Foto – LETA

Ekonomiski aktīvs – tikai līdz 55 gadiem?
 0

Visos reitingos lieto terminu ”ekonomiski aktīvi cilvēki no 18 līdz 55 gadiem”. Vai tā nav diskriminācija? Vai tad cilvēki, vecāki par 55 gadiem, tiek uzskatīti jau par plānprātīgiem? Ko par to saka tiesībsargs? Pensija taču ir pēc 60, turklāt arī pensionāri ir ekonomiski aktīvi tādā ziņā, ka tie maksā nodokļus un iepērkas. Arī pensionāriem ir tiesības piedalīties aptaujās. 
Roberts Pakalns Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

”Par tēmu – precīza ekonomiski aktīva cilvēka definīcija – šķiet, būtu iespējams sarīkot kādu zinātnisku konferenci un debatēt veselu dienu! Cik saprotu, tad patlaban darbspējas vecums skaitās līdz 62 gadiem,” teic sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS valdes loceklis Arnis Kaktiņš. SKDS ”standarta risinājumos” neesot noteikts 55 gadu slieksnis. SKDS visbiežāk aptaujājot cilvēkus vecumā no 15 līdz 74 gadiem vai 18 līdz 74 gadiem.

Kā informēja Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sabiedrisko attiecību speciāliste Sanda Rieksta, CSP iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti mēra, sākot no 15 gadiem un beidzot ar 74 gadiem. Eiropas Savienības valstu standarts, definējot ”ekonomiski aktīvu cilvēku”, ir no 15 līdz 64 gadiem. Par šo vecuma grupu ekonomiskās aktivitātes datus vāc visas Eiropas Savienības valstis. Attiecīgi Eiropas Savienības ietvaros ekonomiskās aktivitātes datus salīdzina vecuma grupās no 15 līdz 64 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Citas valstis un arī Latvija papildus vāc statistiku par vēl vecākiem iedzīvotājiem. Latvijā šī statistika ir arī par vecuma grupu no 65 līdz 74 gadiem. Tie ir vien 2,4% no visiem ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem, informē S. Rieksta.

Pēc CSP jaunākajiem datiem, iedzīvotāji pēc ekonomiskās aktivitātes pavisam kopā veido 66,1%, no tiem vīrieši – 70,7% un sievietes 62,2%.

Terminu ”ekonomiski aktīvs cilvēks” tiesībsargs neskaidro, jo socioloģiskās aptaujas neesot saistītas ar cilvēka tiesību atņemšanu vai ierobežošanu noteiktai iedzīvotāju grupai atkarībā no vecuma.