“Ikea presse material” foto

Ekonomiskajām spuldzēm ir dažāds gaismas spektrs un forma 0

Jaunās tehnoloģijas pamazām ienāk visās dzīves jomās un bieži atvieglo mūsu ikdienu. Tomēr ekonomiskās spuldzes, kas pasludinātas par daudz izdevīgākām patērētājam, nereti pircējos izraisa neapmierinātību. Visbiežāk pircēji ir neapmierināti, jo:


Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

* ekonomiskā spuldze savas formas dēļ slikti izskatās gaismas ķermenī,

* nepatīk spuldzes izstarotās gaismas spektrs,

* iegādātā spuldze ātri izdeg.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc tas tā, skaidrojām specializētajos apgaismes tehnikas veikalos.

 

Dažāda forma

Izrādās, ka ekonomiskās spuldzes pieejamas dažādās formās – ne tikai pirkstveida. Izplatītākās – pirkstveida un kupolveida. Pirkstveida spuldzes patiešām slikti izskatās atvērtos gaismas ķermeņos vai lampās ar seklu, apaļu kupolu. Tās vairāk piemērotas gaismekļiem ar slēgtiem kupoliem. Savukārt kupolveida spuldzes pēc formas atgādina kvēlspuldzes, izskatās dekoratīvāk un tās droši var lietot atvērtiem gaismas ķermeņiem, jo tām ir divkāršais kupols, kas draudzīgāks cilvēka acu veselībai.

 

Plašs gaismas spektrs

Visbiežāk pircēji nav informēti par to, ka ekonomiskajām spuldzēm iespējams ļoti dažāds gaismas spektrs – no visvēsākā līdz ļoti siltam. Tas tāpēc, ka tās atbilst dienasgaismas spuldžu tipam un tām iespējama jebkāda temperatūra, līdz ar to arī dažāds spektrs.

Ja vēlas kvēlspuldzei līdzīgu gaismas spektru, uz spuldzes iepakojuma jāmeklē norāde warm/white. Tiem, kas grib izmantot spuldzes ar dažādu spektru, jāņem vērā, ka par spuldzes spektru var spriest pēc gaismas temperatūras mērvienības K (Kelvins) – jo augstāks K skaitlis, jo vēsāks spektrs. Piemēram, parastajai kvēlspuldzei tie ir 2500 – 2700 K

 

Visbiežāk pircēji nav informēti par to, ka ekonomiskajām spuldzēm iespējams ļoti dažāds gaismas spektrs – no visvēsākā līdz ļoti siltam.

 

Tomēr spuldzes izvēli veikalā var apgrūtināt norāde uz tās iepakojuma – nevis K, bet attiecīgs spektra indekss, kas katram ražotājam atšķiras. Piemēram, “Osram” spuldzēs dabiskajam spektram atbilst indekss 830 (3200 K). Tāpēc, ja svarīgs konkrēts spektrs, veikalā jājautā tieši pēc K mērvienību skaita, nevis pēc indeksa.

Reklāma
Reklāma

Gaismu režisors, dizainers un gaismas dizaina pasniedzējs Damirs Ismagilovs iesaka: “Jebkurā interjerā jābūt daudziem gaismas avotiem. Gaismas ķermeņiem jābūt izvietotiem dažādos līmeņos, jāatšķiras to kupoliem – atvērtiem, slēgtiem, matētiem vai caurspīdīgiem, un daudzveidīgai jābūt arī to izstarotajai gaismai – vēsai, siltai, tiešai, slēptai utt. Attiecīgi tiek izmantotas arī dažādu veidu spuldzes, kas dod dažāda spektra miksētu gaismu, kas ir patīkamāka un veselīgāka cilvēka acīm.”

 

Svarīga kvalitāte

Kalpošanas ilgumu mēra stundās vai gados (pieņemot, ka spuldze gadā vidēji deg 2,7 stundas (h) dienā – gadā 1000 h) un norāda uz spuldzes iepakojuma. Ieteicamais rādītājs 6000 h, kas ir apmēram 15 reizes ilgāks kalpošanas laiks nekā kvēlspuldzēm. Jārēķinās, ka ekonomiskās spuldzes nedaudz ātrāk izdeg tādās telpās, kur gaisma tiek bieži ieslēgta un izslēgta, kā arī tādos reģionos, kur novērojamas biežas strāvas svārstības. Jāņem arī vērā, ka kalpošanas mūža pēdējā trešdaļā spuldze degs nedaudz blāvāk.

