Ekonomisks peldbaseins dārzā 0

Latvijas vasaras reizēm ir tik vēsas, ka peldēties gribas tikai baseinā. Turklāt šāda ūdenstilpne ir arī dārza rota, īpaši gleznains naktīs izskatās ar krāsainām LED gaismām aprīkots peldbaseins. 


Reklāma
Reklāma

 

Baseinu veidi

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Baseinu karaļi ir universālie betona baseini ar krāsainu mozaīkas flīžu apdari, kurus var veidot jebkurā formā un izmērā. Toties par izcilāko mūsdienu baseinbūves sasniegumu var uzskatīt uz daudzstāvu mājas jumta uzbūvētu un pa pusei ārā izbīdītu stikla konstrukciju.

 

Visdārgākie ir lielie betona baseini. Ekonomiskajā dārza baseinu klasē populāri ir Vācijā ražotie peldbaseini no karsti cinkota 0,6 – 0,7 mm lokšņu tērauda, kas no ārpuses aizsargāts ar poliestera kārtu, bet no iekšpuses – krāsots.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Stiklšķiedras baseinu sienām ir vairāki slāņi: izturīga krāsa “3D Ultra Granitcout”, ūdensizturīgie sveķi, vinil­estera sveķi, mikrokeramikas kārta, modificēti poliestersveķi, tāpat poliuretāna putas stiprināšanai un siltināšanai. Materiāls ir izturīgs pret ķīmiju, karstumu un salu. Līdzīgi ir polipropilēna baseini, turklāt tajos var iekausēt pakāpienus un iespējams pasūtīt nestandarta formas. Koka baseini ir viegli transportējami un pašam ātri saliekami.

 

Aprīkojums

Peldbaseina normālu darbību nodrošina noteikts aprīkojums. Skimeri (ūdens noplūdes atvere) montē baseina sienās 10 – 15 cm zem malas, lai tas nosūktu ūdens virsējo slāni. Atpakaļieplūdes sprausla paredzēta filtrētā ūdens ieplūdei baseinā, drene – filtrējamā ūdens savākšanai un baseina iztukšošanai. Baseina ūdenim jāmainās reizi trīs četrās stundās: jo lielāks baseins, jo jaudīgāks sūknis nepieciešams. Baseina filtrācijas sūkņi aprīkoti ar īpašu priekšfiltru (matu ķērāju), kas pasargā sūkni no gružu un matu iekļūšanas.

 

Baseina ūdens kvalitāti uztur ar ķīmiskām vielām: hloru, bromu, algicīdiem, koagulantiem, flokulantiem un pH līdzsvarotājiem, kas baseinos nodrošina pH līmeni robežās no 7,2 līdz 7,6.

 

Mūsdienās arvien vairāk ūdeni dezinficē ar ultravioletajiem stariem, tam plūstot caur UV kameru. Jāatceras, ka pareizu ķīmisko līdzekļu izvēli noteiks tikai speciālists.

Peldbaseinu var aprīkot ar zemūdens masāžas iekārtām, kaskādēm un pretstraumēm. Gaisa masāžu rekomendē ierīkot kopā ar hidromasāžu un uzstādīt īpašus hidromasāžas krēslus. Īpaši vērtīga ir iespēja sildīt peldbaseina ūdeni ar mājas apkures katlam izveidotu atsevišķu siltumnesēja loku. Ja apkures katla nav, tad atliek izmantot elektrisko sildītāju, kas būs dārgāks. “Baseina dibena tīrīšana notiek ar speciālu automātisku ierīci, ko pievieno baseina nosūkšanas sprauslai. Kad darbs pabeigts, ierīci atvieno,” stāsta peldi.lv valdes locekle Ieva Vanaga.

 

Uzstādīšana

Atkarībā no modeļa metāla baseinus uzstāda virs zemes, pa pusei vai pilnīgi iegremdētus. “Cinkotā metāla paneļu tipa peldbaseiniem zemē jāatrodas vismaz 2/3, virszemes peldbaseiniem ar metāla sienām – ne vairāk kā 1/3,” stāsta Baltijas baseini.lv valdes loceklis Andris Balams. Koka baseinus uzstāda tikai uz pamatnes. Elastīgajiem stiklšķiedras un poli­propilēna baseiniem labāk atrasties pilnīgi iegremdētiem. Daļēji vai pavisam iegremdēts baseins prasa bedres izrakšanu, pamata nostiprināšanu ar 10 – 15 cm šķembu slāni un baseinu apsaites ūdensvadu ieguldīšanu. Pirms baseina uzstādīšanas jānoskaidro grunts stāvoklis pagalmā un jākonsultējas ar pārdevēju. Jāatceras, ka uz māla slāņa jāuzber 30 – 50 cm šķembu vai vispār labāk izvēlēties citu vietu.

Reklāma
Reklāma

Apaļie peldbaseini ir vienkārši, lētāki un vizuāli labi izskatās, taču prasa plašāku laukumu. Mazos apaļos tērauda baseinus viegli iespējams uzstādīt virs zemes uz pietiekami stingras pamatnes. Ovālie un astoņstūru formas peldbaseini ir konstruktīvi sarežģītāki un dārgāki, taču tiem vieglāk atrast vietu nelielos dārzos.

