Ekonomika

EK pieprasa Polijai pakļauties ES Tiesai Belovežas gāršas lietā 0

Foto-Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdināja Poliju, ka tai ir jāievēro Eiropas Savienības (ES) Tiesas rīkojums, ar kuru Varšavai pieprasīts apturēt meža darbus Belovežas gāršā.

“Komisija ar lielām bažām seko līdzi situācijai,” atzina EK preses sekretāre Mina Andrejeva.

Ja tiks gūts apstiprinājums, ka koku ciršana Belovežas gāršā turpinās, EK ir gatava iekļaut šo jautājumu likuma varas procedūrā pret Poliju, viņa piebilda.

“Pakļaušanās ES Tiesas lēmumiem patiešām ir neatņemama daļa Eiropas tiesībās, uz kā pati savienība ir balstīta,” skaidroja amatpersona.

Polijas vides ministrs Jans Šiško pirmdien paziņoja, ka Polija turpinās meža darbus Belovežas gāršā, neraugoties uz ES Tiesas rīkojumu tos apturēt līdz galīgā sprieduma pieņemšanai Varšavas strīdā ar ES.

Valdība gatavo atbildi ES Tiesai, kas tiks nosūtīta līdz piektdienai, piebilda ministrs.

ES Tiesa līdz galīgā sprieduma pasludināšanai likusi Polijai apturēt koku ciršanu Belovežas gāršā, kas ir viens no pēdējiem Eiropas pirmatnējiem mežiem, piektdien paziņoja tiesas pārstāvis.

Viņš piebilda, ka tas ir pagaidu solis pirms ES Tiesas galīgā lēmuma, kas gan var prasīt mēnešus vai pat gadus.

Jau vēstīts, ka EK 13.jūlijā vērsās ES Tiesā pret Poliju par koku izciršanu Belovežas gāršā.

Polijas valdība pērn nolēma trīskāršot meža izciršanas apjomu. Iepriekšējais līmenis tika uzskatīts par ilgtspējīgu.

Belovežas gārša iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Šajā teritorijā ir unikāla augu un dzīvnieku pasaule, tostarp tur mīt kontinenta lielākais zīdītājs sumbrs jeb Eiropas bizons.

Polijas valdība apgalvo, ka izciršana, kas tika sākta pērnā gada maijā, tiek veikta, lai novērstu astoņzobu mizgrauža radītos bojājumus un samazinātu meža ugunsgrēku risku.

Tomēr zinātnieki, ekologi un ES uzskata izciršanu par nepamatotu un aktīvisti apgalvo, ka tai ir komerciāli nolūki.

LA.lv