Ja spuldze izdeg ļoti ātri, visbiežāk vainīga kvalitāte. Tāpēc ieteicams saglabāt pirkšanas čeku, lai nekvalitatīvo spuldzi samainītu pret citu. Tomēr tas iespējams tikai tad, ja spuldzi ražojis sertificēts ražotājs, kas garantē, ka tā neizdegs ātrāk, kā norādīts uz iepakojuma, un tai nebūs citu defektu, piemēram, neatbilst norādītais spektrs, vītnes utt. Viens no rādītājiem, ka spuldzi ražojis sertificēts ražotājs, ir tās cena – kvalitatīvu ekonomisko spuldzi nevar nopirkt par latu, vidējā cena aptuveni 3 – 5 lati. Otrs rādītājs – ražotāja nosaukums, drošāk iegādāties atpazīstamu firmu “Osram”, “Philips”, “General Electric” u. c. produktus.

 

Biežākie aizspriedumi

Kaitīgas cilvēka veselībai? Pēdējā laikā cilvēkus satraucis plašsaziņas līdzekļos izskanējis apgalvojums, ka ekonomiskās spuldzes satur dzīvsudrabu. Apstiprinājumu tam nav, tomēr pat tad, ja tā būtu taisnība, nelielā telpā vienlaikus vajadzētu dedzināt ļoti daudz spuldžu, lai tās patiešām kaitētu veselībai. Būtiskāka ir iebilde par frekvencēm. No kādreizējām dienasgaismas spuldzēm, kuras ik pa brīdim “raustījās”, mūsdienu ekonomiskās spuldzes krietni atšķiras, jo tām ir uzlabota degšanas ātruma frekvence. Līdz ar to gaismas plūsma ir vienmērīga. Frekvences var būt neizlīdzinātas nesertificētiem produktiem, tāpēc ieteicams izvēlēties tikai sertificētu ražotāju spuldzes.

 

Vai tiešām ekonomē? Jā, izmantojot ekonomisko spuldzi, ilgtermiņā iespējams ietaupīt no 30 – 80% enerģijas. Tā kā šīs spuldzes izdala daudz mazāk siltuma, tās ir arī drošākas un tādējādi iespējams gandrīz divkāršot gaismas ķermenī agrāk pieļaujamo spuldzes jaudu.

 

Vai tiešām ekonomē? Jā, izmantojot ekonomisko spuldzi, ilgtermiņā iespējams ietaupīt no 30 – 80% enerģijas. Tā kā šīs spuldzes izdala daudz mazāk siltuma, tās ir arī drošākas un tādējādi iespējams gandrīz divkāršot gaismas ķermenī agrāk pieļaujamo spuldzes jaudu. Piemēram, ja maksimālā jauda drošai lietošanai gaismas ķermenī norādīta 60 W, tad, apmainot šo kvēlspuldzi pret 20 W ekonomisko spuldzi, iegūstam gaismu kā no 100 W kvēlspuldzes, nebaidoties, ka varētu sakust lampas detaļas vai rasties citas problēmas.

Nevar lietot vienlaikus ar kvēlspuldzēm? Vienlaikus var lietot gan vienas, gan otras spuldzes. Tas pat nāk par labu gan telpas gaisotnei, gan cilvēka redzei, jo ekonomisko spuldžu spektrs var atšķirties no kvēlspuldžu spektra un tādējādi telpā veidojas miksēta, patīkamāka gaisma.

 

 

Uzziņa

* Vēl kādu brīdi veikali tirgos kvēlspuldžu uzkrājumus, un cilvēki, kas šīs spuldzes iepirkuši lielos daudzumos, tās joprojām var droši lietot, pret ekonomiskajām nomainot pakāpeniski.

No 2011. gada 1. septembra – vairs neražo caurspīdīgas kvēlspuldzes ar jaudu virs 45 W, no 2012. gada 1. septembra – caurspīdīgas kvēlspuldzes ar jaudu virs 7 W.

* Nomainot kvēlspuldzi pret atbilstošu ekonomisko spuldzi, ņem vērā, ka spuldžu jaudas atbilstību nosaka tabula uz spuldzes iepakojuma. Tajā norādīts, kādai kvēlspuldzes jaudai atbilst attiecīga ekonomiskās spuldzes jauda.

* Jāpievērš uzmanība arī spuldzes izmēram un vītnei. Arī ekonomiskai spuldzei ir divu veidu vītnes – mazā un lielā, kas atbilst kvēlspuldžu vītnēm. Ja jānomaina spuldze slēgtam lampas kupolam, jau iepriekš jāizmēra, cik liela spuldze nepieciešama. Jaunos apgaismes ķermeņus jau sāk ražot ar salīdzinoši daudziem spuldžu stiprināšanas veidiem, lai būtu iespējams izmantot dažādu veidu ekonomiskās spuldzes.