi valstu mērogā nerada domstarpības banku savienībā vai neapdraud iekšējā tirgus darbību. Priekšlikumi ir rūpīgi izstrādāti, lai panāktu trauslo līdzsvaru starp finanšu stabilitāti un izveidotu pareizos nosacījumus kredītu piešķiršanai reālajai ekonomikai, kas ir sevišķi svarīgi konkurētspējai un izaugsme,” skaidro Eiropas Savienības (ES) Iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē.

Kopš finanšu krīzes sākuma ES un tās dalībvalstis iesaistījušās banku regulējuma un uzraudzības būtiskā pārstrādāšanā. ES ieviesusi reformas, lai samazinātu banku iespējamā bankrota ietekmi ar mērķi izveidot drošāku, stabilāku, pārredzamāku un atbildīgāku finanšu sistēmu, kas kalpo ekonomikai un sabiedrībai kopumā.

Lai palielinātu banku noturību un samazinātu ietekmi, ko rada iespējamais banku bankrots, ir pieņemti jauni noteikumi par kapitāla prasībām bankām un banku sanāciju un noregulējumu. Tāpat ir sākta banku savienības izveide.

Tomēr dažas ES bankas, iespējams, joprojām ir pārāk lielas, lai būtu pieļaujams to bankrots – apjoma dēļ tās glābt būtu pārāk dārgi un to struktūras dēļ tās būtu pārāk sarežģīti noregulēt. Līdz ar to ir nepieciešami papildu pasākumi, jo īpaši, strukturāli jānošķir riski, kas saistīti ar banku tirdzniecības darbībām, no banku noguldījumu pieņemšanas funkcijas. EK šodienas priekšlikumu mērķis ir stiprināt ES banku nozares noturību, vienlaikus nodrošinot, ka bankas turpina finansēt saimniecisko darbību un ekonomikas izaugsmi.

Priekšlikums par ES banku strukturālo reformu attieksies vienīgi uz vislielākajām un strukturāli sarežģītākajām ES bankām, kas veic ievērojamas tirdzniecības darbības.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+