 

Baseina standarta bortu augstumi ir 0,9 m, 1,2 m un 1,5 m. Jāņem vērā, ka 150 cm dziļu baseinu lieto pieaugušie, 120 cm piemērots bērniem no piecu gadu vecuma. Dziļums 90 cm vai 75 cm noderēs bērniem līdz piecu gadu vecumam.

 

Dārza peldbaseinus var ierīkot divu nedēļu laikā. Ierīkošanas cenas atkarīgas no iecerētā rezultāta un grunts sastāva. Baseina siltumizolēšanu veic, to no ārpuses appūšot ar poliuretāna putām. Jāatceras, ka sintētiskie baseini ir smagi un, pirms pasūtīt 6 x 12 m lielu baseinu, jāpārliecinās, vai smagā autotehnika var piekļūt izvēlētajai vietai. Pērkot baseinu, jālūko, vai uzņēmums sniedz pilnu pakalpojumu servisu: materiālu piegādi, baseina būvniecību, aprīkojumu pieslēgšanu, peldbaseina apdari un apkārtnes sakārtošanu. Tāpat svarīgi, vai veic remonta, tīrīšanas un ieziemošanas darbus.

 

Papildierīces

Baseina pārklājs aizsargā to no lapu, skuju, zaru un kukaiņu piesārņojuma, tāpat neļauj iekrist baseinā bērniem un mājdzīvniekiem. Pārvalks baseinu izolē un kavē ūdens atdzišanu diennakts vēsajās stundās. Var izvēlēties vienkāršas ar gaisa burbuļiem pildītas polietilēna plēves, automātisku žalūziju veida pārvalku, kuram cauri bērns noteikti neizkritīs, vai termopārvalku. Rudens sākumā, nedēļu pirms baseina ieziemošanas, veic hlora “šoka terapiju” un ļauj brīvajam hlora līmenim nostabilizēties. No skimera groza izņem ķīmiju, jo ziemā tas kaitē baseina apdarei. Ūdens līmeni pazemina zem skimera atveres. Ūdens izpūšanu veic, kompresoru pievienojot katrai izpūšamajai līnijai. Pēc tam ūdens ieplūdes aizver. Neiesaka izmantot antifrīzu, jo tas var kaitēt ūdens kvalitātei.

Ziemā zem ziemas pārklāja baseina centrā novieto speciālu gaisa spilvenu, kas pasargā ar sniegu apsnigušo pārklāju no iegrimšanas. Spilvens, paceļot pārklāju, nodrošina arī vienmērīgu ūdens noteci uz baseina malām. Ja baseina vidū ir pa pusei iegremdēts pontons, ledus izplešoties to saspiež, samazinot spiedienu uz sienām. Pat ja ziemas pārklājs netiek izmantots, pontonus der novietot baseinā ledus amortizācijas nolūkos.

Baseina lietošanas areālu paplašina virsbaseinu bīdāmās alumīnija/polikarbonāta jumta konstrukcijas. Karstā laikā jumta konstrukciju atbīda un bauda peldi zem atklātas debess. Vēsākā laikā paslēpj baseinu zem jumta un turpina baudīt peldes priekus. Tad, kad baseinu neizmanto, konstrukcija sargā to no piesārņojuma un nelaimes gadījumiem. Tiesa, šīs konstrukcijas ir diezgan dārgas. Pats var izveidot virs baseina vienkāršu lapeni ar polivinilkarbonāta vairogiem.

 

 

Uzziņa

* Baseinus ieteicams iegādāties specializētajos veikalos, jo to kopšana un uzturēšana ir pietiekami komplicēta un prasa speciālas iekārtas un ķīmiju.

* Ja gribas izveidot baseina iekšējo apdari, noder “Alkor­plan 2000 – PVC” folija, kas sastāv no divām termiski savienotām PVC virsmām, starp kurām ir kaprona armējuma siets. Ar akrila aizsargslāni pārklātā virsma kavē aļģu, kā arī cita piesārņojuma nogulsnēšanos. Materiālu vispirms izgriež pēc baseina izmēra, tad ar karsta gaisa strūklu pa šuvēm sakausē un ar šķidrinātu tādas pašas krāsas PVC hermetizē. Šāds sakausēts baseina PVC ieliktnis ir līdzīgs maisam, ko piestiprina tikai pie borta augšējā perimetra. Plēvi tirgo vienkrāsainu vai daudzkrāsainas mozaīkas veidā. Uz tās var uzlikt citas krāsas plēves aplikācijas (zīmējumus, uzrakstus).

* “Ja negribas vai nevar ierakties zemē, ap tērauda baseinu var izveidot izskatīgu koka terasi, paceļot tās grīdu baseina augšējās malas līmenī. Sānus norobežo ar margām. Vietā, kur baseinā ir kāpnes, terasi veido platāku, lai būtu kur sauļoties. Terases sānu apšuvumā izmanto tādus elementus, kas palīdz veidot dārza ainavu,” iesaka “Latgales pelbaseinu” valdes loceklis Uldis Lielpēteris.

* Vienkāršu pontonu sistēmu, ko ziemā ievietot baseinā, var izveidot no tukšām PET pudelēm. Tās piepilda līdz pusei ar smiltīm un, sasienot ķēdē ar 40 cm atstarpi, pārvelk diagonāli pāri baseinam.