×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. oktobris, 2015
Drukāt

Pasaku mājas “Undīne” dibinātājs Ingus Zālītis Secē izveidojis ekociematu (5)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Latvija jau ir viens liels ekociemats – bieži vien saka cilvēki. Tas nav gluži pareizi, palabo zinātāji. Ļaudis ekociematos apvienojas apzināti un mērķ­tiecīgi, kādas konkrētas idejas aicināti. Skaidrs, ka plāniņa vidū viņiem ir “eko” tā dažādās izpausmēs.

Vēl pirms pāris gadiem starptautiskā projekta “Ekociemati ilgtspējīgai attīstībai” veidotāji Latvijā saskaitīja deviņus ekociematus, šodien no tiem atlikuši divi. Viens no tiem ir plaši daudzinātais, Neimaņu ģimenes 1999. gadā Vidzemē Rencēnu pagastā veidotais “Camphill Rožkalni”, kas gādā par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Otrs, pagaidām ne tik populārs, atrodas Sēlijā un ar biedrības “Ekociemats” vārdu apņēmies Seces pagasta 80 hekt­āros radīt “paradīzi priekš sevis”. Braucam ciemos!

Vieta labas omas rakšanai

Plašo zemes īpašumu ar dažām ēkām Jaunjelgavas novada Seces pagastā biedrība “Ekociemats” nosaukusi par Omračiem. Viens no biedrības izveides iniciatoriem un tās garīgais līderis Ingus Zālītis skaidro, ka vārds nav izvēlēts nejauši. Sēļiem esot raksturīgi nosaukumi ar šādu izskaņu, turklāt dzīves līdzsvaram blakus praktiskām lietām, par kurām gādā zeltrači, grāvrači un citi “či”, vajag arī labu omu, un par šīm virsotnēm rūpējas omrači.

Pagaidām viņu nav daudz – pastāvīgi te dzīvo Ingus četru cilvēku ģimene un kaimiņš Rihardonkulis, kuru lādzīgā rakstura dēļ iesaukuši par Dieviņu. Palaikam ierodas domubiedri un palīgi. Sākotnējā iecere ar deviņām viensētām apsīkusi – ne katrs spēj saglabāt labu omu un strādātsparu vietā, kur viss jāsāk no nulles. “Patiesībā pat no mīnus zīmes, jo pirms sešiem gadiem šeit bija džungļi,” piebilst otra ekociemata idejas stute, Ingus dzīvesbiedre Andra Simanova.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Pazīstu Ingi peronīgi un vinš tiešam ir labā nozīmē pietiekami dulls un traks,lai savas idejas īstenotu dzīvē.Paldies par Undīni,lai arī kopš Ingus aiziešanas no turienes viņa ir diezgan paplukusi,toties latviskā dievturu auru ir palikus.Pateicoties viņam Jūrmala par vienu īpasu vietu ir bagatāka.Lai Jums abiem pietiek ideju,saprotošu draugu un līdzcilveku.

 2. Burtiski tulkojot no krievu valodas “ekoposeļeņije” iegūstam “ekociemats”, bet tulkojot jēgpilni, iegūsim “tradicionālā latviešu lauku sēta”.
  Ir apsveicami, ka jauni cilvēki laukos meklē savas saknes un saista ar laukiem savu nākotni, bet arī šoreiz jaunais ir labi aizmirsts vecais.
  Ceru, ka ekociematu veidotāji nonāks pie atziņas , ka jādzīvo tradicionālajās viensētās, kurās ir vismaz vairāki hektāri zemes un vairāki hektāri meža malkai un būvmateriāliem.
  Mēdz teikt, ka laukos var dzīvot pensionārs vai miljonārs. Vismaz jābūt kādai profesijai, ar kuru var nopelnīt savai ģimenei dienišķo maizi. Ja šādu ienākumu nav, sapnis par ekoloģisku dzīvi laukos var pārvērsties par murgu.
  Lai veicas Ingus ģimenei.

 3. Ekociemats ir viens no veidiem kā tikt pie projektu naudām. Ideja kalpo par pamatu , lai varētu pieteikt projektu. T.s. zaļums nodrošina milzīgu daudzumu projektu pieteikumu. Ja paskatās dziļāku jēgu un patiesus ieguvumus sabiedrībai – lielākoties ir tikai finanses pašiem darboņiem un zaļuma daudzinājums

 4. Ar ko ekociemats atšķiras no parasta ciemata kaut kur Kurzems vai Latgales dziļajos laukos? Latgalē babuļi dzīvo koka guļbūvēs, lieto sauso ateju, ūdeni ņem no akas, māju un virtuves plīti kurina ar malku, brauc ar zirgu, tur mājdzīvniekus, elektrību lieto reti – bet tas jau laikam nav eko ciemats, jo ekociemats skaitās tad, kad kāds rīdzinieks nonāk laukos un sāk saimniekot pēc Mergē grāmatu norādījumiem un uzbūvē guļbūvi nevis pēc senču metodēm, bet kaut kādām “apgreidotajām” īpašajām ekobūvniecības tehnoloģijām, kas beigu beigās izrādās labi aizmirsts vecais, ko minētie babuļi nezinot jau izsenis lieto dziļajos laukos tālu prom no lielpilsētām.

 5. Tā,lūk!Bez pietiekoša kapitāla nav laukos ko meklēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+